reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Vladimír Renčín: Humor, který hřeje

Foto: Galerie Smečky
Renčínovy vtipné kresby jsou kousavé, protože takový je dobrý humor vždy. Ale divák - místo aby se po shlédnutí jeho obrázku rozběhl dát někomu po papule - se rozchechtá. Jeho humor je totiž hřejivý; jeho kresby jsou vtipné, ale také roztomilé.

Nyní se s největším výběrem originálních kreseb Vladimíra Renčína můžeme potěšit v Praze. Přes dvě stě převážně barevných vtipů a tucet panelů s dokumentací jeho životního díla láká k prohlídce v Galerii Smečky do 10. 2. 2018.

Vladimír Renčín byl jedním z mladých kreslířů, kteří český kreslený humor v 60. letech minulého století vzali útokem. První vtip mu vyšel roku 1959; v roce 1960 už publikoval kresby v Dikobrazu a v Mladém světě. Brzy působil ve skupině kvalitních karikaturistů Polylegran, a chytil se i v odborném tisku na Západě Za normalizace proto v letech 1974 - 1977 nemohl publikovat. S Haďákem a Jiránkem patřil ke karikaturistům, které citelně postihl konec Pražského jara a následný Husákův režim. Nakonec však Vladimír vystoupal až na vrchol popularity. Lidé čekali na jeho podpis v knize na chodníku před pražským knihkupectvím v dlouhém čtyřstupu. A výstavu ve Staroměstské radnici shlédlo v roce 1982 na 140 000 diváků! Na sklonku minulého režimu byl Renčín nikoliv oficiálně, ale de facto, umělcem národním.

V jeho díle samorostlého filosofa se šťastně spojily dvě neobvyklosti: jeho hrdinové byli neholení tuláci, ale zároveň vzdělaní komentátoři chodu tohoto světa. Jemně ironický humor autora si oblíbili jak lidi z tzv. prostých vrstev, tak diskutéři z pražských kaváren. Zatímco prvý typ čtenářů oceňoval jadrnost rozprav Dlabáčka s jeho kolegou, druhý si vychutnával Renčínovu sečtělost, patrnou z textů pod obrázky.

Vladimír Renčín (1941-2017) žil v Hradci Králové, vystudoval SEŠ, pracoval jako propagační referent či novinář a volný čas trávil nejraději v holinkách ve vodě s rybářským prutem.

Prohlédněte si videopozvánku na výstavu:

Video: |  02:19

Velká pražská výstava originálů otevřená v Galerii Smečky se těší velkému zájmu.

autor: Pražská Plynárenská | 15. 1. 2018 12:02

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama