Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

P2P systém pod drobnohledem: Tato fakta o něm možná nevíte

komerční článek
13. 2. 2020 12:26
Svět půjček je v současné době takřka bezbřehý a získat úvěr lze fakticky kdekoli. Tradičně jdou mnozí z nás do banky, jiní si půjčují online u nebankovních společností. Pozoruhodnou součástí finančního trhu jsou ovšem také peer-to-peer půjčky. Nejde o zcela převratnou inovaci, nicméně na tuzemském trhu se vyskytují pouze několik let.
Foto: komerční článek, Vahan Hambardzumjan / Shutterstock.com

Jaké jsou rozdíly mezi těmito půjčkami a klasickými bankovní úvěry? A co úroková sazba a další záležitosti? Přesně na tyto otázky vám odpovíme v následujících řádcích.

Rovný s rovným

Termín peer-to-peer bychom mohli volně přeložit jako rovný s rovným. V rámci informačních a komunikačních technologií se setkáváme prakticky se dvěma formami architektury, v jejímž rámci dochází k datovému přenosu mezi jednotlivými prvky. Jinak se na internetu standardně setkáváme s architekturou klient-server. Ostatně jedná se o základ fungování drtivé většiny online aplikací, webu a dalších záležitostí. Samotná architektura peer-to-peer je v tomto ohledu zcela odlišná. I peer-to-peer půjčky jsou fakticky postavené na decentralizovaném základu. V počítačové terminologii je základem této architektury autonomní rozhodování konkrétních uzlů. Navazování komunikace mezi nimi je poněkud složitější, nicméně kapacita samotných uzlů souvisí s jejich počtem. Jen pro zajímavost, v P2P sítích se využívají tradičně třeba Bit Torrenty. Tento nástroj je ideální pro stahování větších datových objemů. Jde kupříkladu o stahování filmů, her a atd.     

Kdy vznikla P2P koncepce?

První architektura P2P charakteru vznikla v rámci centralizovaného bankovního systému. Jednalo se o systém nazvaný E-cash, jehož autorem byl vědec David Chaum. Zmiňovaný systém využíval platformu DigiCash. Na koncepci P2P u nás fungují třeba Zonky a mnohé další půjčky. Ve světě je třeba zmínit digitální měnu bitcoin a prakticky všechny ostatní, jež na tomto principu fungují.  

P2P půjčky pod drobnohledem

Systém P2P půjček je velmi podobný tomu, který funguje v oblasti informačních technologií. Podobá se i centralizovanému uvěrování v oblasti bank. Samozřejmě je také regulován zákonem o spotřebitelském úvěru. U P2P půjček existuje také úroková sazba, poplatky atd. Jinak je ale tento systém typický volným moderním finančním trhem. Na něm se nachází investor, jenž disponuje kapitálem, který hodlá zhodnotit. Na druhé straně se nacházejí zájemci o půjčku, tedy potenciální dlužníci. Ti naopak potřebují finanční prostředky. Jinak P2P půjčky fungují na základě realizace obchodů prostřednictvím robotického algoritmu. Ať už hodláte využít právě P2P půjček, bankovních nebo nebankovních úvěrů třeba typu Kamali, rozhodně ve finále musíte dát pozor na to, abyste našli co nejvýhodnější podmínky pro realizaci půjčky.

 

Právě se děje

Další zprávy