reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Občan prohrává: zákon o regulaci makléřů nebude, říká Martin Fojtík z Fincentra Reality

Česká republika je při pohledu do statistik velmocí realitních makléřů. Jedním z důvodů je fakt, že tuto činnost může vykonávat prakticky kdokoliv bez minimálního vzdělání, kvalifikace, schopností či praxe. Do konce roku měl však přijít zákon, který by realitní zprostředkovatelskou činnost reguloval. Nastavit nová pravidla se kvůli volbám do poslanecké sněmovny už nestihlo. Jako občan pláču, jako podnikatel také. Vítězem jsou nepoctivci,“ říká Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentrum Reality.

Speciální zákon chystalo Ministerstvo pro místní rozvoj, cílem byla změna zprostředkovatelské realitní činnosti z živnosti volné na vázanou. Na budoucí makléře by tak čekala odborná zkouška, minimálně středoškolské vzdělání a další zpřísnění podmínek. Věcný záměr schválila vláda v lednu, v platnost měl být zákon uveden koncem roku, k čemuž nedojde. "Nic nového, ve stejném stavu jsme několik let. Určitě bych ale uvítal, kdyby byla jasně definována činnost makléře, nastavila se jasná pravidla, která by byla vymahatelná," dodává Martin Fojtík z Fincentra Reality.

O Fincentrum Reality

Fincentrum Reality vzniklo v roce 2013 jako dceřiná společnost finančně poradenské společnosti Fincentrum a.s. na základě potřeby klientů, kteří chtěli pomoci jak se správou finančních zájmů, tak i těch realitních. Díky propojení s Fincentrum a.s. zajištuje Fincentrum Reality komplexní servis při realizaci realitních obchodů a jejich financování. Ředitelem společnosti je Jaromír Mašek a roli provozního ředitele zastává Martin Fojtík.

Podle dostupných údajů operuje v České republice zhruba 15 tisíc realitních zprostředkovatelů, což je v přepočtu na jednoho obyvatele v Evropě nejvíce. Nový zákon pro ně navrhoval povinnou odbornou zkoušku ze základů občanského zákoníku, živnostenského nebo stavebního zákona. "Je potřeba vyčistit trh od nepoctivců. Ekonomice se daří, nemovitosti se prodávají, hypotéky jsou stále dostupné… Proto je tady stále velký prostor, aby se na trhu objevovali makléři, kteří klientovi místo profesionální a spolehlivé služby nabídnou hochštapleřinu," doplňuje Martin Fojtík, podle kterého panuje napříč realitními agenturami shoda na tom, aby se zákon o realitních zprostředkovatelích uvedl do praxe co nejdříve.

Fincentrum Reality pracuje na této strategii dlouhodobě. Vždyť budoucí makléři v této společnosti procházejí vstupním čtyřkolovým školením. "U nás absolvují právní vzdělávací cyklus, musejí mít základní znalosti o marketingu a nakonec skládají makléřskou zkoušku. Její nesplnění znamená ukončení spolupráce s naší společností," vysvětluje Fojtík, který doufá, že regulace makléřů bude zajímat i příští politickou reprezentaci.

autor: Fincentrum Reality | 20. 10. 2017 14:29

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama