Nissan Leaf

11. 7. 2013 22:04
Nissan Leaf je japonský elektromobil vyráběný s pětidveřovou karoserií hatchback.
Nissan Leaf
Nissan Leaf | Foto: Radek Pecák

Nissan Leaf je japonský elektromobil vyráběný s pětidveřovou karoserií hatchback. V současnosti se jedná o jeden s nejúčinnějších sériově vyráběných elektromobilů. Současně jde o elektromobil pro běžný provoz, jehož se dosud vyrobilo největší množství.

Elektromobil Leaf pohání střídavý synchronní motor s výkonem 80 kW. O napájení se stará 48článková li-ionová baterie, která zajišťuje teoretický dojezd v kombinovaném měřicím cyklu 175 km. Baterie je uložena pod kabinou vozu a zajišťuje tak nízké těžiště, což společně s celkovou nízkou hmotností vozu snižuje energetické nároky jízdy, stejně tak jako snížený aerodynamický odpor.

Ekologické zaměření je poznat i v interiéru vozu, kde jsou použity biotkaniny z cukrové třtiny, nebo například čalounění z biomateriálu vyrobeného z recyklovaných plastových lahví. Zajímavostí je řešení parkovací brzdy, která je ovládána pedálem.

Délka: 4 445 mm
Šířka: 1 770 mm
Výška: 1 550 mm
Objem zavazadlového prostoru: 370 l
Motor:
elektromotor (80 kW)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy