Mini

7. 10. 2011 19:52
Britská automobilka Mini patří v současnosti německé společnosti BMW.
Mini Cooper slaví v roce 2014 výročí 55 let od svého zrodu
Mini Cooper slaví v roce 2014 výročí 55 let od svého zrodu | Foto: Aktuálně.cz

Mini je britská automobilka, vlastněná německou společností BMW, která je zaměřená na produkci malých automobilů.

První vůz pod tímto názvem vyrobila British Motor Corporation v roce 1959 a vůz pod názvem Mark I Mini zaznamenal díky Suezské krizi a nutnosti úspor velký úspěch. V dalších letech pak na něj navázaly Mark II, Clubman a Mark III. Vyrobeny byly také sportovní verze těchto automobilů. Původně byly vozy prodávány pod značkami Austin a Morris, samostatnou značkou se Mini stalo až v roce 1969. Pokračovateli těchto vozů byly značky Mark III až VII, produkované až do roku 2000.

To však značku vlastnil německý koncern BMW, který jí v roce 1994 koupil spolu s Roverem. Prvním konceptem pod německou hlavičkou byl ACV30, který byl vytvořen ke 30. výročí značky Mini. Dalšími koncepty byly Spiritual a Spiritual Too.

První generace Mini byla představena v roce 2001 a dostala název Mini Hatch/Hardtop (její sportovní verze nesou název Cooper). Mini ve formě kabrioletu pak přišlo v roce 2005. Dalšími řadami byla druhá generace Hatch/Hardtop (od roku 2007), Clubman (od roku 2008), druhá generace kabrioletů (od roku 2009), hybrid Mini E (od roku 2009), Mini Countryman (od roku 2010) a Mini Coupé (od roku 2011). Od roku 2006 také vyrábí sportovní modely John Cooper. Poslední verzí je Mini John Cooper Works.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy