Ochrana e-mailu začíná už u vás. Jak se chránit před viry a podvodníky?

Centrum.cz
27. 3. 2024 10:14
E-mail, dnes běžná forma komunikace, kterou používáme každý den, nás provází již více než 50 let. Za tu dobu se vyvinul. Ze sporadické a těžkopádné technologie se stal běžnou součástí našich životů.

Mailem si posíláme soukromé informace, fotografie, obrázky a videa, velké množství pracovní a obchodní komunikace. Ale bohužel i velké množství nebezpečných příloh, virů a spamů. Jak mail používat bezpečně a jak se chránit před všemi nástrahami? Na tyto otázky odpoví nový seriál serveru Centrum.cz.

Foto: Shutterstock

Rayi, qwerty ttesjhs?

Zdá se vám, že si z vás děláme hned v úvodu legraci? Může být… Ale za to je třeba děkovat otci mailové komunikace Rayovi Tomlinsonovi, který v roce 1971 ještě na Arpanetu, předchůdci internetu, jak ho známe dnes, poslal z jednoho počítače na druhý zprávu cca takového znění.

Pravdou je, že její přesné znění známé není a je předmětem mnoha internetových diskusí. Sám Tomlinson se mnohokrát vyjádřil, že si obsah zprávy nepamatuje, protože ji nepovažoval za nijak významnou. My však už dnes víme, že jeho test se stal základem mailové komunikace, jak ji používáme i dnes. Byl to dokonce on, kdo poprvé použil znak @ pro oddělení jména uživatele a adresy jeho počítače a dal tak vzniknout formě mailové adresy.

Věděli jste?

I přesto, že znak @ si spojujeme výhradně právě s e-mailem, pravdou je, že tento symbol má o mnoho delší historii. Lidé jej používali již od středověku, a to zejména v obchodním styku. Označoval například jednotkovou cenu tovaru. Ray Tomlinson si tento symbol pro svůj test vybral proto, že v nově se rodícím počítačovém segmentu nebyl příliš známý a používaný.

Jak jsme na tom s užíváním mailu dnes?

Asi vás nepřekvapí, že mail je dnes nejpoužívanější formou komunikace. Ale možná budete překvapeni rozsahem jeho využití. Aktuálně si pošleme v průměru 361,6 miliardy mailů denně. Že je to těžko představitelné číslo?

Tak si zkuste představit, že byste každý mail vytiskli na jeden list kancelářského papíru. Pokud byste tyto listy poskládali na sebe, vznikla by papírová věž o výšce 36 160 kilometrů. To je výška, která už zasahuje do geostacionární orbity Země. Věž by tak mohla narazit do některých satelitů obíhajících kolem nás.

Co skrýváš, pane e-maile?

Ale zpátky k samotné mailové komunikaci a její bezpečnosti. Protože žijeme ve světě dualismu, má každý jin své jang. Mail je rychlý, dokáže přenést informace v několika sekundách z jednoho konce světa na druhý. A právě jeho globální dosah a rozsah využití je to, co láká i mnohé živly operující na temné straně internetu.

Mohlo by se vám zdát, že počítačová kriminalita či spam je otázkou posledních let. Ale pravda je taková, že tyto aktivity se vyvíjely souběžně s tím, jak rostlo využití e-mailu samotného. Například první spam proletěl sítěmi Arpanetu už sedm let po první Tomlinsonově zprávě.

Později se přidaly další formy zneužití a podvodů, více či méně škodlivých. Dnes oficiálně dostupné statistiky uvádí, že spam tvoří asi polovinu všech odeslaných e-mailů. Reálná zkušenost ale ukazuje, že toto množství se může podle velikosti služby a dalších parametrů zvyšovat až na 75–90 %. Jistě, velká část těchto zpráv se do vaší schránky nikdy nedostane. Ani o nich nebudete vědět, protože jsou blokovány už na vstupu.

Stále je tu ale nemalé procento zpráv a jiných forem napadení mailu, které si k vám mohou najít cestu. A proti těm je dobré se bránit. A ta obrana začíná už u vás a vašeho zabezpečení mailové schránky.

Proč chránit svůj e-mail?

E-mailová adresa může sloužit i jako klíč k naší online identitě. Je nejen kontaktním bodem s přáteli, rodinou a kolegy, ale často slouží také pro přihlášení do různých online služeb. Tím se stává cenným cílem pro kybernetické zločince, kteří mohou prostřednictvím hackingu, phishingových útoků či šíření malwaru získat přístup nejen k našemu e-mailu, ale i k dalším osobním a často i finančním údajům.

Mezi hlavní hrozby, které na uživatele v mailové komunikaci číhají, patří:

• Phishingové útoky: Phishing je podvodná technika, při které se útočník vydává za důvěryhodnou organizaci s cílem vylákat citlivé informace, jako jsou hesla nebo čísla kreditních karet. Často přicházejí právě ve formě e-mailu a žádá uživatele o zadání osobních údajů na podvodné webové stránce.

• Ransomware a malware: Škodlivý software může být skryt v přílohách nebo odkazech obsažených v e-mailech. Po otevření se malware aktivuje a může šifrovat soubory na počítači a žádat výkupné za jejich odblokování.

• Úniky dat: Neopatrným zacházením s e-mailem mohou uniknout citlivé informace, což může vést k finančním ztrátám nebo poškození reputace.

Bohužel, tím seznam možných hrozeb zdaleka nekončí. Pamatujte proto, že bezpečnost na internetu začíná u nás samotných a naše chování online má významný dopad i na naši osobní i profesní bezpečnost. Ochrana e-mailu není jen o technických opatřeních, ale také o osvětě a správném rozhodování. Jen tak můžeme využívat všechny výhody, které nám internet nabízí, aniž bychom se museli neustále obávat o svou bezpečnost.

Abyste v maximální možné míře zabránili útočníkům zneužít vaši mailovou schránku, je tedy potřeba se chránit. Například volbou silného hesla. Ale to je téma našeho seriálu pro příští týden.

Mailujme bezpečně.

Seriál Bezpečný e-mail vzniká ve spolupráci s mailovou službou Centrum.cz.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy