Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Úroky na spořicích účtech stagnují, přesto se nevyplatí jejich prostřednictvím spořit

komerční článek
9. 2. 2018 15:02
Přestože Česká národní banka (ČNB) přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb, spořicích účtů se to na rozdíl od hypoték a půjček nijak zvlášť nedotklo. A podle finančních analytiků se nic nezmění ani v budoucnu. Banky mají k dispozici dostatek peněz na běžných účtech, se kterými manipulují, a o nové vklady nemají valný zájem. Jakým způsobem tedy spořit?
Foto: Komerční sdělení

Převážná většina Čechů využívá ke spoření pouze spořicí účty. Vyhovuje jim, že nejsou omezováni četností a výší vkladů ani výběrů - peníze si mohou na účet poslat kdykoliv a na rozdíl třeba od termínovaného vkladu je mohou v případě potřeby vybrat. Bohužel nejvyšší sazba, kterou banky na spořicím účtu nabízí, se pohybuje kolem 1 %, zpravidla ale dostanete úrok mnohem nižší, cca kolem 0,20 %, to ani nepokryje inflaci, jejíž průměrná hodnota je aktuálně 2,5 %. A i přes nynější stagnaci sazeb to nebude lepší.

Analytici předpovídají, že jediné, k čemu může dojít, je, že menší banky využijí momentální pro spotřebitele velmi nevýhodné situace, a krátkodobě sazby na spořicích účtech navýší, aby nalákali novou klientelu. Takové "prémiové úročení" ale samozřejmě bude omezeno maximální výší vkladu, pravděpodobně půjde o 100, maximálně 150 tisíc korun na jednu osobu a účet. Úrokové sazby na finančních trzích totiž zatím nestouply dost na to, aby si banky mohly dovolit vyšší limit.

Zmrtvýchvstání stavebního spoření

Lepší možností než posílat své úspory na spořicí, kde z nich bude ukusovat inflace, je zřídit si stavební spoření. Říkáte si, to ještě vůbec existuje? Ano, i když má tu největší slávu dávno za sebou, spořitelny jej stále nabízejí, a poslední dobou se dokonce začíná opět těšit oblibě. Hlavní podíl na tom má ČNB, která omezila poskytování hypotečních úvěrů ve výši 100 % - lidé nedisponují vlastními finančními prostředky, začínají tedy opět využívat téměř zapomenutého "stavebko" a překlenovací úvěry.

Je ale třeba počítat s tím, že s naspořenou částkou nelze několik let disponovat. Tato doba bývá označována termínem vázací období, které podle aktuálních podmínek trvá 6 let. Pokud stavební spoření vyberete před koncem vázací doby, bohužel přijdete o všechny státní příspěvky.

Využít můžete také termínované vklady

Své volné finanční prostředky můžete zhodnotit také pomocí termínovaného vkladu, který nabízejí nejen bankovní instituce, ale také družstevní záložny a kampeličky. Jak už vypovídá název, termínovaný vklad je vlastně peněžní vklad s vázaným termínem. V praxi se můžete setkat s vklady krátkodobými, střednědobými a dlouhodobými. Obecně platí, že úroková sazba stoupá s délkou uložení. Nevýhodou je, že po dobu uložení nemůžete s financemi žádným způsobem disponovat, při předčasném výběru zaplatíte sankční poplatek.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Růst české ekonomiky zpomalil

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vykázala podle zpřesněného říjnového odhadu meziroční růst 2,8 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 procenta. Analytici ve 3. čtvrtletí počítali s růstem meziročně o 2,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru pokles HDP o 0,1 procenta. Podle statistiků ekonomiku v mezičtvrtletním srovnání podpořila hlavně spotřeba. Výdaje domácností i vlády se zvýšily. Rostl také vývoz, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozích třech měsících.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy