reklama
 
 
Komerční sdělení - toto je komerční sdělení, Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Výběr podílových fondů není pouze pro experty

Foto: komerční článek
Máte cíl, máte časový horizont a jste schopni určit svůj investiční profil, tedy to, jaké riziko je pro vás únosné a jaký výnos můžete očekávat? Směle se můžete pustit do investování. Pro to, aby se z vás stal dobrý investor, totiž nemusíte být expert na finančních trzích. Stačí vám klidná hlava, reálný úsudek a vytrvalost.

Při výběru vhodného podílového fondu si nejprve stanovte investiční cíl, který není nic jiného než váš osobní cíl, sen nebo potřeba. Investování je potom nástrojem, který vám může pomoci tento cíl naplnit. Cílem může být zajištění klidného stáří, pomoc dětem na studiích, anebo prostě jen vytvoření finančního polštáře, který vám bude v budoucnu krýt záda. S investičním cílem souvisí časový horizont, tedy doba, po kterou budete moci peníze v podílových fondech držet. Pokud je vám čtyřicet a chcete začít s investováním na penzi, máte před sebou více než dvě dekády, což je slušný dlouhodobý horizont s šancí na dosažení pěkného výsledku. V případě, že máte před sebou vidinu exotické dovolené v horizontu maximálně pěti let, budete tomu muset přizpůsobit i výběr fondů vhodných pro tento krátkodobý horizont.

Čím déle investujete, tím více omezujete dopad kolísání ceny na vaše finance. Investiční riziko neboli riziko ztráty totiž záleží mimo jiné na výběru fondu a délce investice. Rozvážný investor, který počítá s výkyvy na trzích a pečlivě zvažuje časový harmonogram nákupů a prodejů, má obvykle šanci na lepší výnos, než impulzivní investor, který peníze ukládá nahodile či krátkodobě a na výkyvy trhu reaguje panikou. Bývá proto vhodnější se držet naplánovaného časového horizontu a nepodléhat panice při prvních neúspěších vašeho podílového fondu. Zkušení investoři a portfolio manažeři dokonce využívají propadů na trzích k získání aktiv za nižší ceny.

Máte tedy jasný cíl, stanovený investiční horizont a nyní ještě zbývá definovat výši očekávaných výnosů. Nejspíš si řeknete, že přeci co nejvyšší. Ale pozor, například možnost 10-15% zhodnocení investice je sice velmi lákavá, ale představuje už poměrně vysokou míru rizika. Pokud patříte spíše mezi opatrné a rozvážné typy, může pro vás takové riziko představovat zbytečný stres.

Video: ING Bank

Jako zkušený investor byste tedy měli být schopni vyhodnotit skutečné možnosti, nepodléhat panice při zvýšené proměnlivosti na trzích a držet se naplánovaného investičního horizontu. A pokud byste najednou peníze přeci jen potřebovali, nabízí například ING Podílové fondy možnost zpětného odprodání on-line s tím, že finance budete mít na účtu do 5 pracovních dnů. Navíc vše, co jste chtěli vědět o investování a báli jste se zeptat, naleznete na www.vseoinvestovani.cz.

autor: komerční článek | 24. 5. 2017

reklama
reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama