reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Originální protihlukové stěny z Bílovic

Foto: komerční článek
Eliminace negativních dopadů nadměrné dopravy je aktuálně významným společenským tématem.

Jedním z hlavních problémů je, kromě zplodin spalování, nadměrný hluk v blízkosti frekventovaných komunikací. Na nevzhlednost většiny protihlukových stěn jsme si již zvykli. Tento urbanistický prvek však může mít svoji estetiku, ale také významný ekologický rozměr, jak ukazují realizované projekty společnosti mmcité z Bílovic.

Originální stěna z pneumatik tlumí hluk ze silnic

Společnost mmcité proměnila běžnou protihlukovou stěnu v designový kousek. Tvoří ji černé bloky, z nichž vystupují barevné čtverce. Díky tomu je možné sestavit nejrůznější obrazce či nápisy. Každá stěna může být naprostým originálem. Vtip je přitom skrytý i v použitém materiálu - protihlukovou stěnu totiž tvoří především recyklované pneumatiky. Na jeden metr čtvereční stačí čtyři.

"Lidé většinou vnímají protihlukovou stěnu jako nutné zlo. Zatímco na západ od nás se dají najít zajímavé realizace, v celém východním bloku většinou nenajdete u silnic nějaké výrazné designové řešení. To pro nás byla velká inspirace," uvedl marketingový manažer společnosti David Zezula. Výsledkem je stěna s názvem noba, což je zkratka anglického výrazu "noise barrier", která nemá ve světě obdobu.

Vzhled stěny mohou navrhnout i děti

Výhodou stěn noba je naprostá variabilita. Celý systém je podle marketingového manažera mmcité natolik intuitivní a návodný, že s ním dokážou pracovat i děti. To si ostatně firma vyzkoušela v Bílovicích u Uherského Hradiště, kde sídlí. Design protihlukové stěny v jejím areálu na kraji obce totiž pomáhali tvořit žáci z místní školy. "Skládáním jednotlivých ‚pixelů‘ mohou vznikat různé grafické motivy. Od textu přes různé struktury či tvary až po konkrétní obrazy," doplnil.

Právě skutečnost, že výslednou podobu stěny nemusí připravovat profesionálové, ale že se o ni mohou postarat místní, považují v mmcité za velkou výhodu. "Lidé díky tomu získají k protihlukové stěně vztah, protože se na její podobě sami podílejí. To bylo dříve nemyslitelné, je to nový fenomén," podotkl David Zezula s tím, že mmcité bude i do budoucna zapojovat lidi z okolí protihlukové stěny do celého projektu formou různých výtvarných soutěží, aby vznikaly návrhy na míru přímo pro danou lokalitu.

Kromě autenticity, originality i technických inovací má noba i další výhody. Jednou z nich je například špičkové odhlučnění - pohltivost drcené pryže z pneumatik je totiž velmi dobrá. Ve spojení s hliníkovou konstrukcí je navíc celá stěna velmi lehká. A další benefit? Menší uhlíková dopravní stopa - v jednom kamionu je možné přivézt na místo montáže významně více částí ve srovnání s klasickými betonovými stěnami.

Jednoduché a rychlé financování s Komerční bankou

Zajištění finanční stránky investice je výchozím bodem úvah o její realizaci. Pokud investor nedisponuje dostatečným množstvím takových prostředků, je vhodné včas vstoupit do jednání s bankou, která poskytne poradenství a nastaví optimální strukturu financování, jejíž podmínky sladí s parametry a požadavky investora. V této oblasti má rozsáhlé zkušenosti Komerční banka, neboť zajišťovala financování širokého spektra projektů z oblasti infrastruktury, ale i vzdělávání, sociální oblasti, energetických úspor či zlepšení životního prostředí. Banka poskytuje komplexní finanční přístup při realizaci těchto investic, pomůže získat dotační zdroje z veřejných podpor či zvýhodněné financování od mezinárodních finančních institucí. Obraťte se na specialisty Komerční banky, kteří vyhodnotí optimální strukturu financování.

autor: komerční článek | 2. 11. 2017 10:41

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama