Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Výstava Surrealistické koláže v Galerii Smečky

Pražská Plynárenská
2. 6. 2017 13:27
V prostorách pražské Galerie Smečky mají návštěvníci až do 8. července příležitost sledovat ukázky vztahu uměleckého směru surrealismu a techniky koláže jak v českém, tak i francouzském prostředí.
Foto: Pražská Plynárenská

Jeden z vrcholů českého umění

V meziválečném období minulého století zažívalo české umění jeden ze svých mála vrcholů a sebevědomě se propojovalo s uměleckými směry, které vznikaly jinde v Evropě. Surrealismus se objevil ve Francii v polovině 20. let 20. století a jeho hlavním cílem bylo osvobození mysli a přenesení světa do místa lásky, svobody a poezie. Písmem, kresbou a výrazovými prostředky všeho druhu se měla posílit skutečná funkce myšlenky.

Toyen, Bez názvu, 1936, sbírka Pražské plynárenské
Toyen, Bez názvu, 1936, sbírka Pražské plynárenské | Foto: archiv Galerie Smečky

Nová skutečnost tvořená technikou koláže

Koláž je jedním z nejtypičtějších technických a výrazových prostředků, které se ve 20. století objevily na umělecké scéně. Lehkost, s jakou lze pomocí koláže sestavit novou skutečnost, dostupnost nejrůznějších obrazových materiálů, z nichž lze vybírat detaily, způsobily, že tato technika je lákavá dodnes. V českém prostředí surrealistická koláž vyrůstala z obrazových básní poetismu a nebránila se vědomým tvůrčím zásahům umělce, na rozdíl od děl francouzských.

Karel Teige, Koláž č. 21, 1936, sbírka Památníku národního písemnictví
Karel Teige, Koláž č. 21, 1936, sbírka Památníku národního písemnictví | Foto: archiv PNP

Díla hlavních představitelů českého i francouzského surrealismu

Vystavená díla ze sbírek vlastníka největší kolekce českých koláží, Pražské plynárenské, a dalších veřejných a soukromých majitelů představují zajímavý vhled do tvorby hlavních představitelů surrealismu, kterými byli Jindřich Štyrský, Toyen nebo Karel Teige. Jsou také připomenuty například rané koláže Františka Hudečka, celoživotního surrealisty Libora Fáry a především díla francouzských zakladatelů André Bretona, Paula Éluarda a Suzanne Muzardové. Součástí instalace jsou také dobové knižní obálky, které vznikly právě s využitím techniky koláže.

Prohlédněte si videopozvánku na výstavu:

Video: Pražská Plynárenská
 

Právě se děje

Další zprávy