reklama
 
 

Bodies - The Human Body Exhibition

8. 2. 2012 2:13
Výstava vypitvaných lidských těl, konzervovaných speciální metodou. Kontroverzní kvůli etickým otázkám.

The Human Body Exhibition je putovní celosvětovou výstavou, představující vnitřní anatomii lidského těla na přibližně dvou stovkách preparátů, které byly připraveny unikátní metodou plastinace z těl dárců. Výstavy tohoto typu již proběhly dříve v Praze ve velkém sálu Lucerny (2007) - Bodies... The Exhibition a pod názvem Bodies Revealed v Brně v centru Olympia (2009). Obě pořádané americkou společností Premier Exhibition.

Společnost Premiere Exhibitions je pokračovatel RMS Titanic, která původně vystavovala artefakty z potopeného Titanicu.

S výstavami typu Bodies však začala první společnost Gunther von Hagense, který v roce 1970 vyvinul konzervační techniku plastinace na Univerzitě v Heidelbergu. Postup přípravy preparátu zahrnuje postupné vysycení tkání acetonem a jejich odvodnění. Aceton je poté nahrazen silikonovým fixátorem. Výsledný preparát je tvrdý, suchý a bez zápachu. Výstava von Hagense byla poprvé otevřena v roce 1995 v Tokyu.

S výstavami je spojena kontroverze ohledně etických otázek. Jednak vystavovatel bohatne na předvádění vypitvaných lidských ostatků, sice od dárců, nicméně ti pravděpodobně neposkytovali své ostatky pro komerční účely, a jednak jde o anonymní osoby. Těla oficiálně poskytly čínské úřady univerzitě Dalian, jejíž pobočka Dalian Medical University Plastination Company kadavery s pomocí van Hagensovi metody připravuje do finální podoby.

Vzhledem ke známým a kritizovaným poměrům v Čínské lidové republice je velmi zneklidňující možnost, že těla nepochází od dobrovolných dárců, a že by dokonce mohlo jít o těla vězňů, protože čínská strana nebyla schopna původ těl spolehlivě doložit. Tomuto problému se obšírně věnovala americká média, hlavně televize ABC, když informovala o čínském černém trhu s mrtvými. V roce 2008 pak na oficiálních stránkách výstavy Bodies bylo vyvěšeno prohlášení, které nevylučovalo, že by těla mohla pocházet z věznic s tím, že vystavovatel je získal od čínských autorit v dobré víře, že nejde o ostatky popravených vězňů.

Pražskou výstavu The Human Body Exhibition, plánovanou na 10.3. - 10.6. 2012 v Křižíkově paláci na Výstavišti, pořádá agentura HK Exhibitions. Autorem exponátů je profesor Hong Jin Sui ze zmíněné univerzity Dalian. Kromě pohledů na různé tělní systémy má nabídnout i možnost srovnání různých zdravých a nemocných tkání. Promotéři v čele s ředitelem výstavy Cherylem Muré tvrdí, že u všech těl bylo zkoumáno, zda před smrtí nedošlo k mučení, nebo zda nešlo o násilnou smrt.

8. 2. 2012 2:13

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama