Nissan Leaf

11. 7. 2013 22:04
Nissan Leaf je japonský elektromobil vyráběný s pětidveřovou karoserií hatchback.
Nissan Leaf
Nissan Leaf | Foto: Radek Pecák

Nissan Leaf je japonský elektromobil vyráběný s pětidveřovou karoserií hatchback. V současnosti se jedná o jeden s nejúčinnějších sériově vyráběných elektromobilů. Současně jde o elektromobil pro běžný provoz, jehož se dosud vyrobilo největší množství.

Elektromobil Leaf pohání střídavý synchronní motor s výkonem 80 kW. O napájení se stará 48článková li-ionová baterie, která zajišťuje teoretický dojezd v kombinovaném měřicím cyklu 175 km. Baterie je uložena pod kabinou vozu a zajišťuje tak nízké těžiště, což společně s celkovou nízkou hmotností vozu snižuje energetické nároky jízdy, stejně tak jako snížený aerodynamický odpor.

Ekologické zaměření je poznat i v interiéru vozu, kde jsou použity biotkaniny z cukrové třtiny, nebo například čalounění z biomateriálu vyrobeného z recyklovaných plastových lahví. Zajímavostí je řešení parkovací brzdy, která je ovládána pedálem.

Délka: 4 445 mm
Šířka: 1 770 mm
Výška: 1 550 mm
Objem zavazadlového prostoru: 370 l
Motor:
elektromotor (80 kW)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy