Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Podpořte zlaté české ručičky

komerční článek
30. 10. 2020 13:32
Na trhu najdete spoustu krásných šperků, vybírejte ale velmi obezřetně. Hrozí totiž, že se ze sebekrásnějšího prstýnku, řetízku či náušnic vyklube nekvalitní zboží a vy vyhodíte peníze za něco, co jste vůbec nechtěli. Co byste si tedy při nákupu měli pohlídat?
Podpořte zlaté české ručičky
Podpořte zlaté české ručičky | Foto: komerční článek

České řemeslo má bohatou tradici a šperkařství patří k oborům, na něž můžeme být právem hrdí. Teď ale naši zlatníci a šperkaři bojují o život. Potřebují podporu svých zákazníků, kteří dokáží ocenit kvalitu a především vědí, že bez nich by české řemeslo zaniklo. Záplava levného zboží z Asie české šperkaře válcuje produkty s lákavou cenou, ovšem nemůže českým kouskům konkurovat kvalitou. A ta vyžaduje preciznost a poctivou práci. Víte třeba, jak dlouho trvá výroba "obyčejného" snubního prstenu? Kolik času stráví mistr zlatník jeho tvarováním? Jak dlouho ho brousí a leští, aby byl nádherně hladký, třpytil se a leskl?

Podpořte zlaté české ručičky
Podpořte zlaté české ručičky | Foto: komerční článek

"I zkušenému zlatníkovi trvá výroba snubního prstenu několik hodin. Mrzí nás, když u některých prodejců najdeme hotové šperky levnější, než je cena samotných surovin na světové burze drahých kovů." upozorňuje Lukáš Rýdl, majitel sítě zlatnictví Rýdl. Tuto nesrovnalost ovšem odhalí pouze profesionál. Podle čeho se ale orientovat, když chcete dostat za své peníze skutečně kvalitní zboží? Hledejte ryzostní číslo, kterým má být podle české legislativy označen každý výrobek z drahého kovu. Šperky s vyšší hmotností musí být označeny i takzvaným puncem a identifikační značkou, jedinečnou pro každý subjekt. Ty jim přiděluje Puncovní úřad, u kterého jsou výrobci i dovozci povinni se registrovat. Punc pak zákazníkovi garantuje použitý druh kovu a deklarovanou ryzost.

"Provádíme kontrolní nákupy, abychom zákazníky chránili před nekvalitním zbožím," říká Mgr. Josef Šťastný, ředitel odboru puncovní inspekce Puncovního úřadu a dodává, že jejich snaha je v dnešní době, kdy je vytvoření e-shopu otázkou chvilky, velice náročná a to nejen časově. "Stává se, že deklarovaná ryzost výrobku neodpovídá, občas se vyskytne i zboží s obsahem rakovinotvorného kadmia či olova, nebo alergenního niklu," varuje Šťastný. "Skutečné složení šperku při nákupu nepoznáte, takže klid na duši může přinést právě výše zmíněný "punc". Pokud chcete nakupovat u důvěryhodných prodejců, ověřte si na našich webových stránkách, zda je prodejce registrovaný u Puncovního úřadu," doporučuje Šťastný a současně varuje před nákupy šperků z drahých kovů u neregistrovaných subjektů či zahraničních e-shopů.

Podpořte zlaté české ručičky
Podpořte zlaté české ručičky | Foto: komerční článek

"Naši zákazníci jsou především výrobci šperků, kteří při nákupu vždy kladou důraz na kvalitu. To mě utvrzuje v tom, že dělám dobře, když pro různé příležitosti kupuji šperky výhradně z české produkce. A zatím jsem se nikdy nespálil…" potvrzuje Filip Lukeš, majitel obchodu Advantage-fl.cz specializovaného na zlatnické potřeby.

Není to tedy dostatečný důvod, proč vsadit na zlaté české ručičky? Ty totiž umí ty nejlepší blýskavé a třpytivé věcičky…

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy