Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Akcie, reality, nebo podílové fondy. Kam s penězi, když jich máte moc

Aleš Pixa, regionální ředitel, OVB Allfinanz
22. 6. 2018 12:17
Asi už každý ví, že nechat příliš mnoho peněz ležet na běžném účtu není žádná výhra. Jak si ale poradit skutečně s náročnější investicí? Pokud máte například peníze z dědictví nebo jste si je našetřili v průběhu života, tak rada, kam s nimi je možná to nejcennější, co můžete dostat.
Foto: OVB Holding AG

Jenže tuhle radu není vůbec jednoduché někomu dát. V rámci světa financí je nepřeberné množství možností kam peníze vložit. Mimo zmíněné akcie, nemovitosti, zlato a podílové fondy můžete svoje úspory dát také do kryptoměn, komodit, měn, indexů, certifikátů, opcí a dalších nástrojů finančního trhu. Pro tento článek jsem si ale vybral čtyři následující možnosti investice.

Nemovitosti jsou především pro ty, co mají trpělivost a čas

Jednou z nejčastějších forem uložení bohatství jsou nemovitosti. Zdá se to jednoduché. Koupím byt, pronajmu jej a inkasuju měsíční nájemné a co víc, s rostoucí cenou nemovitosti roste i hodnota mojí investice. Tak jednoduché to ale není. Na druhý pohled zjistíte, co všechno obnáší vlastnit nemovitost. Placení daní, sepisování nájemních smluv, opravy nemovitosti a mnoho dalšího.

Vůbec nejhorší je pak situace, kdy se vám nepodaří odhadnout nájemníka a do bytu se vám nastěhuje člověk, se kterým budou jenom potíže. A tím nemyslím jen starosti s placením nájmu. Těch problémů může být opravdu mnoho. Nájemník bude rušit vaše sousedy a ti vám budou donekonečna volat, ať jej vystěhujete. Jenže vystěhovat nájemníka opravdu lehké není. Pokud plní nájemní smlouvu a řádně platí nájem, je opravdu složité ho z bytu potom dostat. Vaše nemovitost se záhy stane vaší noční můrou a z dobré investice se stane koule na noze.

Někteří lidé ještě uvažují nad krátkodobým pronájmem nemovitosti například turistům. V tomto případě už se opravdu nedá hovořit o klidné investici. Takováto forma výdělku vás skoro na plný úvazek zaměstná, protože se v bytě nebo domě budou každý týden točit jiní lidé.

Investice do nemovitosti určitě není špatná forma uložení peněz. Jen musíte odhadnout a zvládnout všechna rizika.

Pro zkušenější a odolné můžou být vhodné akcie

Akcie představují další formu uložení peněz. Na rozdíl od nemovitosti je podstatně jednodušší si je pořídit. Stačí si otevřít účet u nějakého renomovaného brokera, převést si peníze a začít investovat.

Jenže do čeho? Která firma bude za deset let na výsluní a která zkrachuje? Tato investice představuje obrovský potenciál, ale za cenu velkého rizika, že se vaše bohatství sníží. Navíc počítejte s tím, že abyste dobře vybrali firmu, jejíž akcie si nakoupíte, tak budete muset strávit desítky hodin čtením nejrůznějších analýz a reportů, konzultacemi s odborníky a ani to vám nezaručí, že opravdu vyděláte.

Pro ty, co nemají čas, ale mají peníze, jsou vhodné podílové fondy

Jednou z dalších možností, kam směřovat své bohatství, jsou podílové fondy. Ty nejčastěji investují do stovek nejrůznějších akcií firem tak, aby vám, pokud možno, co nejvíce snížili riziko, že se některé z firem v rámci vašeho portfolia nebude dařit. Za to ale platíte poplatky - vstupní, manažerské a někdy i výstupní. Platíte prostě za to, že se vám někdo o vaše finance stará a vy nemusíte denně vybírat, kam zrovna přesměrujete své peníze. Tato varianta je vhodná především pro ty, kteří netouží po astronomickém výnosu a zároveň nemají dostatek času řešit nájemní smlouvy, nebo vybírat vhodné firmy k investici.

Zlato - risk pouze na jednu kartu

Dalším typem investičního nástroje, který se ve finančních kruzích řeší, je zlato. Do zlata můžete investovat v mnoha podobách - nejčastější jsou klasické zlaté cihly (slitky) nebo pamětní mince. Každé má své pro i proti. U mincí je nejvyšší náklad za výrobu. Když minci vlastníte, tak vlastníte zároveň i její uměleckou hodnotu a raritu na trhu. Proto je toto investování vhodné spíše pro ty, jenž oboru numismatiky opravdu rozumí.

Mít zlatou cihlu je fajn, protože reálně něco držíte, zároveň s tím ale musíte řešit, kam to uskladníte (což mimochodem u mincí musíte řešit také). Rozdíl oproti mincím je hlavně v tom, že když máte pouze zlaté cihly, nemusíte oboru příliš rozumět.

Pro obojí výše zmíněné ale platí, že likvidita je nižší než u předešlých nástrojů. Pokud budete chtít zlato přeměnit zpět na peníze, nejde to úplně lusknutím prstu, je to ale o mnoho rychlejší než v případě zlatých mincí.

Diverzifikujte a nechte si poradit

Jak už bylo řečeno, na výběr toho možná nejlepšího pro vás neexistuje žádný univerzální klíč. Vždy je důležité vybírat velmi obezřetně a svoji důvěru dát jen tomu, komu doopravdy věříte, kdo má zkušenosti a dlouhodobě dobré renomé. Ve výsledku pak pro vás může být vhodná i kombinace všech čtyř typů investic, kterým jsme se v tomto článku věnovali. Doporučujeme prokonzultovat svou situaci s odborníkem a až posléze začít s investicí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Případ Afroameričana, který zemřel krátce po zatčení, vyšetří ministerstvo spravedlnosti a FBI

Případ smrti zatýkaného neozbrojeného černošského muže ve státě Minnesota vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Ve středu to sdělil americký prezident Donald Trump. Podle něj se tak děje na jeho žádost. "Požádal jsem, aby toto vyšetřování bylo urychleno a velmi oceňuji veškerou práci, kterou odvádějí místní pořádkové složky," dodal Trump na svém Twitteru.

Úmrtí George Floyda vyvolalo nepokoje ve městě Minneapolis. Policie tam ve středu rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí ve vazbě poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel. Floyda se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem. Podle policejní zprávy se strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Čtyři zasahující policisté už kvůli incidentu přišli o práci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy