VW Brouk

3. 5. 2013 0:11
Volkswagen Brouk Beetle.
VW Brouk
VW Brouk | Foto: Radek Pecák

Volkswagen Typ 1 je osobní vůz vyráběný německou automobilkou Volkswagen v letech 1938 až 2003. Vůz jako první přinesl název ,,Volkswagen" - lidový vůz, jehož význam během 65 let výroby splňoval. Nejznámější je však pod názvem Brouk (Beetle, německy Käfer), který vznikl jako lidová přezdívka a až v šedesátých letech se v některých zemích začal používat jako oficiální jméno modelu.

Nápad na lidové vozítko vznikl v hlavě Ferdinanda Porsche na začátku třicátých let a společně s firmou Zündapp ho začal realizovat. V roce 1932 vznikly tři prototypy, ty však byly zničeny během války. Dříve je však stihl schválit Adolf Hitler jako ideální dopravní prostředek dostupný pro každého občana Třetí říše za pouhých 990 marek, což byla cena malého motocyklu.

Využití našel brouk i v armádě. Vůz byl z Porsche 60 přejmenován KdF-Wagen, odkazující na název organizace Kraft durch Freude (síla díky radosti), odnože nacistické Německé pracovní fronty. K názvu Typ 1 se přešlo až po válce. Protože byl vůz navržen co nejjednodušeji, měl v armádě úspěchy. Vzduchem chlazený motor se osvědčil v pouštních akcích německých Afrika Korps a výhodou bylo i inovativní odpružení, používající jednoduché torzní tyče místo pružin či listových per.

Brouk je v mnoha ohledech legendou a rekordmanem. Je nejdéle vyráběným vozem v beze změny designu v historii a bylo jej vyrobeno neuvěřitelných 21 529 464 kusů. Lidovým vozem je v plném slova smyslu. Vždyť si ho za svůj zvolilo přes 20 milionů majitelů a jeho neměnný vzhled se stal legendou. Také má v mnoha jazycích vlastní přezdívku.

V roce 1998 představil VW nástupce, New Beetle (postavený na podvozku Volkswagenu Golf IV), který designově navazuje na původního Brouka.

Délka: 410 cm
Šířka: 160 cm
Výška: 150 cm
Hmotnost: 800 kg
Motory: benzínové: 1,1 l - 1,6 l H4 (18 kW - 40 kW)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy