Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Papíry ze všech stran. České podnikatele dusí administrativa

komerční článek
13. 6. 2016 10:35
Podnikání v tuzemsku provází přebujelá administrativa a byrokracie. Splnit v termínu a bez chyby povinnosti, které stát ukládá, je pro podnikatele často složité, časově náročné a stresující.
Foto: Komerční sdělení

„Patříme mezi země s velkou regulací a komplikovaným vztahem mezi podnikatelem a státem. Také máme jeden z nejnáročnějších daňových systémů,“ vypočítává neduhy tuzemského podnikatelského prostředí šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

Elektronizace veřejných služeb? Česko zaostává

Vyplňování formulářů či obíhání příslušných institucí věnují někteří i celé tři dny z roku, vyplývá z ankety serveru podnikatel.cz.

„Tragická je neschopnost sdílet data zasílaná na státní úřady. Ačkoli údaji disponují, kvůli neprovázanosti systémů je vyžadují po firmách stále dokola,“ potvrzuje Havlíček.

Elektronizace státní správy je oblast, ve které má Česko velké rezervy. Podle indexu DESI, který každoročně zpracovává Evropská komise s cílem ukázat, jak si unijní země vedou na poli digitalizace, je Česko na 17. místě.

Pokud jde o srovnání se světem, podle zprávy OSN, která zkoumá úroveň elektronizace státních služeb ve dvou stovkách zemích, je na tom Česko hůře než země Perského zálivu.

On-line správa daní a faktur? Jde to

I v hodnocení daňového systému Česko neboduje, a to zejména v kritériu časové náročnosti. Tuzemské podniky stráví vyplňováním daňových přiznání a plněním všech souvisejících předpisů v průměru 405 hodin ročně. Nejjednodušší daňové
systémy na světě mají Katar, Spojené arabské emiráty nebo Saúdská Arábie.

Pokud jde o hodnocení vstřícnosti podnikatelského prostředí, zpráva Světové banky Doing Business loni zařadila Česko na 36. místo po bok Rumunska a Bulharska, tedy daleko za pobaltské země, Polsko, Slovensko nebo Arménii.

Jednou z možností, jak si ubrat starosti, je přejít na elektronickou správu faktur a daní, již nabízí projekt BEZŠANONU.cz. Jde o nástroj s jednoduchým a intuitivním ovládáním, který uživateli zaručí přehlednou správu faktur a evidování nákladů. Zároveň s jeho pomocí snadno vytvoříte daňové přiznání či kontrolní hlášení pro DPH.

To vše jen díky několika klikům na telefonu, tabletu nebo notebooku. “Nepotřebujete znát účetní žargón ani legislativu. Stačí, když rozumíte svému podnikání”, shrnuje účetní specialiska z BEZŠANONU.cz, Eva Vašková.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy