reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Plánujete se zadlužit? Víme, kam pro půjčku zajít a komu se raději vyhnout obloukem

Humanitární společnost Člověk v tísni si vzala pod drobnohled 39 bank a nebankovních společností, které získaly licenci od ČNB ke sjednávání úvěrů. Organizace se v průzkumu zabývala jak transparentností nabídek, tak i podmínkami a klientskou vstřícností.

Co se v průběhu roku 2018 na úvěrovém trhu zlepšilo? Mnoho společností:

  • přestalo účtovat sankce,
  • na své stránky přidalo úvěrové kalkulačky,
  • zveřejnilo obchodní podmínky,
  • ukončilo svou činnost.

Za to, že se rapidně pročistil úvěrový trh, může Česká národní banka, která v loňském roce rozdělovala licence. Tu obdrželo jen 85 firem.

Pozor na sjednání půjčky po telefonu!

Stále by však zájemci o rychlou půjčku měli být na pozoru. Především pak tehdy, kdy si sjednávají úvěr po telefonu. Většinou je člověk zavalen informacemi, a tak nejednu z nich lehce přeslechne, navíc v takových situacích ani není možnost dlouhého rozmýšlení.

Bohužel řada lidí stále dává přednost nebankovním společnostem před bankami. Důvodem jsou obvykle dlouhé smluvní podmínky a náročná byrokracie. Přeci jen už se ale najdou i takové společnosti, které jdou klientům vstříc a snaží se dokumenty zkracovat.

Kdy může být nebankovní úvěr vhodným řešením?

Sjednat si nebankovní půjčku ale nemusí být vždy špatnou volbou. Především lidé v časové tísni často u bank nepochodí, a tak je nebankovní společnost jejich jediným řešením. Vždy je ale zapotřebí mít na paměti, že je nezbytné porovnat úroky, výši RPSN a další podmínky, které pomohou najít tu nejvýhodnější půjčku.

Zároveň je zapotřebí si uvědomit, že půjčka musí být vždy účelná a nezbytná, proto zapomeňte na úvěry, kterými chcete splácet předešlé dluhy, nebo na půjčku na dovolenou či drahou elektroniku. V těchto případech si nesjednávejte ani první půjčku zdarma. Toto výhradní právo si raději nechte na jindy.

Jakým subjektům se raději vyhnout a jaké oslovit?

Z průzkumu Člověka v tísni se v negativním světle projevily společnosti jako například pujckomat.cz, creditkasa.cz, CZ Mini Credit, Viva Credit, Ferratum. Nejvíce jim humanitární společnost vytýkala vysoké úroky, nedostatečné zjišťování informací o bonitě klienta a chybějící online kalkulačky na jejich webových stránkách.

Naopak mezi ty nejlepší se zařadila banka Airbank, peer-to-peer platforma Zonky nebo společnosti COFIDIS a Home Credit.  

A jaká pravidla jsou podle Člověka v tísni ta nejdůležitější při hledání úvěru?

  • Zvažte, zda není možné chybějící peníze získat například v rámci sociálního systému.
  • Před malými nebankovními společnostmi dejte přednost těm velkým zavedeným a bankám.
  • Nikdy se nenechte zahnat do kouta a nekývejte na neférové nabídky, jako je například podnikatelská půjčka.

20. 3. 2019 13:14

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama