Serie A

Serie A

Nejvyšší italská fotbalová soutěž, kterou hraje 20 týmů. Pořádá se od roku 1929. Týmy hrají systémem dvakrát každý s každým a po 38 kolech je vyhlášen mistr. Tři nejhorší týmy sestupují do Serie B.

Úřadujícím mistrem uplynulého ročníku (2015-16) je Juventus Turín, který je s 32 tituly nejúspěšnějším týmem Itálie. V managementu tohoto klubu také působí bývalý český záložník Pavel Nedvěd.

Tabulku pro sezonu 2015-16 najdete zde.

Lazio ve šlágru porazilo Inter. Je teď nejbližším pronásledovatelem Juventusu

Fotbalisté Juventusu Turín ve 24. kole italské ligy doma porazili nováčka Brescii 2:0 a opět vedou tabulku.

Barák i ve třetím utkání za Lecce slavil vítězství

Český fotbalista Antonín Barák slavil i ve třetím utkání v dresu Lecce vítězství. Jeho tým porazil v 24. kole italské ligy 2:1 poslední celek tabulky Spal Ferrara.

Barák po příchodu na hostování z Udine odehrál opět plný počet minut a nováček soutěže se třetí výhrou v řadě posunul na 16. místo. Rozhodl o tom v 66. minutě křížnou střelou slovinský záložník Žan Majer.

Spal neuspěl v prvním utkání pod vedením nového kouče Luigiho Di Biagia, který v týdnu nahradil Leonarda Sempliciho.

Juventus chystá senzaci. Ze City chce přivést Guardiolu, peníze nemají být problém

Kdyby kouč na vábení Juventusu kývl, došlo by k pikantnímu spojení s Cristianem Ronaldem. V Barceloně totiž vedl jeho arcirivala Lionela Messiho.

Boloňské vítězné tažení pokračovalo i v Římě, dva góly dal Barrow

Fotbalisté AS Řím prohráli v utkání 23. kola italské ligy 2:3 s Boloňou a nevyužili možnost dostat se na čtvrté místo tabulky před Atalantu Bergamo. Boloňa, které opět chyběl zraněný Ladislav Krejčí, zvítězila potřetí za sebou a vystoupala už na šestou příčku. Dva góly dal gambijský útočník Musa Barrow.

Boloňští hráči tak udělali radost trenérovi Sinišovi Mihajlovičovi, který se posadil na lavičku jen pár hodin po propuštění z nemocnice. Padesátiletý srbský kouč ukončil terapii po říjnové transplantaci kostní dřeně.

Hostům zajistil v 16. minutě vedení střelou zblízka Riccardo Orsolini, krátce nato však vlastním gólem vyrovnal Stefano Denswil. Za pár minut ale Boloňa vstřelila druhou branku, technickou střelou z rohu šestnáctky se prosadil Barrow.

Jednadvacetiletý gambijský útočník, který přišel v lednu z Bergama, pak skóroval i po změně stran po samostatné akci a sebevědomé kličce ve vápně. Henrik Mchitarjan dokázal hlavou už jen snížit, naděje na vyrovnání klesly po vyloučení Bryana Cristanteho deset minut před koncem. Římský celek v Serii A prohrál čtvrtý z posledních šesti zápasů.

Italská fotbalová liga - 23. kolo:

AS Řím - Boloňa 2:3 (22. vlastní Denswil, 72. Mchitarjan - 26. a 52. Barrow, 16. Orsolini).

Španělská fotbalová liga - 23. kolo:

Alavés - Eibar 2:1 (46. Pérez, 66. Burke - 83. Orellana).

Francouzská fotbalová liga - 24. kolo:

Angers - Lille 0:2 (14. Osimhen, 75. Sanches).

Neapol ztratila dvougólový náskok, ale Sampdorii nakonec porazila

Fotbalisté Neapole navázali v italské lize na vítězství nad vedoucím Juventusem a vyhráli i zápas 22. kola na hřišti Sampdorie Janov. Svěřenci Gennara Gattusa sice ztratili dvoubrankový náskok, ale nakonec zvítězili 4:2 a v tabulce se posunuli na deváté místo. Sampdoria, v jejíž základní sestavě nastoupil i český záložník Jakub Jankto, zůstala šestnáctá.

Hosté už po čtvrthodině vedli o dva góly. Ve 3. minutě se po centru krajana Piotra Zieliňského prosadil polský útočník Arkadiusz Milik, zatímco pár metrů od domácí branky hořela ve velkém vápně světlice. Krátce nato skóroval po rohu severomakedonský reprezentant Elif Elmas.

Sampdoria, která dala v dosavadních 21 ligových zápasech jen 20 gólů, na konci úvodní půlhodiny snížila. Volejem zpoza šestnáctky se trefil nejlepší střelec týmu Fabio Quagliarella. Janovský celek se pak hnal za vyrovnáním, ale dlouho mu nebylo přáno: Gaston Ramírez nedokázal poslat míč do odkryté branky a Manolo Gabbiadini zahrál před gólem rukou.

Domácí se dočkali až v 73. minutě, kdy Gabbiadini proměnil pokutový kop. Poslední slovo měli ale střídající neapolští hráči: Diego Demme napálil do sítě odražený míč a v nastavení dal gól ještě Dries Mertens. U těchto branek už nebyl na trávníku Jankto, který střídal v 79. minutě.

Italská fotbalová liga - 22. kolo:

Sampdoria Janov - Neapol 2:4 (26. Quagliarella, 73. Gabbiadini z pen. - 3. Milik, 16. Elmas, 83. Demme, 90.+8 Mertens).

Ronaldo skóroval už podeváté v řadě, z penalt srazil Fiorentinu. Trefil se i Barák

Fotbalisté Juventusu porazili v 22. kole italské ligy Fiorentinu 3:0 a týden po porážce v Neapoli (1:2) se vrátili na vítěznou vlnu.
Barák má z Udine namířeno na hostování do Lecce

Český fotbalista Antonín Barák podle italských médií opustí Udine a zamíří na půlroční hostování do jiného italského klubu Lecce.
Juventus po pěti zápasech prohrál, římské derby nemělo vítěze

Fotbalisté Juventusu neprotáhli sérii pěti vítězství, v 21. kole italské ligy podlehli v Neapoli 1:2.
Po Slavii mě Conte přede všemi kritizoval. Pošlapal mi sebevědomí, prohlásil Lukaku

Fotbalový kanonýr Romelu Lukaku si nemůže vynachválit letní přestup z Manchesteru United do Interu Milán.
Ronaldo zařídil dvěma góly vítězství nad Parmou a Juventus vede o čtyři body

Fotbalisté Juventusu vyhráli díky dvěma gólům Cristiana Ronalda nad Parmou 2:1 a zvýšili svůj náskok v čele italské ligy na čtyři body.
Rebič vystřelil AC tři body proti Udine, Ibrahimovic má 150. výhru v italské lize

Fotbalisté AC Milán zvítězili ve 20. kole italské ligy nad Udine 3:2. Český záložník Udine Antonín Barák zůstal celé utkání na lavičce náhradníků.

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Janktův gól pomohl Sampdorii k výhře v bitvě s Brescií, Juventus nově vede ligu

Záložník Jakub Jankto v 19. kole italské ligy pomohl fotbalistům Sampdorie Janov k důležité výhře 5:1 v záchranářském souboji s Brescií.
Ibrahimovic poprvé v základu. Odmítl střídání a gólem pomohl Milánu k výhře

Hvězdný útočník Zlatan Ibrahimovic nastoupil poprvé po svém návratu do italské fotbalové ligy v základní sestavě AC Milán a gólem přispěl k vítězství.
Milán při remíze oslavoval Ibrahimovice. Ronaldo dal v Itálii poprvé hattrick

Portugalský kanonýr Cristiano Ronaldo svým prvním hattrickem v italské fotbalové lize zařídil Juventusu výhru 4:0 nad Cagliari.
Matějů nastoupil za Brescii, ale porážce s Laziem nezabránil. Rozhodl gól z nastavení

Fotbalisté Brescie v 18. kole italské ligy doma podlehli Laziu 1:2 gólem z nastavení.

Švédský kanonýr Ibrahimovic je zpět v AC Milán

Švédský fotbalista Zlatan Ibrahimovic se vrací do AC Milán. Osmatřicetiletý útočník se dohodl se slavným klubem, který je momentálně v italské lize až na jedenáctém místě, na smlouvě do konce sezony s opcí na další rok.

"Vracím se do klubu, k němuž chovám maximální respekt, a do města, které miluji. Budu se svými spoluhráči bojovat, abychom s tohle sezonou ještě něco udělali, a udělám všechno pro to, aby se nám povedlo dosáhnout našich cílů," uvedl Ibrahimovic, který si má za půl roku vydělat 3,5 milionu eur (89 milionů korun).

Za AC nastupoval už v letech 2010 až 2012. V roce 2011 mu pomohl k zatím poslednímu mistrovskému titulu. V červenočerném dresu odehrál 85 utkání, v nichž dal 56 gólů. V roce 2012 se Ibrahimovic stal jako dosud poslední hráč AC králem střelců italské ligy. Totéž se mu povedlo o tři roky dříve během angažmá v Interu Milán.

Poslední dva roky strávil v zámořské lize MLS, kde oblékal dres Los Angeles Galaxy. V minulosti sbíral úspěchy také s Barcelonou, Paris St. Germain a Ajaxem. Naposledy v Evropě nastupoval za Manchester United.

Janov nabízí 5 milionů eur za Krmenčíka. Plzeň ani nechce jednat

O plzeňského fotbalistu Michaela Krmenčíka se zajímá FC Janov. Poslední tým Serie A podle médií nabídl za útočníka pět milionů eur.

Inter Milán rozdrtil Janov 4:0 a zakončí rok v čele italské ligy

Fotbalisté Interu Milán rozdrtili v 17. kole italské ligy FC Janov 4:0 a krátkou zimní přestávku stráví v čele tabulky o skóre před mistrovským Juventusem Turín. "Stará dáma" má ale lepší vzájemnou bilanci, která rozhoduje na konci sezony.

Inter v posledním utkání roku potvrdil, že po letním příchodu trenéra Antonia Conteho prožil velmi úspěšný podzim. Milánský celek proti Janovu od začátku zcela dominoval a nedal hostům sebemenší šanci. Dva góly dal útočník Lukaku, který se s 12 brankami posunul na druhé místo střelecké tabulky.

Inter vyhrál 13 ze 17 kol a jedinou ligovou porážku utrpěl s Juventusem. V čele Serie A zakončí rok poprvé po čtyřech letech. Ve skupině Ligy mistrů obsadil třetí místo před pražskou Slavií a na jaře si zahraje Evropskou ligu proti Ludogorci Razgrad, který nově vede bývalý plzeňský kouč Pavel Vrba.

Udine v dalším dnešním zápase porazilo Cagliari 2:1. Hosté podruhé v sezoně dvakrát za sebou prohráli a před krátkou pauzou mohou přijít o páté místo v tabulce. Český záložník Antonín Barák zůstal jen na lavičce náhradníků domácího týmu.

Zápas v Udine rozhodl v 85. minutě Fofana, který okamžitě odpověděl na vyrovnávací gól z předchozí minuty. Domácí záložník si vedle vítězné branky připsal v utkání i asistenci.

Italská fotbalová liga - 17. kolo:

Udine - Cagliari 2:1 (39. De Paul, 85. Fofana - 84. Joao Pedro), Inter Milán - FC Janov 4:0 (31. a 71. Lukaku, 33. Gagliardini, 64. Esposito z pen.), FC Turín - Spal Ferrara 1:2 (4. Rincón - 42. Espeto, 81. Petagna).

Montella byl po debaklu s AS Řím odvolán od fotbalistů Fiorentiny

U fotbalistů Fiorentiny skončil po páteční domácí porážce 1:4 s AS Řím trenér Vincenzo Montella. Vedení klubu třiačtyřicetiletého kouče odvolalo podle očekávání - z posledních sedmi ligových zápasů jeho svěřenci získali pouze jeden bod.

Bývalý italský reprezentant Montella vedl Fiorentinu podruhé. Ve Florencii působil v letech 2012-15 a znovu se na střídačku vrátil letos v dubnu. Jeho druhé působení příliš radosti fanouškům nepřineslo: ve 27 soutěžních zápasech dovedl tým jen k šesti výhrám, z nichž dvě byly v poháru proti mužstvům z nižších soutěží.

V neúplné tabulce Serie A patří Fiorentině čtrnácté místo s náskokem čtyř bodů na pásmo sestupu. Montellův nástupce by měl být znám v příštích dnech.