reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Revitalizace sídlišť se v Česku nedaří. Přesto je o panelové domy zájem

Foto: Fincentrum Reality
Česká republika patří k panelákovým velmocem. Podobně jako v Německu, tak i v dalších zemích bývalého východního bloku se sídliště hojně revitalizují. Šedé domy se přetváří na atraktivní části měst. „Bohužel u nás to většinou dopadá tak, že paneláky vypadají jako cirkusový stan. Rekonstrukce se realizují bez ohledu na okolí a často je jejich kvalita rozporuplná,“ tvrdí Martin Fojtík, provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality.

Ideálním příkladem revitalizace panelákových sídlišť představují Drážďany. Prim zde křiklavé barvy, ale dbá se hlavně na to, aby se domy sladily s okolím a nadčasovou vizualitu. "Pokud  paneláky obarvíme do různých barviček, tak to na první pohled může vypadat jako dobrý počin, ale za pár let všechno vybledne a bude třeba fasádu řešit znovu. Největší potíž vidím ale v tom, že města nemyslí na jednotný a ucelený design svých sídlištních komplexů. Paneláky mají různé barvy a vypadají jako spadlé z nebe," dodává Fojtík, který za nepovedené příklady považuje pražské sídliště Jižní Město nebo Chodov.

O Fincentrum Reality

Fincentrum Reality vzniklo v roce 2013 jako dceřiná společnost finančně poradenské společnosti Fincentrum a.s. na základě potřeby klientů, kteří chtěli pomoci jak se správou finančních zájmů, tak i těch realitních. Díky propojení s Fincentrum a.s. zajištuje Fincentrum Reality komplexní servis při realizaci realitních obchodů a jejich financování. Ředitelem společnosti je Jaromír Mašek a roli provozního ředitele zastává Martin Fojtík.

"V České republice je prioritní způsob a cena rekonstrukce, až poté přichází v úvahu využití okolí a estetika objektů. Vrchol všeho představují  různé obrazce na domech," má jasno Fojtík, podle kterého revitalizují nejlépe panelové sídliště v Německu. "Barva paneláků je spíše šedá, pestrost dodávají zejména barevné balkony. Je to mnohem decentnější a nadčasový způsob."


Zájem o paneláky poroste až o 15
procent

O bydlení v panelových domech je však pořád velký zájem. Podle společnosti Fincentrum Reality činí meziroční nárůst poptávajících 23 %. Důvodem je nedostatek novostaveb na realitním trhu a přirozená fluktuace mezi rodinami, kdy mladý pár očekávající přírůstek hledá více místa. Následně však zjistí, že na výstavbu domu nebo usídlení v novostavbě nejsou prostředky, a tak zvolí byt v panelovém domě. Nejvíce se prodávají byty kategorie 3+kk.

"Cena za metr čtvrteční začíná v Praze na 55 tisících korunách, v centru může vyjít až na 70 tisíc korun," dodal Fojtík a doplňuje, že ceny za nemovitostí dál porostou, meziročně zhruba o 10 %, v příštím roce o 7,5 %. "Obecně se dá říct, že byty v panelácích zažívají renesanci a rekonstruují se jak na běžícím páse," doplnil Fojtík ze společnosti Fincentrum Reality, podle které se očekává dlouhodobý růst o zájem panelákových bytů v dalších měsících až o 15 %.

autor: Fincentrum Reality | 12. 9. 2017

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama