reklama
 
 
Komerční sdělení - toto je komerční sdělení, Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Trpíte bolestmi kloubů? Dejte si pozor na parketové sporty

Foto: komerční článek
Do ordinací ortopedů přicházejí stále mladší lidé s diagnózou artrózy. Za tu často může přetěžování kloubů při sálových sportech.

Artróza je nejčastější kloubní onemocnění, při kterém dochází k poruše obnovy kloubní chrupavky a ke změnám v kosti a přilehlých tkáních. Na jejím vzniku se často kromě nadváhy, nemocí nebo úrazů podílí právě zatěžování kloubu, a proto se objevuje u stále mladších ročníků.  Ucelené informace najdete v pacientské brožuře, kterou si můžete zdarma stáhnout na webu Lepsipece.cz.

Nebezpečí sálových sportů

Zatímco v minulosti se lidé věnovali pohybu kontinuálně a trvale, dnes většinu dne prosedí v kanceláři. Často je jejich jediným pohybem dvakrát týdně squash. Právě to ale podle ortopeda Pavla Šedivého působí na lidské klouby spíš kontraproduktivně. 

„Sálové sporty jsou rozhodně nebezpečné. Dochází k poškozování nosných kloubů. Lidé nejsou rozcvičení, na takový pohyb jejich ústrojí není zvyklé, roli zde hraje také nadváha současné populace,“ uvádí v rozhovoru pro Braunoviny Šedivý. „To, že si někdo ve čtyřiceti letech chodí jednou týdně po práci zahrát florbal, ačkoli jinak není trvale sportujícím člověkem, je poměrně nebezpečné. Lidé se pohybují po tvrdém, dokonalém povrchu, nedochází ke skluzu končetiny a tím se strašně namáhají a ničí vazy, chrupavky a klouby. Poškozené klouby a zlomeniny jsou u čtyřicátníků docela běžné,“ dodává.

Výměna kloubu jako poslední řešení

Artrózu lze často efektivně řešit bez operace pouhou změnou životního stylu nebo protizánětlivými léky. Jako u ostatních nemocí platí základní pravidlo: čím dříve vás vyšetří odborník, tím lépe. Operace kolene je totiž náročný zásah do lidského organismu. „Jsou to velmi náročné a složité operace. Jak říkají ortopedi, když operatér provede výměnu kloubu špatně, je to vidět na každém kroku,“ vysvětluje ortoped prof. Tomáš Trč z pražské Fakultní nemocnice Motol. Ten zdůrazňuje, že je důležité operaci provést správně (celý rozhovor zde). V dnešní době nicméně existují systémy jako OrthoPilot, které dokážou operatéra počítačově navádět podobně jako autopilot v letadle. V České republice je již řada prestižních pracovišť, které s takovými systémy rutinně pracují, a rizikovost operací tak významně klesá.

autor: komerční článek | 21. 9. 2016

reklama
reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama