Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Úvěry ze stavebního spoření letos překonaly hranici 68 miliard korun

14. 12. 2018 15:58
Letošní rok se nesl ve znamení zvýšeného zájmu o úvěry ze stavebního spoření. Do konce listopadu byly poskytnuty úvěry za více než 68 miliard korun. Paralelně zároveň stoupá zájem o stavební spoření. Očekává se meziroční růst okolo 17 %.
Foto: DotFox

Objem úvěrů ze stavebního spoření překonal loňskou sumu

Zatímco za celý minulý rok činil objem úvěrů ze stavebního spoření 55 miliard korun, do konce letošního listopadu bylo poskytnuto více než 68 miliard korun. Meziroční nárůst o třináct miliard není zdaleka konečný. Celkovou bilanci uzavře až prosinec, který v poskytování úvěrů ze stavebního spoření zpravidla nebývá rekordní. Přesto sumu poskytnutých úvěrů navýší. Kompletní statistiky za letošní rok budou známy začátkem roku 2019.

Roste poptávka po stavebním spoření

Vedle zvýšeného zájmu o úvěr ze stavebního spoření, významně stoupla poptávka po založení stavebního spoření. Do letošního prosince bylo podle Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) uzavřeno 426 tisíc nových smluv stavebního spoření. Asociace českých stavebních spořitelen očekává, že do konce roku bude pokořena hranice 500 000 uzavřených smluv. To by představovalo přibližně 17% meziroční nárůst.

Stavebnímu spoření nahrává růst úrokových sazeb

Vyšší poptávce po sjednání stavebního spoření přeje růst úrokových sazeb. Podle slov předsedy Asociace českých stavebních spořitelen Jana Jeníčka uzavřením stavebního spoření klient získává pevnou úrokovou sazbu, která mu bude poskytnuta na úvěr ze stavebního spoření. Díky tomu stavební spoření láká více klientů, kteří v budoucnu plánují stavět či rekonstruovat.

Tuto výhodu klientům stavebních spořitelen určuje přímo zákon. Při čerpání úvěru ze stavebního spoření může být totiž úrok z úvěru vyšší o maximálně tři procentní body, než tomu je u úrokové sazby při spoření.

Podle očekávání ekonomů úrokové sazby v příštích letech nadále porostou. Stavební spoření a úvěry ze stavebního spoření mohou být do budoucna vhodným nástrojem jak pro spoření, tak i pro čerpání výhodného úvěru za fixní úrok.

Klienti oceňují delší dobu fixace úroku

Rozdílů mezi úvěrem ze stavebního spoření a hypotékou je několik. Tím hlavním jsou ale zdroje financí a doba fixace úroků. Hypotéka u komerčních bank je zpravidla poskytována z cizích zdrojů, především z národních či ostatních komerčních bank. A právě cizí finanční zdroje jsou náchylnější ke změnám úrokových sazeb.

U úvěrů ze stavebního spoření je situace odlišná, neboť stavební spořitelny poskytují úvěr převážně ze svých rozsáhlých zdrojů, kterými jsou vklady klientů. Díky čerpání financí z vlastních prostředků mohou stavební spořitelny poskytovat fixaci úroků na výrazně delší období, než je tomu u hypoték komerčních bank.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy