Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Přichází nová generace mobilních aplikací, budou využívat umělou inteligenci a vývoj bude za třetinu

komerční článek
20. 10. 2017 12:59
Tak, jak příchod chytrých mobilních telefonů před lety změnil naše životy, tak nyní přichází další revoluce ve vývoji chytrých zařízení.
Foto: Komerční sdělení

Co nás v následujících měsících a letech čeká ve světě mobilních aplikací nám popisuje Ing. Vladimír Charvát, jednatel společnosti iQuest s.r.o., vývojáře moderních mobilních aplikací nové generace.

Co se vlastně dnes tak převratného děje v oblasti mobilních technologií?

První velké změny nastávají s příchodem hybridních mobilních aplikací. Nové technologie nám umožňují vyvíjet jednu aplikaci pro různé platformy (Android, iPhone, Windows…). Prakticky tak šetříme značnou část nákladů. Hybridní mobilní aplikace přinášejí značné úspory vývojářům a tedy zrychlení, zjednodušení a zlevnění vývoje. Firmy díky tomu ještě zesilují iniciativu rozvíjet svůj business pomocí mobilních technologií. Zbývá jim více peněz, času i energie na budování mnohem kvalitnějších a pokročilejších aplikací.

Kromě příchodu hybridních mobilních aplikací, čekají nás ještě další novinky?

Ano, velké a zajímavé. Troufám si říci revoluční. Jak Google nedávno prezentoval na své konferenci pro vývojáře, přichází doba využívání umělé inteligence (AI-artificial intelligence). Sám Google buduje obrovské technické zázemí pro její podporu, kterou poskytuje i vývojářům mobilních aplikací. Do rukou se nám tak dostává neuvěřitelně silný nástroj, jehož využití si dnes možná ještě ani nedovedeme představit. Jedno je však jisté. Svět mobilních aplikací se zcela změní.

Vývojáři z Google nám předváděli, jak namíří telefon na hromádku peněz a zeptají se vlastními slovy, kolik leží na stole v jiné měně. Aplikace rozpozná bankovky, připojí se ke službě, která provede výpočet kurzu, a plynulou řečí zodpoví dotaz. Taktéž se cloud může učit věci o Vás jen tím, že si s ním povídáte. Může se třeba naučit, jaký je Váš oblíbený fotbalový tým, a pak Vám správně odpoví na prostý dotaz "Jak hráli včera naši?" Když se mobilu zeptáte, jestli se odpoledne máte jít vykoupat, řekne Vám, že ne, protože venkovní teplota je nižší, než jaká je pro Vás obvykle příjemná pro koupání. Když se zeptáte, v kolik hodin Vám odlétá letadlo na dovolenou, aplikace se připojí do Vašeho mailboxu, vyhledá letenky, připojí se k aktuálnímu odletovému řádu a odpoví Vám. Toto jsou ale jen malé příklady. Využití bude možné snad ve všech oborech, vč. medicíny, cestování, pojišťovnictví atd.

Využití takovýchto věcí nám přinese zcela nové možnosti při vývoji mobilních aplikací.

Společnost iQuest má velké zkušenosti s vývojem hybridních mobilních aplikací. Co je u vás nového?

Asi jako většina firem našeho typu, máme v této době velké množství práce. Troufám si říci, že jsme jedni z průkopníků v ČR právě ve vývoji hybridních mobilních aplikací, kdy zákazník šetří peníze, čas a v neposlední řadě plno starostí s vývojem nativní aplikace pro každou platformu zvlášť. Řešíme tedy řadu velmi zajímavých zakázek, a to od globálně cílených startupů po velmi chytré vnitrofiremní aplikace napojené na interní systémy společností, které zjednodušují každodenní práci celých týmů.

Velmi se věnujeme novému trendu "Progresivních webových aplikací", které rovněž propaguje Google. Naši klienti již dnes nemusí umisťovat své aplikace ani na Google Play či na AppStore, protože se jim aplikace postupně nainstaluje do telefonu pouhým vstoupením na web a odsouhlasením zájmu. Odpadají velké problémy s kompatibilitou, aktualizacemi, nároky na hardware apod.

iQuest je na trhu již 14 let. To je dlouhá doba. Čemu se ještě věnujete?

Máme velké zkušenosti s vývojem velkých webových aplikací. Tvoříme jak rozsáhlé vnitropodnikové informační systémy, tak klasické webové portály, které různě propojujeme, integrujeme, optimalizujeme apod.

Jak se změnil v posledních letech svět webových aplikací?

Myslím si, že největší změny nastávají v důrazu na uživatelský prožitek a optimalizaci užívání webu. Dá se říci, že zkratka UX (user experience) dnes představuje celý obor, či spíše několik různých oborů od průzkumu uživatelských potřeb, přes specifikace funkcionality, návrh informační architektury a interakcí, po design navigace a vizuální design (UI).

Změnily se webové technologie, které uživateli přináší mnohem plynulejší a příjemnější zážitek z pohybu aplikacemi. V neposlední řadě se rozvíjí i marketing a začlenění sociálních sítí do našich životů, často aniž bychom si to sami uvědomovali.

Kde si mohou čtenáři přečíst více o všech zajímavých věcech?

Zájemcům mohu doporučit odkazy www.hybridniaplikace.cz, www.jedenvyvoj.cz nebo náš domovský web.

 

Právě se děje

Další zprávy