Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Rezistory mají široké uplatnění. Jaké druhy existují?

6. 6. 2019 9:09
V elektrotechnickém světě je rezistor velice skloňovaným termínem, neboť se jedná o základní prvek elektrických obvodů. Primárním úkolem rezistoru je docílit určitého úbytku napětí, případně snížit velikost elektrického proudu obvodu. Prvně byste si však měli uvědomit, k jakému účelu rezistor potřebujete, protože existuje hned několik různých druhů lišících se především svými parametry a vlastnostmi.
Foto: Komerční sdělení

SMD rezistory

Základní součástkou integrovaných obvodů je SMD rezistor. Jedná se o rezistor univerzálního charakteru, jenž zakoupíte hned v několika rozmanitých rozměrech, a to od 0402 až po 2512. Stejně tak si můžete vybrat mezi kolmou a kulatou variantou.

Přípustný výkon rezistorů se odvíjí od rozměrů. Obecně tedy platí, že čím je rozměr větší, tím je ztrátový výkon také větší. Ještě byste se měli při výběru zaměřit na toleranci udávanou v procentech, teplotní součinitel a provozní teplotní rozsah. V neposlední řadě by vás měly zajímat parametry jako maximální přípustné napětí impulsu a maximální doba nepřetržitého provozu.

V případě, že sháníte přesný SMD rezistor, můžete si být jisti, že vám nabídne nižší toleranci (0,1 %), zároveň větší provozní teplotní rozsah. Přesné SMD rezistory však koupíte pouze v několika málo rozměrech, přičemž uplatnění nacházejí především v děličích měřící aparatury, spínačích a převodnících.

THT rezistory

Další skupinu tvoří THT rezistory, které se ještě dále rozdělují na uhlíkové a metalizované. První zmíněná verze je levná a vhodná v situacích, kdy nejsou kritickými veličiny jako šum, teplotní stabilita a maximální výkon. Zatímco metalizované THT rezistory jsou dražší, ale na druhou stranu disponují mnohem lepšími vlastnostmi, například dokážou rozptylovat teplo.

Zapomenout nesmíme ani na další možnosti, jako jsou výkonové, bezpečnostní a vytápěcí rezistory. Třeba právě vytápěcí rezistory vypadají jako keramické desky pokryté ještě odporovou vrstvou. Pokud byste tuto součástku hledali v praxi, najdete ji v konstrukcích ohřívačů.

Rezistory nabízí odborník TME

Současná nabídka rezistorů na trhu je opravdu široká, ale je lepší si najít prodejce, jenž se na daný sektor specializuje. Právě jím je firma TME, která se pyšní širokou nabídkou SMD rezistorů i rezistorů uhlíkových, metalizovaných a drátových. Pokud si nevíte s výběrem rady, neváhejte společnost kontaktovat, protože proškolený personál vám pomůže s výběrem vhodného prvku pro vaše potřeby.

Přímo na webové stránce s rezistory najdete kompletní seznam rezistorů s jejich rozměry a vlastnostmi. Případně si můžete přes internet jednotlivé produkty porovnat, abyste si udělali představu, jaké jsou mezi jejich vlastnostmi rozdíly.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Home Credit se vzdává snu o hongkongské burze

Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy v Hongkongu se svými akciemi. Bez dalších podrobností to oznámila firma. Stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V. (HCBV), která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, požádala o povolení obchodovat s akciemi v Hongkongu v červenci.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Druhý start ve finále SP střelci Nepejchalovi nevyšel

Druhý start ve finále Světového poháru českému sportovnímu střelci Filipu Nepejchalovi tolik nevyšel. Vítěz třípolohové střelby z malorážky dnes v Číně obsadil čtrnácté místo ve vzduchové pušce.

Dvacetiletý český talent tentokrát v disciplíně, v níž už dvakrát vyhrál soutěž Světového poháru včetně letošního triumfu v Mnichově, porazil jediného soupeře. S kvalifikačním nástřelem 620,8 bodu jej téměř pět bodů dělilo od postupu do osmičlenného finále.

Soutěž ovládl indický střelec Divjanš Singh Panvar, který teprve před měsícem oslavil sedmnácté narozeniny, o jedinou desetinu bodu před Istvánem Pénim z Maďarska.

před 1 hodinou

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy