reklama
 
 

VW Brouk

3. 5. 2013 0:11
Volkswagen Brouk Beetle.

Volkswagen Typ 1 je osobní vůz vyráběný německou automobilkou Volkswagen v letech 1938 až 2003. Vůz jako první přinesl název ,,Volkswagen" - lidový vůz, jehož význam během 65 let výroby splňoval. Nejznámější je však pod názvem Brouk (Beetle, německy Käfer), který vznikl jako lidová přezdívka a až v šedesátých letech se v některých zemích začal používat jako oficiální jméno modelu.

Nápad na lidové vozítko vznikl v hlavě Ferdinanda Porsche na začátku třicátých let a společně s firmou Zündapp ho začal realizovat. V roce 1932 vznikly tři prototypy, ty však byly zničeny během války. Dříve je však stihl schválit Adolf Hitler jako ideální dopravní prostředek dostupný pro každého občana Třetí říše za pouhých 990 marek, což byla cena malého motocyklu.

Využití našel brouk i v armádě. Vůz byl z Porsche 60 přejmenován KdF-Wagen, odkazující na název organizace Kraft durch Freude (síla díky radosti), odnože nacistické Německé pracovní fronty. K názvu Typ 1 se přešlo až po válce. Protože byl vůz navržen co nejjednodušeji, měl v armádě úspěchy. Vzduchem chlazený motor se osvědčil v pouštních akcích německých Afrika Korps a výhodou bylo i inovativní odpružení, používající jednoduché torzní tyče místo pružin či listových per.

Brouk je v mnoha ohledech legendou a rekordmanem. Je nejdéle vyráběným vozem v beze změny designu v historii a bylo jej vyrobeno neuvěřitelných 21 529 464 kusů. Lidovým vozem je v plném slova smyslu. Vždyť si ho za svůj zvolilo přes 20 milionů majitelů a jeho neměnný vzhled se stal legendou. Také má v mnoha jazycích vlastní přezdívku.

V roce 1998 představil VW nástupce, New Beetle (postavený na podvozku Volkswagenu Golf IV), který designově navazuje na původního Brouka.

Délka: 410 cm
Šířka: 160 cm
Výška: 150 cm
Hmotnost: 800 kg
Motory: benzínové: 1,1 l - 1,6 l H4 (18 kW - 40 kW)

3. 5. 2013 0:11

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama