Aleš Hušák

16. 4. 2013 22:45
Právník a manažer působil šestnáct let v loterijní společnosti Sazka. Za jeho vedení byla postavena drahá multifunkční hala a společnost se dostala do úpadku.
JUDr. Aleš Hušák.
JUDr. Aleš Hušák. | Foto: Ludvík Hradilek

JUDr. Aleš Hušák je český právník a manažer. Do povědomí veřejnosti se zapsal jako generální ředitel loterijní společnosti Sazka. V řídící pozici působil v letech 1995 až 2011.

O své působení v této organizaci, které skončilo jejím krachem, píše knihu.

V dubnu 2013 na něj podal žalobu Český svaz tělesné výchovy, někdejší největší akcionář Sazky. Po Hušákovi žádá omluvu a necelou miliardu korun. Podle insolvenčního správce Josefa Cupky se však ve smlouvách, které byly za Hušáka uzavřeny, nenašlo nic, co by neprošlo rozhodnutím představenstva, a za úpadek Sazky tak mohou právě akcionáři, kteří se nepostarali o správný chod.

Sazka za Hušákova řízení

Už v roce 2000 se objevilo obvinění z porušování povinností při správě cizího majetku, a to kvůli transakci s akciemi České spořitelny. Případ však skončil bez soudu, stíhání bylo zastaveno. Ve stejné době se však na obrazovkách České televize objevily kritické reportáže. Ty byly důvodem pro hrozbu, že Sazka vypoví s veřejnoprávní televizí smlouvu na vysílání losování.

V říjnu 2002 se začalo se stavbou nové multifunkční haly v Libni. Slavnostní otevření se konalo v březnu 2004 u příležitosti mistrovství světa v hokeji. Stavba měla přijít na 7,2 miliardy korun. Budova se proslavila mimo jiné i díky pamětní desce Aleše Hušáka, která byla do objektu umístěna. Stálo na ní motto: "Nejúčinnějším nástrojem řízení je diktatura, občas zjemnělá metodou cukru a biče."

V květnu 2004 Sazka vydává první dluhopisy v celkové hodnotě 5,6 miliardy korun. O dva roky později proběhla další emise v hodnotě 6,1 miliardy korun. Akcionáři přitom souhlasili s výměnou dluhopisů na financování arény. Její cena se totiž zdvojnásobila. V roce 2008 se mění název haly na O2 Arena, protože vlastník Bestsport ji pronajal společnosti Telefónica O2. V roce 2009 pak stát varoval, že nebude sanovat Sazku v případě potíží.

Na konci roku 2010 koupil dluh Sazky ve výši 400 milionů korun od Komerční banky a další pohledávky Radovan Vítek. Začátkem roku 2011 pak podal návrh na insolvenční řízení. Hlavní akcionář ČSTV byl nerozhodný. V březnu podává návrh i místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek. V té době také přebírá pohledávky Radovana Vítka skupina PPF.

25. března 2011 podal Aleš Hušák návrh na insolvenci Sazky a soud následně vyhlásil úpadek firmy.

V květnu 2011 odvolala valná hromada společnosti Bestsport vlastnící O2 Arenu celé představenstvo firmy, jejímž místopředsedou byl Hušák. V té době také ministerstvo financí zahájilo se společností Sazka správní řízení z důvodu neuhrazení správních poplatků z provozování loterií ve výší 66 milionů korun. Na konci května šla Sazka do konkurzu.

Aleš Hušák byl z funkce generálního ředitele definitivně odvolán 7. června 2011 insolvenčním správcem Josefem Cupkou. Na funkci předsedy představenstva Sazky pak rezignoval (a zároveň byl odvolán) koncem srpna 2012.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ondra na ME vyhrál semifinále boulderingu, Adamovská je ve finále obtížnosti

Lezec Adam Ondra vyhrál na mistrovství Evropy v Mnichově semifinále boulderingu a v podvečer bude bojovat o medaili. Finálovou účast si na Königsplatzu zajistila i Eliška Adamovská v disciplíně lezení na obtížnost, poté co obsadila v semifinále poslední postupové osmé místo.

Ondra, který má v boulderingu na kontě světový titul z roku 2014 a po dvou stříbrech z MS i ME, jako jediný z dvaceti semifinalistů dokázal "topovat" na dvou ze čtyř překážek. Na vrchol dosáhl na prvním a druhém boulderu, zbylé dva takzvané problémy nevyřešil. Dvojku ale zvládl jako jediný, na trojce zase uspěl pouze Ital Filip Schenk a čtyřka zůstala pro všechny lezce nezdolaná. V šestičlenném finále nechybí ani obhájce prvenství Jernej Kruder ze Slovinska, alespoň jeden "top" zaznamenalo osm lezců.

V obtížnosti skončila soutěž pro Michaelu Smetanovou, jež obsadila 18. pozici. V semifinále byla nejlepší slovinská hvězda Janja Garnbretová, ani olympijská šampionka ale nevylezla až na vrchol náročné cesty. Osmička nejlepších bude bojovat o medaile od 16:00, finále boulderingu začne v 17:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy