Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Stávají se inovace v Česku klišé?

komerční článek, František Bouc
18. 4. 2016 10:00
Výdaje na výzkum a vývoj jsou v Česku nadprůměrné, přesto v rámci EU v inovacích zaostáváme.
Přestože výdaje na výzkum a vývoj jsou v Česku v rámci EU nadprůměrné, v oblasti patentování jsme vysoce podprůměrní, zdůrazňuje Jan Jedlička z České spořitelny.
Přestože výdaje na výzkum a vývoj jsou v Česku v rámci EU nadprůměrné, v oblasti patentování jsme vysoce podprůměrní, zdůrazňuje Jan Jedlička z České spořitelny. | Foto: komerční článek

Výrobci mikroskopů, kamionů, nanovláken, chirurgických potřeb, bankéři. I zdánlivě nesourodá skupina byznysmenů dokáže najít společnou řeč, když se téma stočí k inovacím.

„Inovace jsou jediným prostředkem, aby výsledky práce českých firem byly konkurenceschopné i v zahraničí,“ uvedl Jaroslav Klíma, generální ředitel výrobce mikroskopů Tescan Orsay Holding na konferenci Inovace, kterou pořádal 14. dubna xPort Business Accelerator VŠE ve spolupráci s Erste Corporate Banking.

Bankéř Pavel Kysilka, který až do konce roku stál v čele České spořitelny a v současnosti vystupuje jako vizionář digitální revoluce, ale varoval, že označení inovace a konkurenceschopnost se stávají klišé - zejména v hovorech domácích politiků.

Inovační prostředí v Česku totiž podle ukazatelů zaostává. Podle studie Investiční barometr Erste Corporate Banking, která srovnává investiční potenciál zemí EU, se Česko řadí až na 16. místo v mezi 28 členskými zeměmi.

„Přestože výdaje na výzkum a vývoj jsou v Česku v rámci EU nadprůměrné (59 % EU průměru), v oblasti patentování jsme vysoce podprůměrní (34% EU průměru),“ zdůraznil Jan Jedlička z České spořitelny.

Inovace jsou v tuzemsku často spojovány s dotacemi z veřejných zdrojů. Podle byznysmenů je ale toto propojení zrádné. „Jakékoliv podpory z veřejných zdrojů často skýtají možnost zneužívání. Navíc se pak inovační iniciativy rozvíjejí ne podle potřeby a poptávky, ale podle dostupnosti dotací, což je špatně,“ varoval Jaroslav Klíma. „Často slýchám, že se u nás inovuje málo. Obávám se ale, že se mnohdy jedná o vytváření prostoru pro další podporu z veřejných peněz.“

Hlavním motivem pro inovace by přitom měla být poptávka zákazníků, tvrdí ekonomický ředitel výrobce kamionů Tatra Radek Strouhal. „Jinak jde o bezúčelné plýtvání cennými zdroji,“ tvrdí Strouhal.

Zástupci úspěšných inovačních firem se shodli, že důležitou roli při tvorbě inovací má spolupráce firem se studenty. „Naše revoluční biotechnologie Hydal, při které využíváme jako zdroj k výrobě bioplastů výhradně odpadové fritovací oleje, vznikla na základě setkání s profesorkou Márovou na VUT v Brně,“ uvedl Ladislav Mareš, předseda představenstva Nafigate Corporation která získala světový věhlas díky biotechnologiím a výrobě nanovláken.

Akademickou sféru s reálným byznysem propojuje i centrum xPort VŠE Business Accelerator, které založila loni VŠE ve spolupráci s Českou spořitelnou. Akcelerátor pomáhá začínajícím studentským firmám, například přetavit nápad na podnikání do byznysového plánu, nebo firmu v začátcích rozjet a získat pro ni investory. Studenti také řeší konkrétní projekty pro firmy.

 

 

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy