Povinná výbava v Evropě

12. 10. 2011 11:32
Jaká je povinná výbava auta na silnicích v Evropě?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Reflexní vesta, výstražný trojúhelník, lékárnička. Taková je povinná celoroční výbava auta v České republice. Jak je tomu v jiných zemích Evropy?

Stejná pravidla platí v geograficky blízkýcn zemích, tedy v Maďarsku, Rakousku, Slovensku a Slovinsku. V Maďarsku je nošení reflexní vesty doplněno nařízením nosit je v neobydlených částech a v místech se zhoršenou viditelností. V Německu je povinné mít výstražný trojúhelník (avšak pouze pro auta registrovaná v Německu), v Chorvatsku reflexní vestu, výstražný trojúhelník, autolékárničku, náhradní pneumatiku a tažné lano, u komerčních vozů také hasící přístroj. V Polsku je povinnou výbavou výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a lékárnička (obojí pouze pro auta registrovaná v Polsku).

V dalších zemích Evropy je povinnost taktéž rozličná. V Dánsku stačí mít výstražný trojúhelník, stejně je tomu na Islandu, Kypru, Holandsku, Švýcarsku a Finsku, další pomůcky jsou však doporučeny (například ve Finsku je to reflexní vesta pro tmu, v Holandsku lékárnička, na Islandu je zase lékárnička povinná ve větších vozidlech, jako jsou autobusy nebo přívěsy, stejně jako hasičský přístroj). Kromě výstražného trojúhelníku je povinné mít ještě reflexní vestu ve Španělsku (dva trojúhelníky a také náhradní žárovky), Francii, Itálii, Lucembursku, Norsku a Portugalsku.

Specifickým vybavením, které u nás není povinné, je hasicí přístroj. Ten je, kromě jiného, povinné mít v autě v Belgii, Bulharsku, Estonsku, Řecku, Litvě, Lotyšsku, Polsku, Rumunsku a Švédsku (pouze pro autobusy). Všechny z uvedených pomůcek, tedy vestu, trojúhelník, lékárničku a hasicí přístroj, je povinné mít v Belgii, Bulharsku, Estonsku a Litvě.

Žádné vybavení naopak není povinné ve Velké Británii (která však doporučuje mít s sebou z bezpečnostních důvodů trojúhelník a u autobusů a vozů taxislužby také lékárničku a hasící přístroj), Irsku a Maltě. Ve všech evropských zemích, kromě zde zmíněných, je naopak povinné mít výstražný trojúhelník.

Podrobnosti o vybavení v jednotlivých evropských zemích najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy