Ekonomické bydlení

30. 1. 2012 16:15
Nákupem nemovitosti investice do bydlení nekončí. Mezi nejsnadnější způsoby snížení finančních nákladů na dlouhodobý chod domácnosti, patří kvalitní zateplení domu nebo použití trvanlivých materiálů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Central Group

Nákupem nemovitosti investice do bydlení nekončí, dalo by se říci, že naopak teprve začíná. Nekonečné výdaje v podobě zařízení, energií, tepla a daní neberou konce a často značně zatěžují rodinný rozpočet. Ekonomické bydlení však není jen planým teoretickým pojmem, ovšem vyžaduje úpravy domu, na které se vyplatí myslet už při nákupu nebo stavbě nemovitosti. Mezi nejsnadnější způsoby, jak snížit finanční náklady na dlouhodobý chod domácnosti, patří kvalitní zateplení domu, použití trvanlivých materiálů, ale také nákup úsporných spotřebičů či osvětlení.

Mezi nejjistější dlouhodobé investice z pohledu energetické úspornosti patří stavba pasivních, či nízkoenergetických rodinných domů. Už v základu jsou vybaveny kvalitní izolací i ekonomickým systémem vytápění, které šetří náklady, ale zároveň obyvatele v ničem neomezují.

Nejvyšší položkou u rodinných domů bývá účet za elektřinu a teplo. Přitom existuje několik tipů, jak snížit spotřebu energií na minimum. Zásadním rozhodnutím je investice do zateplení domu, pokud se jedná o starší stavbu a kompletní zateplení nemovitosti nepřipadá z finančních důvodů v úvahu, pomohou i drobnější opatření. Místnosti, ve kterých obyvatelé domu netráví hodně času, mohou být vytápěny jen částečně. Hodně tepla uniká i skrz špatně těsnící okna. Jejich výměna není tak drahá, jako celkové zateplení domu, ale také pomůže.

Elektřinou lze šetřit mnohem snáze, její největší část padá na provoz domácích spotřebičů – zejména televize, lednice a počítače. Vyplatí se nenechávat spotřebiče neustále zapojené v zásuvce, ani v pohotovostním režimu. Teplotu v lednici stačí nastavit na 5 stupňů, s každým dalším stupněm totiž výrazně roste spotřeba elektřiny.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy