Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Stínicí technika je zárukou úspor i moderního designu

komerční článek
26. 6. 2018 16:11
Stále více lidí vybavuje své domovy předokenními roletami nebo venkovními žaluziemi. Stínicí prvky totiž v sobě spojují několik výhod, které bydlení výrazně zpříjemňují.
Foto: LOMAX

Úspora energií a tím pádem i nemalých peněžních částek je v současné době čím dál aktuálnější téma. Jedním z hlavních způsobů, jak peněžence výrazně ulehčit, je snížení spotřeby energií na vytápění či chlazení. Předokenní rolety a venkovní žaluzie pomáhají v tomto ohledu šetřit za každého ročního období. V létě zabraňují pronikání slunečního svitu přes okna do interiérů, a tím pádem jejich nepříjemnému ohřívání, v zimě zase pomohou bránit úniku drahocenného tepla.

Rolety pomohou nejen ušetřit, ale i ohlídat váš dům

Předokenní rolety kromě úspor přispívají také k odhlučnění místnosti. Hladinu hluku totiž snižují až o 16 dB, což vynikne především v letních měsících, kdy lidé často spí s otevřeným oknem a stínící technika tak dokáže ruchy z okolí utlumit. Rolety navíc pomáhají snižovat celkové opotřebení interiérů. Některé složky slunečního svitu totiž mohou mít neblahý vliv na nábytek a vnitřní vybavení. Rolety lze jednoduše rozdělit na typy určené pro dodatečnou montáž na již hotový dům a na typy zabudované pod omítkou při realizaci novostavby či rekonstrukci. Velkým hitem současnosti se stává instalace prvků s elektrickým pohonem, dálkovým ovládáním a jejich napojení na tzv. chytrou domácnost. Rolety tak mohou představovat účinnou překážku pro zloděje.

Foto: LOMAX

"Jejich vytažení a stažení lze dopředu naprogramovat na určitou dobu. To může odradit mnoho zlodějů nebo tipařů, kteří objíždějí ulice a hledají dočasně či dlouhodobě prázdné domy nebo byty, které by mohli vykrást. Střídavě vytažené a stažené rolety budí dojem, že dům či byt je normálně obýván. Počáteční investice do těchto systémů tak bude určitě výhodnější, než případné opakované vybavování vykradené a poničené domácnosti," objasňuje bezpečnostní hledisko rolet Lubomír Valenta ze společnosti Lomax.

Žaluzie mohou být pýchou domu

Další oblíbenou a účinnou možností, jak šetřit energie především za chlazení, představují venkovní žaluzie. Kromě toho, že umožňují plynule regulovat přirozené osvětlení v domě, pomáhají zajistit příjemné klima v interiéru ve slunečných dnech. Dokáží zadržet až 94 % tepelné energie a odstínit až 80 % světelného záření. Díky tomu snižují nutnost draze klimatizovat a jsou téměř desetkrát účinnější než vnitřní typy. Instalací venkovních žaluzií lze tedy ovlivnit intenzitu světla v místnosti a rovněž zabránit všemožným zvědavcům, aby nahlíželi do vašeho soukromí. Pro ty, kteří si potrpí na vzhled svého domova, navíc venkovní žaluzie plní estetickou funkci, když představují moderní designový doplněk exteriéru každé stavby. Venkovní žaluzie jsou vhodné nejen pro novostavby, ale také dodatečnou montáž.

Foto: LOMAX

Venkovní žaluzie lze, stejně jako rolety, ovládat pohodlně a bez sebemenší námahy. Pokud nechcete s žaluziemi manipulovat ručně, ideálním řešením jsou žaluzie s pohony a komfortním dálkovým ovládáním. Elektrický pohon žaluzií navíc přináší výhodu i v tom, že v kombinaci se slunečním čidlem může okamžitě reagovat na aktuální povětrnostní podmínky. Jakmile se zatáhne na delší dobu nebo zapadne slunce, žaluzie se zatáhnou v očekávání nepříznivých povětrnostních podmínek nebo noci. Stejně tak automaticky reagují na přílišný sluneční svit. Tím lze opět přispět ke snížení výdajů například na vytápění nebo chlazení budovy. Důležitou součást venkovních žaluzií představuje automatické větrné čidlo, které spolehlivě zabrání před poškozením celého systému. "Jestliže začne foukat příliš silný vítr, žaluzie se sama zatáhne. Pohony mohou být vybaveny také bezpečnostním koncovým spínačem, který zajistí to, že se systém nepoškodí například za předpokladu, že do žaluzií nafouká sníh, který změní objem celého balíku lamel," popisuje výhody moderních žaluziových systémů Valenta.

Foto: LOMAX
 

Právě se děje

před 14 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy