Bodies - The Human Body Exhibition

8. 2. 2012 2:13
Výstava vypitvaných lidských těl, konzervovaných speciální metodou. Kontroverzní kvůli etickým otázkám.
Bodies - The Human Body Exhibition
Bodies - The Human Body Exhibition | Foto: Ondřej Besperát

The Human Body Exhibition je putovní celosvětovou výstavou, představující vnitřní anatomii lidského těla na přibližně dvou stovkách preparátů, které byly připraveny unikátní metodou plastinace z těl dárců. Výstavy tohoto typu již proběhly dříve v Praze ve velkém sálu Lucerny (2007) - Bodies... The Exhibition a pod názvem Bodies Revealed v Brně v centru Olympia (2009). Obě pořádané americkou společností Premier Exhibition.

Společnost Premiere Exhibitions je pokračovatel RMS Titanic, která původně vystavovala artefakty z potopeného Titanicu.

S výstavami typu Bodies však začala první společnost Gunther von Hagense, který v roce 1970 vyvinul konzervační techniku plastinace na Univerzitě v Heidelbergu. Postup přípravy preparátu zahrnuje postupné vysycení tkání acetonem a jejich odvodnění. Aceton je poté nahrazen silikonovým fixátorem. Výsledný preparát je tvrdý, suchý a bez zápachu. Výstava von Hagense byla poprvé otevřena v roce 1995 v Tokyu.

S výstavami je spojena kontroverze ohledně etických otázek. Jednak vystavovatel bohatne na předvádění vypitvaných lidských ostatků, sice od dárců, nicméně ti pravděpodobně neposkytovali své ostatky pro komerční účely, a jednak jde o anonymní osoby. Těla oficiálně poskytly čínské úřady univerzitě Dalian, jejíž pobočka Dalian Medical University Plastination Company kadavery s pomocí van Hagensovi metody připravuje do finální podoby.

Vzhledem ke známým a kritizovaným poměrům v Čínské lidové republice je velmi zneklidňující možnost, že těla nepochází od dobrovolných dárců, a že by dokonce mohlo jít o těla vězňů, protože čínská strana nebyla schopna původ těl spolehlivě doložit. Tomuto problému se obšírně věnovala americká média, hlavně televize ABC, když informovala o čínském černém trhu s mrtvými. V roce 2008 pak na oficiálních stránkách výstavy Bodies bylo vyvěšeno prohlášení, které nevylučovalo, že by těla mohla pocházet z věznic s tím, že vystavovatel je získal od čínských autorit v dobré víře, že nejde o ostatky popravených vězňů.

Pražskou výstavu The Human Body Exhibition, plánovanou na 10.3. - 10.6. 2012 v Křižíkově paláci na Výstavišti, pořádá agentura HK Exhibitions. Autorem exponátů je profesor Hong Jin Sui ze zmíněné univerzity Dalian. Kromě pohledů na různé tělní systémy má nabídnout i možnost srovnání různých zdravých a nemocných tkání. Promotéři v čele s ředitelem výstavy Cherylem Muré tvrdí, že u všech těl bylo zkoumáno, zda před smrtí nedošlo k mučení, nebo zda nešlo o násilnou smrt.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy