Dacia Logan

28. 3. 2013 22:41
Dacia Logan je nejúspěšnějším modelem rumunské automobilky Dacia. Logan vznikl ve spolupráci s francouzskou automobilkou Renault, které Dacia patří.
Dacia Logan.
Dacia Logan. | Foto: Dacia

Dacia Logan je nejúspěšnějším modelem rumunské automobilky Dacia. Logan vznikl ve spolupráci s francouzskou automobilkou Renault, které Dacia patří. Logan je výsledkem projektu automobilu za 5000 eur bývalého šéfa Renaultu Louise Schweitzera. Strategickým cílem bylo nabídnout kupujícím s omezenými finančními prostředky alternativu k ojetým automobilům - prostorný, robustní s veškerými garancemi, dostupným servisem i náhradními díly. Byl stvořen pro rozvíjející se trhy. V Rusku, Iráku a Jižní Americe se Logan prodává pod označením Renault Logan, v Mexiku jako Nissan Aprio a v Íránu jako Renault Tondar.

Dacia Logan je rodinný vůz, primárně vyráběný jako sedan, k dispozici však jsou i karosářské verze MCV, VAN, nebo pickup.

Dacia Logan má být zejména levným a dostupným autem. Logan nahradil zastaralé Dacie 1300 a 1310, vycházející z Renaultu 12. Výroba byla zahájena v roce 2004. V roce 2008 dostal Logan nový facelift s komfortnějším interiérem. V roce 2012 byla na autosalonu v Paříži představena zcela nová verze Logan II.

Délka: 4 346 mm
Výška: 1 517 mm
Šířka: 1 733 mm
Objem kufru: 510 litrů (sedan), 700 litrů (kombi MCV), 2500 l (VAN)
Motory:
Benzínové: 0,9 l I3 TCe (90 k) a 1,2 l I4 (u 1,2 l možnost pohonu na LPG)
Dieselové: 1,5 l I4 dCi (90 k)

 

Právě se děje

před 1 minutou

Cena mědi vystoupila na rekord. Tuna je za více než 10 300 dolarů

Cena mědi se v pátek vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10 325 dolarů (220 000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10 190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.

"Hráče v tomto odvětví zasáhla panika, protože nabídka je omezená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánské poradenské společnosti T-Commodity. "Jakmile se však úroveň zásob v průmyslových skladech začne stabilizovat, měla by se otevřít cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Maláčová nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější epidemii. V koronavirové krizi by se podle ní měl využívat dál program Antivirus

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu poletí popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má v pátek na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Stroj má opět vzlétnout do pětimetrové výšky a letět ve stejné dráze jako při předchozím testu, a to až do vzdálenosti 129 metrů. Místo otočky a návratu ale vystoupá do deseti metrů, pořídí barevné i černobílé fotografie oblasti a poté přistane. Celý tento let má trvat 110 vteřin. "Až dosedne na svém novém místě, zahájíme novou demonstrační fázi - takovou, při níž předvedeme, co tato nová technika může udělat, aby pomohla dalším misím na cestě," sdělila JPL.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy