Mini

7. 10. 2011 19:52
Britská automobilka Mini patří v současnosti německé společnosti BMW.
Mini Cooper slaví v roce 2014 výročí 55 let od svého zrodu
Mini Cooper slaví v roce 2014 výročí 55 let od svého zrodu | Foto: Aktuálně.cz

Mini je britská automobilka, vlastněná německou společností BMW, která je zaměřená na produkci malých automobilů.

První vůz pod tímto názvem vyrobila British Motor Corporation v roce 1959 a vůz pod názvem Mark I Mini zaznamenal díky Suezské krizi a nutnosti úspor velký úspěch. V dalších letech pak na něj navázaly Mark II, Clubman a Mark III. Vyrobeny byly také sportovní verze těchto automobilů. Původně byly vozy prodávány pod značkami Austin a Morris, samostatnou značkou se Mini stalo až v roce 1969. Pokračovateli těchto vozů byly značky Mark III až VII, produkované až do roku 2000.

To však značku vlastnil německý koncern BMW, který jí v roce 1994 koupil spolu s Roverem. Prvním konceptem pod německou hlavičkou byl ACV30, který byl vytvořen ke 30. výročí značky Mini. Dalšími koncepty byly Spiritual a Spiritual Too.

První generace Mini byla představena v roce 2001 a dostala název Mini Hatch/Hardtop (její sportovní verze nesou název Cooper). Mini ve formě kabrioletu pak přišlo v roce 2005. Dalšími řadami byla druhá generace Hatch/Hardtop (od roku 2007), Clubman (od roku 2008), druhá generace kabrioletů (od roku 2009), hybrid Mini E (od roku 2009), Mini Countryman (od roku 2010) a Mini Coupé (od roku 2011). Od roku 2006 také vyrábí sportovní modely John Cooper. Poslední verzí je Mini John Cooper Works.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Zdroje blízké britské vládě: uzavření obchodní dohody s EU má stále jen asi poloviční šanci na úspěch

 Podle nejmenovaných zdrojů z britské vlády, na které se odvolávají stanice BBC a list The Guardian, jsou šance na to, že se podaří vyjednat smlouvu o vztazích Británie s Evropskou unií, jen asi 50 na 50. Poté, co se Londýn s Bruselem po týdnu vyčerpávajících jednání nedokázaly dohodnout, bude dnes odpoledne o situaci telefonicky mluvit přímo šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová s britským premiérem Borisem Johnsonem.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období. Podle zdrojů v EU bodem sváru zůstává otázka přístupu rybářů z EU do britských vod, pravidel hospodářské soutěže a dohledu nad řešením sporů. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy