Aleš Hušák

16. 4. 2013 22:45
Právník a manažer působil šestnáct let v loterijní společnosti Sazka. Za jeho vedení byla postavena drahá multifunkční hala a společnost se dostala do úpadku.
JUDr. Aleš Hušák.
JUDr. Aleš Hušák. | Foto: Ludvík Hradilek

JUDr. Aleš Hušák je český právník a manažer. Do povědomí veřejnosti se zapsal jako generální ředitel loterijní společnosti Sazka. V řídící pozici působil v letech 1995 až 2011.

O své působení v této organizaci, které skončilo jejím krachem, píše knihu.

V dubnu 2013 na něj podal žalobu Český svaz tělesné výchovy, někdejší největší akcionář Sazky. Po Hušákovi žádá omluvu a necelou miliardu korun. Podle insolvenčního správce Josefa Cupky se však ve smlouvách, které byly za Hušáka uzavřeny, nenašlo nic, co by neprošlo rozhodnutím představenstva, a za úpadek Sazky tak mohou právě akcionáři, kteří se nepostarali o správný chod.

Sazka za Hušákova řízení

Už v roce 2000 se objevilo obvinění z porušování povinností při správě cizího majetku, a to kvůli transakci s akciemi České spořitelny. Případ však skončil bez soudu, stíhání bylo zastaveno. Ve stejné době se však na obrazovkách České televize objevily kritické reportáže. Ty byly důvodem pro hrozbu, že Sazka vypoví s veřejnoprávní televizí smlouvu na vysílání losování.

V říjnu 2002 se začalo se stavbou nové multifunkční haly v Libni. Slavnostní otevření se konalo v březnu 2004 u příležitosti mistrovství světa v hokeji. Stavba měla přijít na 7,2 miliardy korun. Budova se proslavila mimo jiné i díky pamětní desce Aleše Hušáka, která byla do objektu umístěna. Stálo na ní motto: "Nejúčinnějším nástrojem řízení je diktatura, občas zjemnělá metodou cukru a biče."

V květnu 2004 Sazka vydává první dluhopisy v celkové hodnotě 5,6 miliardy korun. O dva roky později proběhla další emise v hodnotě 6,1 miliardy korun. Akcionáři přitom souhlasili s výměnou dluhopisů na financování arény. Její cena se totiž zdvojnásobila. V roce 2008 se mění název haly na O2 Arena, protože vlastník Bestsport ji pronajal společnosti Telefónica O2. V roce 2009 pak stát varoval, že nebude sanovat Sazku v případě potíží.

Na konci roku 2010 koupil dluh Sazky ve výši 400 milionů korun od Komerční banky a další pohledávky Radovan Vítek. Začátkem roku 2011 pak podal návrh na insolvenční řízení. Hlavní akcionář ČSTV byl nerozhodný. V březnu podává návrh i místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek. V té době také přebírá pohledávky Radovana Vítka skupina PPF.

25. března 2011 podal Aleš Hušák návrh na insolvenci Sazky a soud následně vyhlásil úpadek firmy.

V květnu 2011 odvolala valná hromada společnosti Bestsport vlastnící O2 Arenu celé představenstvo firmy, jejímž místopředsedou byl Hušák. V té době také ministerstvo financí zahájilo se společností Sazka správní řízení z důvodu neuhrazení správních poplatků z provozování loterií ve výší 66 milionů korun. Na konci května šla Sazka do konkurzu.

Aleš Hušák byl z funkce generálního ředitele definitivně odvolán 7. června 2011 insolvenčním správcem Josefem Cupkou. Na funkci předsedy představenstva Sazky pak rezignoval (a zároveň byl odvolán) koncem srpna 2012.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

Další zprávy