Ceny Thálie

29. 1. 2012 16:05
Ceny Thálie uděluje hercům z různých dramatických oborů Herecká asociace od roku 1993.
Ceny Thálie 2012
Ceny Thálie 2012 | Foto: CPA Eduard Erben

Ceny Thálie uděluje hercům z různých dramatických oborů Herecká asociace od roku 1993. Udělovány jsou ceny za mimořádný mužský a ženský jevištní výkon v kategoriích: činohra, balet - pantomima, opera, opereta - muzikál.

Kromě těchto výročních cen, udělovaných za uplynulý rok, jsou udělovány ještě ceny za celoživotní mistrovství v oboru činoherním, operním, baletním a cena za mimořádný jevištní výkon mladému činoherci do 33 let. Dále bývají ještě udělovány Zvláštní ceny Kolegia.

Ceny Thálie za rok 2013

Činohra: Gabriela Míčová (role Romi ve hře Odpad, město, smrt, Pražské komorní divadlo - Divadlo Komedie); Richard Krajčo (role Dennyho ve hře Deštivé dny, Divadlo Ungelt, Praha)

Opera: Jana Šrejma Kačírková (role Julie v opeře Romeo a Julie, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava); Aleš Briscein (role Romea v opeře Romeo a Julie, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr: Hana Holišová (role Jany v muzikálu Papežka, Městské divadlo Brno); Jan Kříž (role Dannyho Zukoa v muzikálu Pomáda, Hamlet production v Divadle Kalich, Praha)

Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr: Lucie Skálová (role Sakury, ženy Shidovy v představení Poslední samuraj, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava); Robert Skujenieks (role Jima Morrisona v představení The Beatles - The Doors, Severočeské divadlo opery a baletu, Ústí nad Labem)

Ceny za celoživotní dílo: Karel Fiala (opereta, muzikál), Jana Hlaváčová (činohra), Jiřina Knížková (balet), Josef Krofta (loutkové divadlo), Spejbl a Hurvínek (loutkové divadlo), Helena Tattermuschová (opera)

Zvláštní cena: Arnošt Moulík (opereta, muzikál)

Cena pro mladého umělce do 33 let: Matouš Ruml (Městské divadlo Mladá Boleslav)


Jak se vybírají držitelé Thálie

Kolegium pro udělování Cen Thálie vybírá laureáta na základě užšího výběru nominovaných pro jednotlivé kategorie, který připravují příslušné odborné poroty. Těm může svůj návrh zaslat kterýkoliv kritik nebo divák. O laureátech ocenění za celoživotní mistrovství a pro herce do 33 let rozhoduje prezídium Herecké asociace.

Ročník 2010 byl poznamenán odmítnutím Naděždy Kniplové převzít Thálii za celoživotní mistrovství v kategorii opera. Zdůvodnila to tím, že tato cena jí v této době přijde již jako milodar, a že by si ji zasloužila daleko dříve, ne až na konci pomyslného pořadníku, kdy ji před ní již všichni zasloužilí umělci dostali. Kniplová se proslavila ve světě jako sopranistka, objevená v šedesátých letech Herbertem von Karajanem, hvězda Wágnerových oper.

V čele herecké asociace stojí od roku 2011 publicista, herec a gay aktivista Jiří Hromada. Před ním byl ve funkci prezidenta herec Václav Postránecký.

Ceny jsou pojmenovány po Múze komedie Thálii, dceři nejvyššího boha řecké mytologie Dia a bohyně paměti Mnémosyné.

Thálie za rok 2010:

Mimořádný ženský jevištní výkon - opereta a muzikál: Dagmar Sobková v Jesus Christ Superstar.

Mimořádný mužský jevištní výkon v roce 2010 - opereta a muzikál: Marian Vojtko v Baronu Prášilovi.

Mimořádný ženský jevištní výkon v roce 2010 - balet: Zuzana Pokorná ve Zvoníkovi od Matky Boží

Mimořádný mužský jevištní výkon v roce 2010 - balet: Richard Kročil v Othellovi.

Mimořádný ženský jevištní výkon v roce 2010 - opera: Christina Vasileva v Kátě Kabanové.

Mimořádný mužský jevištní výkon v roce 2010 - opera: Richard Haan v Nížině

Thálie za mimořádný ženský jevištní výkon v roce 2010 - činohra: Květa Fialová v Haroldovi a Maude.

Mimořádný mužský jevištní výkon v roce 2010 - činohra: Jiří Štěpnička ve hře Blackbird.

Thálie za celoživotní mistrovství v baletu: Věra Ždichyncová.

Thálie za celoživotní mistrovství v opeře: Naděžda Kniplová (cenu nepřevzala).

Thálie za celoživotní mistrovství v činohře: Jiřina Bohdalová.

Zvláštní ocenění Kolegia Thálie: Jiří Kout

Thálie pro herce do 33 let: Ladislav Špiner

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy