Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Nový výzkum: Lidi provize pro realitní makléře nestraší. Zajímají se o kvalitu

komerční článek
18. 10. 2018 9:03
Pouze 11 procent lidí odrazuje pro případnou spolupráci s realitní kanceláří provize pro makléře. Nejpodstatnějším důvodem (45 %) je obava, že klient nebude vědět, na koho se ve společnosti obrátit. Vyplývá to z výzkumu Fincentrum Reality, který byl nabrán na vzorku skoro 800 respondentů. V současné době je velká poptávka po zkušených a kvalitních makléřích. „Klienti se zajímají o praxi makléře, sledují a zkoumají jeho úspěšnost. Žádají informace, zda je v oboru vzdělaný,“ prohlásil Martin Fojtík provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality.
Martin Fojtík
Martin Fojtík | Foto: Fincentrum Reality s.r.o.

Stejně jako v pohostinství lidé čím dál více řeší, co jim v restauraci přinesou na stůl, a z jakých surovin to bylo uvařeno, tak v současnosti roste zájem vidět makléřovi do "kuchyně". Tedy dozvědět se, co umí a co může nabídnout. "Prodat nemovitost můžete v dnešní době několika způsoby. Pokud někdo věří, že prodej po vlastní ose je pro něj výhodný a je přesvědčen, že dokáže ochránit všechny rizika s prodejem spojené, tak proč ne," prohlásil Martin Fojtík.

Sedmdesát procent klientů společnosti Fincentrum Reality uvažovalo, že by využili služby realitní kanceláře. 66 % klientů už spolupracovalo s makléřem na volné noze, 82 % mělo zkušenost s internetovým portálem, který nabízí prodej nebo pronájem nemovitosti. "Klienti mají právo vybrat si, jak chtějí byt prodávat. Zároveň si musí uvědomit rizika. Pokud nemovitost prodáváte sám, můžete v první chvíli nasadit špatnou cenu a přijít tak o statisíce. Další věcí jsou právní vady, které se mohou objevit. Navíc čas strávený na prohlídkách musíte někde získat," popisuje Fojtík.

Podle výzkumu společnosti Fincentrum Reality největší obavou pro využití služeb samostatných makléřů nebo internetových portálů  menší zkušenosti s veškerými procesy. To uvedlo 45 % respondentů. Druhým důvodem je absence profesionálních služeb, jako nafocení a prezentace bytů (23 %). "Podstatná je také ochrana klientů. V nemovitostech často lítají milionové částky, často také dochází k nehodám v bytech při prohlídkách - taková rozbitá televize už pokazila obchodní vztahy nejednomu makléři na volné noze. To je jeden z důvodů, proč by makléři a realitní kanceláře měli mít pojištění odpovědnosti," dodal Martin Fojtík.

Rozhodující pro volbu služeb realitní kanceláře je kvalita a zkušenost makléře, což uvedlo 31 % respondentů. Zároveň 18 % klientů uvedlo, že mělo špatnou zkušenost s makléřem na volné noze a 6 % zase s online službami. Větší nároky mají klienti také v oblasti finančních produktů. "Lidé jsou náročnější a vzdělanější, proto hledají poradce, který má odbornost a dostatečnou zkušenost. Nikdo nesvěří své úspory tomu, komu nevěří," prohlásila Iva Vokotá ze společnosti Fincentrum.

Klienti zkouší prodeje přes dvě služby

V současné době také dochází k tomu, že při prodeji klienti využívají více realitních kanceláří, případně využívají více služeb. A tak když makléř pracuje na prodeji bytu několik týdnů, majitel mu oznámí, že už ho prodal… "To je bohužel stále častější praxe. Je potřeba si ale říct, že pokud měl makléř řádně uzavřenou zprostředkovatelskou smlouvu a v našem případě výhradní, tak mu provize náleží," tvrdil Martin Fojtík. "Český člověk je vynalézavý a dychtí po slevě. A také klienti často testují různé typy makléřů. Bohužel se občas děje to, že se nemovitost prodá hůře, než kdyby servis zajištoval jeden realitní odborník."

Dotazníkový výzkum společnosti
(Pozn. vzorek 786 klientů společnosti Fincentrum a Fincentrum Reality)

Je to vaše první zkušenost s realitní agenturou?
Ano       46 %
Ne         54 %

Uvažovali jste, že byste využili služby realitní kanceláře?
Ano       70 %
Ne         30 %

Měli jste zkušenost se samostatným makléřem, který nebyl z žádné realitní kanceláře?
Ano       34 %
Ne         66 %

Měli jste zkušenost s internetovým portálem, který nabízí prodej bez realitní kanceláře?
Ano       18 %
Ne          82 %

Zkoušeli jste nemovitost prodat či pronajmout na vlastní pět?
Ano       40 %
Ne         60 %

Co Vás přesvědčilo využít služby realitní kanceláře?
31 %      kvalita a zkušenost makléře      
22 %      byl mi doporučen finančním poradcem, se kterým mám vypracovaný      finanční plán      
18 %      špatná zkušenost se samostatným makléřem
6 %        špatná zkušenost s internetovým portálem
23 %      je to má první zkušenost, a tak jsem rovnou oslovil/la realitní kancelář

Má realitní makléř v České republice dobrou pověst?
Ano                      14 %
Spíše ano            35 %
Spíše ne              31 %
Ne                        20 %

Co Vás odrazuje od případné spolupráce s realitní společností?
11 %      vysoká provize pro makléře
45 %      nevím na koho se obrátit
23 %      nevím, co služby obsahují, tak mám obavy
21%       chci si nemovitost prodat/pronajmout sám

Co Vás odrazuje od spolupráce se samostatnými makléři či internetovými portály?
22 %      nedostatečná právní odbornost
45 %      menší zkušenosti s veškerými procesy kolem nemovitostí
10 %      absence pojištění z případných rizik
23 %      absence profesionálních služeb (nafocení a prezentace bytů)

 

Právě se děje

před 55 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy