Bodies - The Human Body Exhibition

8. 2. 2012 2:13
Výstava vypitvaných lidských těl, konzervovaných speciální metodou. Kontroverzní kvůli etickým otázkám.
Bodies - The Human Body Exhibition
Bodies - The Human Body Exhibition | Foto: Ondřej Besperát

The Human Body Exhibition je putovní celosvětovou výstavou, představující vnitřní anatomii lidského těla na přibližně dvou stovkách preparátů, které byly připraveny unikátní metodou plastinace z těl dárců. Výstavy tohoto typu již proběhly dříve v Praze ve velkém sálu Lucerny (2007) - Bodies... The Exhibition a pod názvem Bodies Revealed v Brně v centru Olympia (2009). Obě pořádané americkou společností Premier Exhibition.

Společnost Premiere Exhibitions je pokračovatel RMS Titanic, která původně vystavovala artefakty z potopeného Titanicu.

S výstavami typu Bodies však začala první společnost Gunther von Hagense, který v roce 1970 vyvinul konzervační techniku plastinace na Univerzitě v Heidelbergu. Postup přípravy preparátu zahrnuje postupné vysycení tkání acetonem a jejich odvodnění. Aceton je poté nahrazen silikonovým fixátorem. Výsledný preparát je tvrdý, suchý a bez zápachu. Výstava von Hagense byla poprvé otevřena v roce 1995 v Tokyu.

S výstavami je spojena kontroverze ohledně etických otázek. Jednak vystavovatel bohatne na předvádění vypitvaných lidských ostatků, sice od dárců, nicméně ti pravděpodobně neposkytovali své ostatky pro komerční účely, a jednak jde o anonymní osoby. Těla oficiálně poskytly čínské úřady univerzitě Dalian, jejíž pobočka Dalian Medical University Plastination Company kadavery s pomocí van Hagensovi metody připravuje do finální podoby.

Vzhledem ke známým a kritizovaným poměrům v Čínské lidové republice je velmi zneklidňující možnost, že těla nepochází od dobrovolných dárců, a že by dokonce mohlo jít o těla vězňů, protože čínská strana nebyla schopna původ těl spolehlivě doložit. Tomuto problému se obšírně věnovala americká média, hlavně televize ABC, když informovala o čínském černém trhu s mrtvými. V roce 2008 pak na oficiálních stránkách výstavy Bodies bylo vyvěšeno prohlášení, které nevylučovalo, že by těla mohla pocházet z věznic s tím, že vystavovatel je získal od čínských autorit v dobré víře, že nejde o ostatky popravených vězňů.

Pražskou výstavu The Human Body Exhibition, plánovanou na 10.3. - 10.6. 2012 v Křižíkově paláci na Výstavišti, pořádá agentura HK Exhibitions. Autorem exponátů je profesor Hong Jin Sui ze zmíněné univerzity Dalian. Kromě pohledů na různé tělní systémy má nabídnout i možnost srovnání různých zdravých a nemocných tkání. Promotéři v čele s ředitelem výstavy Cherylem Muré tvrdí, že u všech těl bylo zkoumáno, zda před smrtí nedošlo k mučení, nebo zda nešlo o násilnou smrt.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Na Mostecku při srážce osobního a nákladního auta zemřeli dva lidé, jeden je těžce zraněný

Po srážce osobního a nákladního auta na silnici I/15 nedaleko Mostu zemřeli v úterý odpoledne dva lidé a další je těžce zraněný, řekla mluvčí krajské policie Šárka Poláčková. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, silnice je kvůli nehodě uzavřená.

Nehoda se stala krátce před 16:00 u obce Patokryje na Mostecku, když osobní vůz přejel do protisměru, kde se srazil s nákladním. Dva lidé z osobního auta byli na místě mrtví. Dalšího člověka, který jel podle Poláčkové také v tomto osobním autě, musel s těžkými zraněními přepravit vrtulník do nemocnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy