Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Srí Lanka vyráží do boje proti plastům

2. 1. 2019 10:42
Čeští turisté znají Srí Lanku především jako tropický ráj s překrásnou přírodou, usměvavými obyvateli, písčitými plážemi a modrým mořem. Málokdo však už ví, že Srí Lanka má problém s plasty a patří mezi pět největších znečišťovatelů oceánů. Místní vláda však situaci řeší a vyhlásila plastům válku.
Foto: CKGo2

Zákaz prodeje jednorázových plastů

Každý rok se na světě vyrobí přibližně 300 milionů tun plastu, přičemž zhruba 40 procent z tohoto množství představují plastové výrobky určené pro jednorázové použití, což představuje velkou zátěž pro ekosystém naší planety. Přestože je kladen velký důraz na recyklaci plastů, každoročně skončí asi osm milionů tun plastu v mořích a oceánech. Mezi největší znečišťovatele v tomto ohledu patří Čína, Indonésie, Filipíny, Vietnam a Srí Lanka.

Foto: CKGo2

Právě posledně jmenovaná Srí Lanka se však rozhodla postavit problému s plasty čelem a letos v září zavedla zákaz prodeje a používání plastových sáčků, tašek, jednorázového nádobí a příborů. Pokutováno je také spalování plastového odpadu a budování nelegálních skládek. Prodejcům, kteří nebudou vládní nařízení respektovat, hrozí podle srílanského prezidenta  Maithripala Sirisena pokuta 10 tisíc rupií (asi 1300 Kč) a trest odnětí svobody až na 2 roky.

Návrat k tradičnímu materiálu

Podle Sirisena by vhodnou alternativou k plastovým sáčkům mohl být návrat k tradičnímu využití banánových listů jakožto přírodního obalového materiálu. Podle srílanských ekonomů však současná produkce banánových plantáží nedokáže plně nahradit poptávku po plastových sáčcích, kterých se na ostrově denně spotřebuje okolo 15 milionů kusů.

Foto: CKGo2

Srí Lanka je od roku 2017 součástí projektu OSN zvaného CleanSeas, jehož cílem je vyčistit světová pobřeží a oceány od plastového odpadu. Samotná Srí Lanka se přitom zavázala, že do roku 2030 vytvoří kolem svého pobřeží a výsostných vod tzv. bezodpadovou zónu. Nově se tak Srí Lanka díky zákazu používání jednorázových plastů zařadí po bok indického Nového Dilí, které podobný zákaz přijalo v roce 2017 či Bangladéši, kde totožný zákaz platí dokonce od roku 2002.

Investice do životního prostředí a turistiky

K urychlení procesu zavedení zákazu prodeje jednorázových plastů přispěl srpnový incident, kdy se v jedné z okrajových částí největšího srílanského města Kolomba zřítila 90 metrů vysoká plastová skládka, která zničila více než 100 domů a pod jejímiž sutinami přišlo o život 33 lidí. Politici si od zákazu prodeje jednorázových plastů slibují kromě zlepšení životního prostředí také vyšší příliv turistů, kteří představují pro místní ekonomiku vítaný zdroj příjmů.

Foto: CKGo2

Rozhodnutí srílanské vlády kvitují také zástupci českých cestovních kanceláří spolu se zástupci CK GO2. Čeští turisté jistě ocení ekologicky šetrný přístup k životnímu prostředí, pro nějž se obyvatelé ostrova rozhodli, a není pochyb, že zájem turistů o exotickou dovolenou na Srí Lance bude postupně růst, jako tomu bylo doposud.

Vyberte si mezi zájezdy na Srí Lanku a poznejte tento kouzelný ostrov jinak. Michaela Hanušová, z CK Go2 doporučuje zájezd Srí Lanka pro každého, který efektivně kombinuje pobytovou a poznávací dovolenou.

 

Právě se děje

Další zprávy