reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Svatopluk Klimeš / Oheň do papíru nezabalíš

Svatopluk Klimeš (1944) se pohybuje na české výtvarné scéně od šedesátých let 20. století. To, co je pro jeho díla charakteristické, je – až na výjimky – práce s ohněm jako s výtvarným výrazovým prostředkem. Její začátky se datují do sedmdesátých let minulého století. Postupně se práce s ohněm v podobě plamene, dýmu, popela a stop, které zanechává na papíře, plátně či jiných hořlavých materiálech, stala charakteristickým a trvalým rysem jeho tvorby.

Výstava je členěna do menších celků, které naznačují šíři jeho výtvarného záběru. Objevují se zde jednotlivé obory jeho zájmu - malba, kresba, fotografie a objekty, jež nespojuje doba vzniku, ale výrazný autorský přístup k tvorbě.

Ve všech dílech najdeme Klimešovu vášeň pro práci s papírem, ohněm, koláží, fotografií, s perforací a stopami pálení. Vedle sebe se tak objevují koláže z konce sedmdesátých let, kdy patřil do okruhu alternativní české výtvarné scény, a nejnovější cykly kolážovaných obrazů z roku 2017, do nichž po dlouhých letech vstupuje barva.

Výstava obsáhne velká plátna z devadesátých let, originální soubor lightboxů s fotografiemi interpretovanými ohněm z přelomu tisíciletí, záznamy performancí a mnohá další díla.

Svatopluka Klimeše oslovuje prostor, proto je výstava v Galerii Smečky jedinečná, neopakovatelná událost. Ta je navíc podtržena tím, že k ní vychází experimentálně pojatá kniha, nahrazující klasickou monografii.

Prohlédněte si videopozvánku na výstavu:

Video: Jakub Zuzánek |  02:42

autor: Pražská plynárenská | 20. 10. 2017 13:41

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama