Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Vyplatí se domů pořídit perlátor?

komerční článek
27. 4. 2021 10:24
Platíte rok od roku vyšší zálohy za vodu? Na vině nemusí být pouze rostoucí cena vody, ale také její zvyšující se spotřeba v domácnosti. Už příští rok ale můžete za vodu zaplatit až o 70 % méně než doposud, a to díky úspornému perlátoru.
Perlátor, aneb šetřič vody
Perlátor, aneb šetřič vody | Foto: komerční článek

Co je perlátor?

Perlátor (také aerátor či provzdušňovač), je šroubovací nástavec, který se instaluje na vodovodní baterii. Redukuje a usměrňuje proud vody, který zároveň mísí se vzduchem, takže výsledkem je příjemný vodní proud plný vzduchových bublinek. Součástí perlátoru je také sítko, které zachycuje mechanické nečistoty a zjemňuje proud vody.

120 litrů vody denně

Statistika hovoří jasně - každý z nás spotřebuje zhruba 120 litrů vody denně. Přibližně čtvrtina (kolem 30 litrů) padne na osobní hygienu, za kterou čtyřčlenná rodina zaplatí téměř 4 tisíce korun ročně. Jestliže jste navíc zvyklí mýt nádobí pod tekoucí vodou, pošlete do výlevky za pouhých deset minut až 200 litrů vody, což odpovídá plně napuštěné vaně. Jedno takové mytí vás přijde na cca 18 korun, při každodenním mytí nádobí se tak dostanete až k částce 6 tisíc korun za rok.

Úspora vody až 70 %

Zatímco klasickou vodovodní baterií proteče dvanáct, patnáct i dvacet litrů za minutu, použitím perlátoru se spotřeba vody sníží až o 70 %. Většina perlátorů snižuje průtok vody na 6 litrů za minutu, u některých toto nastavení ale můžete dále regulovat, a to oběma směry. Instalací spořiče vody tak čtyřčlenná rodina dokáže každoročně ušetřit až 16 000 litrů vody a minimálně 1 500 korun.

O komfort nepřijdete

Bát se nemusíte ani o svůj komfort, na který jste při mytí rukou nebo nádobí zvyklí. Opticky protéká vody kohoutkem stále stejně a díky tomu, že proud teče dutým, silně properleným válcem, necáká na okolní povrchy. Regulovatelné perlátory navíc nabízí možnost kdykoliv si objem protékající vody upravit tak, abyste dosáhli pokud možno nejlepšího výsledku a při tom stále šetřili.

Typy perlátorů

Kromě regulovatelných perlátorů naleznete na trhu také antivápenné spořiče vody vyrobené ze speciálních plastů, které zabraňují usazování vodního kamene a nečistot. Trendem jsou perlátory s funkcí start/stop, které ovládáte jediným dotykem, aniž byste museli sahat na samotnou baterii, nebo šetřiče s antivandal úpravou, které najdou využití ve veřejných prostorách, kde se za den vystřídá vyšší počet lidí.

Návratnost investice

Pokud chcete investovat do perlátoru, vsaďte na osvědčené značky, které mají vypracovaný hygienický atest dle vyhlášky č.409/2005 Sb. Máte tak jistotu, že perlátory, které přichází do přímého kontaktu s vodou, jsou zdravotně nezávadné. Pořizovací cena jednoho perlátoru se pohybuje od 300 do 600 korun. Abyste docílili maximálního efektu, doporučuje se jím vybavit všechny baterie v domácnosti. Investice, která se v průměru pohybuje okolo 1 000 korun, se vám tak vrátí během prvních pár měsíců. 

 

Právě se děje

před 8 minutami

Registrační systém pro očkování proti covidu měl po půlnoci asi 50minutový výpadek. V tu dobu začala platit možnost registrace pro lidi nad 40 let.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

iRozhlas a Respekt: šéf vrbětického Imexu se v den výbuchu pohyboval poblíž hotelu, kde bydleli agenti ruské GRU

"Den před výbuchem ve Vrběticích se Petr Bernatík mladší, šéf firmy Imex Group, podle údajů ze svého mobilu pohyboval v blízkosti ostravského hotelu Corrado. Tam byli v té době ubytováni agenti ruské GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, kteří jsou podezřelí ze zapojení do exploze muničního skladu," píšou servery iRozhlas a Respekt. S odkazem na zdroje obeznámené s průběhem vyšetřování uvádí, že policisté Bernatíkův pohyb vypátrali pomocí dat z jeho mobilního telefonu. Právník šéfa Imexu trvá na tom, že tam "Bernatík ten den, ani nikdy jindy, nebyl a s Rusy se prý nikdy nesetkal". 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 48 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy