Archiv: soud

Podnikali obžalovanému v kauze Stoka uložil soud 5 let vězení za daně

Podnikateli Pavlu Ovčarčinovi, který je jedním z obžalovaných v korupční kauze na radnici Brno-střed, uložil Krajský soud v Brně za daňové úniky v jiných případech pětiletý trest vězení. Muž dostal také peněžitý trest, zaplatit má i vzniklou škodu, řekla mluvčí soudu Klára Belkovová. Rozsudek je pravomocný.

Rozsudek ve věci zazněl ve středu. Belkovová k rozsudku uvedla, že obžalovaný jako člen organizované zločinecké skupiny vylákal výhodu na dani a spáchal takový čin nejméně se dvěma osobami a ve velkém rozsahu.

Ovčarčin se u soudu zpovídal ve dvou daňových kauzách, v první šlo o škodu zhruba za 6,5 milionu korun, ve druhé byla cifra podstatně vyšší, Ovčarčina se týkal podíl škody ze 136 milionů korun. Olomoucký vrchní soud Ovčarčinovi v prvním případu potvrdil čtyřleté vězení. Brněnský soud nyní posuzoval druhý případ, kdy zrušil původní výrok o trestu z května 2020 ve spojení s rozsudkem Vrchního soudu v Olomouci a Ovčarčinovi nově uložil pětiletý trest.

Zdroj: ČTK

Policie bude muset znovu řešit kauzu tendru na dálniční známky, kvůli které skončil Kremlík

Policie se bude muset znovu zabývat kauzou tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž loni skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Dnes to uvedla Česká televize (ČT), podle níž dozorující státní zástupce vrátil odložený případ kriminalistům k dalšímu prověřování. Trestní oznámení kvůli tendru podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky za 401 milion korun označoval za předraženou.

Policie případ původně odložila loni v listopadu. "Rozhodnutí bylo přezkoumáno, přičemž závěr je takový, že pro řádné objasnění věci je prověřování ještě třeba doplnit," řekl ČT Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Zdroj: ČTK

Soud zamítl žalobu, podle které výroky Benešové zastrašily soudce

Soud zamítl žalobu právničky, která tvrdila, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) zastrašila svými televizními výroky soudce pražského městského soudu při rozhodování o žalobách spojených s koronavirovou situací. Soudce uvedl, že výroky neměly žádný přímý dopad do práva žalobkyně, takže jí nelze přiznat ochranu před nezákonným zásahem správního orgánu. Středeční rozsudek je pravomocný, je proti němu možné podat kasační stížnost.

Výroky Benešové zazněly loni 5. května v pořadu České televize Interview ČT24. Ministryně se tehdy vyjádřila jednak k možnosti žádat po státu náhradu škody v souvislosti s omezením podnikání, jednak k rozsudku Městského soudu v Praze, který krátce předtím zrušil jako nezákonná čtyři opatření ministerstva zdravotnictví omezující volný pohyb a maloobchod.

Ke škodě Benešová uvedla, že stát žádnou nezpůsobil, že tvrzená škoda "nemůže být virtuální" a že se musí prokázat, což není jednoduché. Ohledně rozsudku zkritizovala soudce Štěpána Výborného za to, že se z rozhodování nevyloučil pro podjatost. Prohlásila také, že soud žalobci - tedy expertovi na zdravotnické právo Ondřeji Dostálovi - "v podstatě pomáhal vylepšit tu stížnost tak, aby byla úspěšná".

Zdroj: ČTK

Soud s expolicistou obžalovaným z vraždy George Floyda má porotu, začne v pondělí

V ostře sledovaném procesu s expolicistou Derekem Chauvinem obžalovaným z vraždy George Floyda už byla vybrána 12členná porota a obsazeny i tři pozice náhradníků, takže nic nebrání zahájení úvodních řečí. Ty mají odstartovat v pondělí 29. března, informovala po výběru posledního potenciálního porotce agentura AP.

První fáze procesu začala 9. března a nakonec zabrala dva týdny. Výsledkem je porota složená ze šesti žen a dvou mužů bílé pleti, tří černochů, jedné černošky a dvou rasově smíšených žen, uvedla agentura Reuters s odvoláním na soudní záznamy. Jako třetí náhradník byl v úterý vybrán běloch, který uvedl, že pracuje jako účetní.

Zdroj: ČTK

Kauzu Stoka převezme od dubna státní zástupkyně Vítková, dosavadní dozorující žalobce Mezlík odchází do Úřadu evropského veřejného žalobce

V případu možné korupce na radnici městské části Brno-střed, v takzvané kauze Stoka, se mění dozorující státní zástupce, od dubna jím bude státní zástupkyně Jana Vítková. Potvrdil to dosavadní dozorující žalobce Radek Mezlík z brněnské pobočky olomouckého vrchního státního zastupitelství. Mezlík odchází pracovat pro Úřad evropského veřejného žalobce.

"Od dubna bude žalobu v této kauze zastupovat Mgr. Jana Vítková, která dosud působila u Krajského státního zastupitelství v Brně jako specialistka na hospodářskou trestnou činnost, a od 1. 4. nastupuje na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, kde převezme většinu mých kauz," uvedl Mezlík.

Kauzou Stoka se začal brněnský krajský soud zabývat loni ve druhé půli září, má za sebou několik jednacích dní, během kterých vypovídali obžalovaní, svědci a přehrávaly se odposlechy. Dva jednací dny se uskutečnily v minulém týdnu, další je v plánu v tomto týdnu ve čtvrtek. Pokud se uskuteční, Mezlík bude přitomen naposledy.

Zdroj: ČTK

Zemanovo vyhlášení dřívějšího termínu voleb nebylo protizákonné, u soudu obstálo

Rozhodnutí, kterým prezident Miloš Zeman stanovil termín sněmovních voleb na 8. a 9. října, u Ústavního soudu (ÚS) obstálo. Soudci odmítli stížnost Spojených demokratů - Sdružení nezávislých, podle nichž prezident nezvykle časným vyhlášením voleb zneužil svou pravomoc a zvýhodnil v kampani vládní strany, které jsou díky podílu na exekutivě více vidět, aniž by z této "propagace" musely skládat účty. Usnesení je dostupné v databázi soudu.

Už dříve ústavní soudci odmítli podobně zdůvodněný návrh skupiny senátorů na zrušení prezidentova rozhodnutí, které přišlo deset měsíců před volbami. Jejich argumenty se soud blíže nezabýval, protože skupinu senátorů považoval za takzvaného neoprávněného navrhovatele.

ÚS tehdy dospěl k závěru, že vyhlášení termínu voleb není podzákonným právním předpisem, jak předpokládali senátoři, ale rozhodnutím veřejné moci, které lze přezkoumat v řízení o ústavní stížnosti. Skupina senátorů ale není oprávněna tento typ řízení iniciovat - na rozdíl od politické strany. Proto soud pokládal podnět Spojených demokratů - Sdružení nezávislých za přípustný, nakonec jej ale odmítl.

Samotné vyhlášení voleb, bez ohledu na okamžik, kdy k němu dojde, neporušuje základní ústavněprávní principy, stojí v usnesení pléna, které připravoval soudce zpravodaj Jiří Zemánek.

Zdroj: ČTK