Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Úroky na spořicích účtech stagnují, přesto se nevyplatí jejich prostřednictvím spořit

komerční článek
9. 2. 2018 15:02
Přestože Česká národní banka (ČNB) přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb, spořicích účtů se to na rozdíl od hypoték a půjček nijak zvlášť nedotklo. A podle finančních analytiků se nic nezmění ani v budoucnu. Banky mají k dispozici dostatek peněz na běžných účtech, se kterými manipulují, a o nové vklady nemají valný zájem. Jakým způsobem tedy spořit?
Foto: Komerční sdělení

Převážná většina Čechů využívá ke spoření pouze spořicí účty. Vyhovuje jim, že nejsou omezováni četností a výší vkladů ani výběrů - peníze si mohou na účet poslat kdykoliv a na rozdíl třeba od termínovaného vkladu je mohou v případě potřeby vybrat. Bohužel nejvyšší sazba, kterou banky na spořicím účtu nabízí, se pohybuje kolem 1 %, zpravidla ale dostanete úrok mnohem nižší, cca kolem 0,20 %, to ani nepokryje inflaci, jejíž průměrná hodnota je aktuálně 2,5 %. A i přes nynější stagnaci sazeb to nebude lepší.

Analytici předpovídají, že jediné, k čemu může dojít, je, že menší banky využijí momentální pro spotřebitele velmi nevýhodné situace, a krátkodobě sazby na spořicích účtech navýší, aby nalákali novou klientelu. Takové "prémiové úročení" ale samozřejmě bude omezeno maximální výší vkladu, pravděpodobně půjde o 100, maximálně 150 tisíc korun na jednu osobu a účet. Úrokové sazby na finančních trzích totiž zatím nestouply dost na to, aby si banky mohly dovolit vyšší limit.

Zmrtvýchvstání stavebního spoření

Lepší možností než posílat své úspory na spořicí, kde z nich bude ukusovat inflace, je zřídit si stavební spoření. Říkáte si, to ještě vůbec existuje? Ano, i když má tu největší slávu dávno za sebou, spořitelny jej stále nabízejí, a poslední dobou se dokonce začíná opět těšit oblibě. Hlavní podíl na tom má ČNB, která omezila poskytování hypotečních úvěrů ve výši 100 % - lidé nedisponují vlastními finančními prostředky, začínají tedy opět využívat téměř zapomenutého "stavebko" a překlenovací úvěry.

Je ale třeba počítat s tím, že s naspořenou částkou nelze několik let disponovat. Tato doba bývá označována termínem vázací období, které podle aktuálních podmínek trvá 6 let. Pokud stavební spoření vyberete před koncem vázací doby, bohužel přijdete o všechny státní příspěvky.

Využít můžete také termínované vklady

Své volné finanční prostředky můžete zhodnotit také pomocí termínovaného vkladu, který nabízejí nejen bankovní instituce, ale také družstevní záložny a kampeličky. Jak už vypovídá název, termínovaný vklad je vlastně peněžní vklad s vázaným termínem. V praxi se můžete setkat s vklady krátkodobými, střednědobými a dlouhodobými. Obecně platí, že úroková sazba stoupá s délkou uložení. Nevýhodou je, že po dobu uložení nemůžete s financemi žádným způsobem disponovat, při předčasném výběru zaplatíte sankční poplatek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy