reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Vy, diváci, rozhodnete o osudu obžalovaného pilota!

Zachránil tisíce životů, ale zabil desítky nevinných! Je to hrdina, nebo vrah? Hrál si na Boha, nebo jednal podle svého svědomí? V Divadle ABC uvedli inscenaci Teror.

Nová inscenace Teror, která měla premiéru 11. listopadu v Divadle ABC, je interaktivní drama. Co si pod tím můžeme představit?

Je to úplně nová věc. Interaktivní představení už jsme zažili, diváci se zapojovali, aby je hra více bavila. V Teroru má interaktivita jinou funkci, diváci se stávají soudci. V zinscenovaném soudním procesu na konci hry sami rozhodují o vině a nevině obžalovaného. Každý se stává automaticky porotcem, nemůže zůstat stranou, zdržet se hlasování.

O čem hra Teror pojednává? Jaký případ budou diváci soudit?

Jde vlastně o fiktivní soudní proces s pilotem stíhačky, který se v dramatické chvíli rozhodl jednat. Terorista unese civilní letadlo se 164 pasažéry včetně dětí a snaží se ho navést na fotbalový stadion, na kterém se právě nachází 70 000 diváků.  Děj inscenace se odehrává v Německu, kde Ústavní soud nedovoluje jakékoli útoky státní moci na civilní obyvatelstvo, a to ani v extrémních případech. Bojový pilot Lars Koch do poslední chvíle řeší, zda má navzdory rozkazům sestřelit letadlo s civilisty a zachránit lidi na stadionu. Nakonec se rozhodne pro střelbu a způsobí smrt cestujících v letadle. Divák pak má sám rozhodnout o jeho vině či nevině.

Teror od Ferdinanda von Schiracha se v současné době hraje po celém světě na více než třiceti renomovaných scénách. Čemu přisuzujete takový úspěch?

Myslím, že se trefil do společenské poptávky, měl dobrý nápad a schopnost vtělit ho do dramatické podoby. Autor je původní profesí právník, ale má silný vztah k divadlu a myslím, že je i dobrý dramatik. Nás lákalo silné a aktuální téma a zvědavost, jak bude fungovat interaktivní prvek této hry.

Ke hře vznikly také internetové stránky. Co na nich najdeme?

Na stránkách  http://terror.theater/ najdete výsledky hlasování ze všech divadel, ve kterých se dosud Teror hrál. Divák uvidí nejen celkovou statistiku, kolik lidí pilota odsoudilo a kolik osvobodilo, ale může si i prostudovat, jak hlasovali diváci v Číně, nebo Izraeli.

Video: Městská divadla pražská

autor: komerční článek | 15. 11. 2017 12:20

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama