Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Pražské centrum výzkumu pro autonomní auta roste – nabídne místo 200 vývojářům

Valeo
31. 10. 2016 8:47
Vývojové centrum v Praze Hloubětíně je od roku 2013 klíčovým střediskem společnosti Valeo pro vývoj automatizovaných řídicích systémů. Zaměřuje se na komfortní systémy a na prvky aktivní bezpečnosti pro všechny největší automobilky.
Valeo - nový areál R&D Praha Hostivař
Valeo - nový areál R&D Praha Hostivař | Foto: Valeo

Společnost Valeo, přední světový dodavatel pro automobilový průmysl, otevřela své vývojové centrum v Praze už v roce 2002. Tehdy byl jeho hlavním zaměřením vývoj klimatizačních jednotek a ovládacích panelů do automobilů a Valeo mělo v této době v Česku již tři výrobní závody - v Humpolci, Žebráku a Rakovníku.

Nový projekt
V roce 2013 byla v Praze nastartována nová aktivita - vývoj automatizovaných řídicích systémů do automobilů. Týká se zejména parkovacích asistenčních systémů a systémů aktivní bezpečnosti. V oblasti vývoje parkovacích asistenčních systémů a integrace senzorů do automobilů je Valeo jedničkou na světovém trhu. V Praze vývojáři zabezpečují komplexní vývoj „od A do Z“ – tedy od sběru zákaznických požadavků, software a hardware, mechanického designu, elektrických testů až po systémové testy na rozlehlém testovacím okruhu v Milovicích, nebo přímo v reálném provozu. Pražské centrum aktuálně zaměstnává více než 400 osob a jednotlivé týmy se dále velmi dynamicky rozrůstají.

Valeo - testovací polygon Milovice
Valeo - testovací polygon Milovice | Foto: Valeo

Pomáhají parkovat i chrání cestující
Systémy vyvíjené v Praze se dají obecně rozdělit do dvou základních skupin – automatické parkovací systémy (Park4U®, Park4U Remote®,360Vue® 3D Surround View System) a systémy aktivní bezpečnosti (Autonomous Emergency Braking, Blind Spot Detection, Operation Zone Assist, Lane Change Assist). Společně jsou tyto systémy důležitou součástí procesu autonomního řízení.

Zaparkujete i přes mobil
Automatické parkovací systémy dnes dokáží, aby váš automobil sám zajel do mezery mezi ostatními vozy. Dvanáct senzorů umístěných v náraznících a na bocích vozidla změří velikost místa, a to příčného, podélného, a dokonce i šikmého, a na základě údajů pomocí algoritmu elektronika sama otáčí volantem a na displeji jen řidiči radí, co má dělat. Nejnovější verze systému Park4U® umí řidiči pomoci i s výjezdem z parkovacího místa. Chytřejší variantu představuje asistent Park4U Remote®, který dokáže sám zaparkovat automobil pomocí speciální aplikace, aniž by v něm řidič seděl. Valeo je ale také předním dodavatelem kamerových systémů, které také výrazně usnadňují parkování. Systém 360Vue®3D Surround View System dokáže poskládat obraz ze čtyř kamer umístěných ve zpětných zrcátcích a vpředu a vzadu nejen z ptačí perspektivy shora, tzv. Bird View, ale poskládá jej i v plynulý panoramatický obraz celého okolí vozu.

Valeo Park4U Remote - samoparkování přes mobilní telefon
Valeo Park4U Remote - samoparkování přes mobilní telefon | Foto: Valeo

Sám zabrzdí auto
Valeo je předním dodavatelem systémů aktivní bezpečnosti Autonomous Emergency Braking, který pomocí různých typů senzorů sleduje prostor před vozidlem a v případě nebezpečí srážky s jiným vozidlem, pevnou překážkou, chodcem, jezdcem na kole či zvěří řidiče upozorní. Pokud na varování nereaguje, automaticky aktivuje brzdy, aby zamezil či maximálně zmírnil následky případné kolize. V závislosti na typu tyto senzory vidí před auto až do vzdálenosti 300 m.

Vidí dozadu nebo vás protáhne mezerou
Každý z nás asi zažil situaci, kdy ho při přejíždění z pruhu do pruhu vyděsilo auto, které nebylo v zrcátku vidět. Tzv. mrtvý úhel v maximální míře eliminuje asistent Lane Change Assist (LCA) + Blind Spot Detection (BSD), který díky dvěma radarům umístěným v rozích zadního nárazníku vidí za sebe, a pokud tam zaregistruje auta, řidiče na to upozorní. Stejný radar používá i pomocník Cross Traffic Alert, který skenuje prostor za vozidlem při couvání z parkovacího místa. Pokud zaznamená blížící se automobil, řidiče na to upozorní a v případě rizika srážky sám auto zastaví.

Valeo Cruise4U automatizovane auto - interiér
Valeo Cruise4U automatizovane auto - interiér | Foto: Valeo

Protáhne vás úzkou mezerou
Zatímco výše popsané asistenty již běžně najdeme i v malých autech, tzv. Operation Zone Assist (OZA) se zatím v žádném sériově vyráběném autě samostatně neobjevil. Nicméně nejeden řidič by ho určitě rád ve voze měl, protože jeho úkolem je usnadnit průjezd místem, kde jsou kvůli opravám zúžené jízdní pruhy, například na dálnicích. Systém díky řadě senzorů dokáže rozpoznat skutečné překážky, jako jsou mobilní bariéry či kužely, a na základě přijatých informací zasahuje do řízení. Zúženým místem dokáže projet zcela sám, a to v rychlostech 20 až 80 km/h. Tato technologie je velmi důležitá na cestě k autonomnímu řízení.

Projel i Českem
Spolupráce většiny výše popsaných prvků se uplatnila v autonomním vozidle Cruise4U, postaveném na základě Volkswagenu Golf. Jak ukázalo několik reálných zkoušek, automobil s tímto systémem dokáže sám jezdit ve všech jízdních režimech. Testovací prototyp projel v listopadu loňského roku celou Francii, letos bez potíží zvládl i jízdu po pařížském městském okruhu a na konci října navštívil i Českou republikou.

Valeo Cruise4U automatizovaná auto
Valeo Cruise4U automatizovaná auto | Foto: Valeo

Šance na novou kariéru
Většinu z těchto systémů představuje společnost Valeo dvakrát do roka na svém testovacím polygonu v Milovicích v rámci akce „Den chytrých aut“, kde mají účastníci možnost vyzkoušet si je na vlastní kůži a současně si mohou popovídat i s lidmi, kteří je v Praze vyvíjejí. Zároveň zde ale mohou najít i práci, protože v souvislosti s otevřením nového vývojového centra v Praze Hostivaři plánuje Valeo výrazně posílit svůj tým. „Během následujících dvou let plánujeme přijmout další dvě stovky zaměstnanců, v roce 2018 by mělo u nás pracovat přes 600 lidí,“ nastiňuje budoucnost Pavel Peka, ředitel vývojového centra Valeo v Praze. „Zájemci o kariéru u nás mohou najít detailní informace a všechny otevřené pracovní pozice na webových stránkách prace.valeo.cz

 

 

Právě se děje

před 24 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy