Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Podpořte zlaté české ručičky

komerční článek
30. 10. 2020 13:32
Na trhu najdete spoustu krásných šperků, vybírejte ale velmi obezřetně. Hrozí totiž, že se ze sebekrásnějšího prstýnku, řetízku či náušnic vyklube nekvalitní zboží a vy vyhodíte peníze za něco, co jste vůbec nechtěli. Co byste si tedy při nákupu měli pohlídat?
Podpořte zlaté české ručičky
Podpořte zlaté české ručičky | Foto: komerční článek

České řemeslo má bohatou tradici a šperkařství patří k oborům, na něž můžeme být právem hrdí. Teď ale naši zlatníci a šperkaři bojují o život. Potřebují podporu svých zákazníků, kteří dokáží ocenit kvalitu a především vědí, že bez nich by české řemeslo zaniklo. Záplava levného zboží z Asie české šperkaře válcuje produkty s lákavou cenou, ovšem nemůže českým kouskům konkurovat kvalitou. A ta vyžaduje preciznost a poctivou práci. Víte třeba, jak dlouho trvá výroba "obyčejného" snubního prstenu? Kolik času stráví mistr zlatník jeho tvarováním? Jak dlouho ho brousí a leští, aby byl nádherně hladký, třpytil se a leskl?

Podpořte zlaté české ručičky
Podpořte zlaté české ručičky | Foto: komerční článek

"I zkušenému zlatníkovi trvá výroba snubního prstenu několik hodin. Mrzí nás, když u některých prodejců najdeme hotové šperky levnější, než je cena samotných surovin na světové burze drahých kovů." upozorňuje Lukáš Rýdl, majitel sítě zlatnictví Rýdl. Tuto nesrovnalost ovšem odhalí pouze profesionál. Podle čeho se ale orientovat, když chcete dostat za své peníze skutečně kvalitní zboží? Hledejte ryzostní číslo, kterým má být podle české legislativy označen každý výrobek z drahého kovu. Šperky s vyšší hmotností musí být označeny i takzvaným puncem a identifikační značkou, jedinečnou pro každý subjekt. Ty jim přiděluje Puncovní úřad, u kterého jsou výrobci i dovozci povinni se registrovat. Punc pak zákazníkovi garantuje použitý druh kovu a deklarovanou ryzost.

"Provádíme kontrolní nákupy, abychom zákazníky chránili před nekvalitním zbožím," říká Mgr. Josef Šťastný, ředitel odboru puncovní inspekce Puncovního úřadu a dodává, že jejich snaha je v dnešní době, kdy je vytvoření e-shopu otázkou chvilky, velice náročná a to nejen časově. "Stává se, že deklarovaná ryzost výrobku neodpovídá, občas se vyskytne i zboží s obsahem rakovinotvorného kadmia či olova, nebo alergenního niklu," varuje Šťastný. "Skutečné složení šperku při nákupu nepoznáte, takže klid na duši může přinést právě výše zmíněný "punc". Pokud chcete nakupovat u důvěryhodných prodejců, ověřte si na našich webových stránkách, zda je prodejce registrovaný u Puncovního úřadu," doporučuje Šťastný a současně varuje před nákupy šperků z drahých kovů u neregistrovaných subjektů či zahraničních e-shopů.

Podpořte zlaté české ručičky
Podpořte zlaté české ručičky | Foto: komerční článek

"Naši zákazníci jsou především výrobci šperků, kteří při nákupu vždy kladou důraz na kvalitu. To mě utvrzuje v tom, že dělám dobře, když pro různé příležitosti kupuji šperky výhradně z české produkce. A zatím jsem se nikdy nespálil…" potvrzuje Filip Lukeš, majitel obchodu Advantage-fl.cz specializovaného na zlatnické potřeby.

Není to tedy dostatečný důvod, proč vsadit na zlaté české ručičky? Ty totiž umí ty nejlepší blýskavé a třpytivé věcičky…

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy