Archiv: vražda

V kauze vraždy páru kvůli historické vile uložil soud 23 a pět let vězení

Za dvojnásobnou vraždu motivovanou nepoctivým získáním vily v pražské Bubenči uložil v pátek soud Tomášovi Fialovi výjimečný trest 23 let vězení. Jeho přítel Jiří Nehyba si má odpykat pět let za pokus o podvod a má také zaplatit pět milionů korun jako peněžitý trest. Verdikt není pravomocný, oba mladíci vinu odmítají. Těla zavražděného páru nalezla policie ve vodní nádrži Švihov po několika měsících pátrání.

Pětadvacetiletý Fiala a o rok starší Nehyba chtěli podle rozsudku nezákonně získat historickou vilu v hodnotě zhruba 22 milionů korun, kterou vlastnila později zavražděná seniorka. Zfalšovali kupní smlouvu. Fiala pak majitelku nemovitosti i jejího druha odvezl počátkem června 2019 do pronajaté chaty. Tam je podle soudu zavraždil, zatížil jejich těla závažím a shodil je z mostu do vody.

Zdroj: ČTK

Obžaloba chce pro Stephena Ernsta doživotí. Vraždu politika Lübckeho považuje za pravicově extremistický útok

Doživotní trest vězení žádá německá prokuratura pro Stephena Ernsta, který je obžalovaný z loňské vraždy místního politika v Kasselu Waltera Lübckeho. Podle státního zástupce šlo o pravicově extremistický útok, informovala agentura DPA. Verdikt se čeká na konci ledna.

Sedmačtyřicetiletý Ernst je obžalovaný z toho, že v noci z 1. na 2. června 2019 na terase domu v hesenském městě Kasselu zastřelil přednostu okresního úřadu Waltera Lübckeho. K činu se již dříve přiznal. Obžalobě čelí Ernst také kvůli vážnému poranění iráckého uprchlíka v hesenském Lohfeldenu v lednu 2016.

Zdroj: ČTK

Muž popřel vraždu známého. Rány sekerou byly slabé, řekl

Šedesátník Robert Turek ve čtvrtek u soudu popřel, že by v pražském Hloubětíně brutálně zavraždil svého známého. Připustil, že muže, kterého si pozval domů, třikrát udeřil sekerou, rány ale popsal jako slabé. Podle obžaloby však Turek opilému spícímu vrstevníkovi zasadil dvacítku ran do zad a tři fatální údery do krku a hlavy.

"Cítím se nevinný. Nespáchal jsem to z vlastní vůle. Chtěl bych, aby se to ještě přešetřilo," prohlásil u pražského městského soudu Turek. "Neměl jsem absolutně žádný důvod tomu člověku ublížit. Občas jsme si dávali pivo, byli jsme kamarádi. Nic jsem proti němu neměl," dodal. Za předem rozmyšlenou a obzvlášť surovou vraždu mu hrozí 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest.

Zdroj: ČTK

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK

Za vraždu novorozence v Karviné soud potvrdil matce 17 let vězení

Za vraždu novorozence v Karviné si jeho dvaatřicetiletá matka definitivně odpyká trest 17 let vězení. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se žena odvolala. Tělíčko dítěte našel loni v červenci bezdomovec v kontejneru na odpadky. Těhotenství obžalovaná tajila, podle znalců dítě zabila krátce po jeho narození. Policie po zadržení ženy uvedla, že k dopadení pomohla DNA.

"Odvolání obžalované není důvodné. Není pochyb o tom, že to byla obžalovaná, kdo dítě porodil, a že její jednání vedlo k usmrcení dítěte. Dítě usmrtila po předchozím uvážení. Věděla, že je těhotná, nijak se na to nepřipravovala," uvedl soudce Vladimír Hendrych. Ženě hrozil trest v rozmezí 15 až 20 let, podle soudce je uložený trest přiměřený všem okolnostem.

Zdroj: ČTK

Muže, který na Vsetínsku přejel známého, stíhá policie za vraždu

Policisté ve středu obvinili z vraždy pětačtyřicetiletého muže, který v úterý ráno v Hošťálkové na Vsetínsku úmyslně srazil autem šestatřicetiletého cyklistu, s nímž se znal. Útočník poté sraženého muže fyzicky napadl a znovu ho úmyslně přejel vozidlem, následně z místa utekl. V době incidentu byl agresor pod vlivem pervitinu, jeho známý útok nepřežil. Za vraždu hrozí už několikrát trestanému muži až 20 let vězení, sdělila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Přivolaným policistům se podezřelého i s pomocí místních obyvatel podařilo vypátrat za několik desítek minut.

Zdroj: ČTK

Na Slovensku začal soud s mužem obžalovaným ze tří vražd. Jednou z obětí je Češka

Na Slovensku ve středu začalo soudní líčení s mužem, který čelí obžalobě ze tří vražd. Podezřelý je kromě jiného z toho, že surovým způsobem zavraždil svou někdejší českou partnerku. Obžalovaný u soudu podle slovenských médií vinu popřel, v případě odsouzení mu hrozí doživotí.

Slovenská policie před třemi lety po obvinění muže informovala, že první obětí se stala jeho družka. Žil s ní nejprve v České republice, později se přestěhovali na Slovensko a společně vychovávali potomka. Žena z Karviné se ale kvůli podezření, že ji partner podvádí, chtěla vrátit k rodičům, což policie označila za motiv vraždy. Podle médií vrah ženu v roce 2010 rozčtvrtil a spálil.

Obžaloba muže viní také z toho, že později podobným způsobem zavraždil další ženu. Třetí obětí byl podle vyšetřovatelů partner jeho poslední přítelkyně.

Slovenská televize Markíza dříve informovala, že obžalovaný se ke zločinům přiznal a policistům ukázal, kde se zbavil pozůstatků obětí. Později ale doznání odvolal a u soudu odmítl vypovídat. Obžalovaný byl již dříve odsouzen k pětiletému vězení za týrání dítěte.

Zdroj: ČTK

Za pokus o vraždu bývalé partnerky a jejího přítele půjde Polák na 15 let do vězení

Za vraždu bývalé partnerky a pokus zavraždit jejího současného přítele poslal středočeský krajský soud Poláka Jaroslawa Zarembu na 15 let do vězení. Devětačtyřicetiletý muž podle obžaloby ženu zabil loveckým nožem na ubytovně v Dobrovici na Mladoboleslavsku, následně se na nádraží pokusil ubodat i jejího druha. Rozsudek není pravomocný. Zaremba vinu odmítá a na místě se odvolal.

"Trest jsme uložili na samé dolní hranici trestní sazby. Domníváme se, že takový trest postačí," řekla předsedkyně senátu Alexandra Chrdleová. Polákovi hrozilo až doživotní vězení. Státní zástupce, který navrhoval poslat muže minimálně na 16 let za mříže, si ponechal lhůtu na případné odvolání. Žalobce uvedl, že nenachází pro Poláka žádné polehčující okolnosti. Vraždil podle něj ze msty.

Událost se odehrála v listopadu 2019. Nezaměstnaný Zaremba byl v té době podle obžaloby opilý. Svoji bývalou přítelkyni nejprve uhodil do obličeje a poté ji velkou silou bodl nožem do hrudníku. Později napadl i ženina druha, kterého se snažil také pobodat. Protože se však účinně bránil, skončil muž pouze s drobnými poraněními. Zaremba jim oběma podle státního zástupce již dříve vyhrožoval smrtí.

Zdroj: ČTK