Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Nové trendy v oblasti cestovního ruchu: informační technologie jsou klíčové

18. 3. 2019 12:06
Berlín opět po dobu pěti dnů hostil veletrh International Travel Bussines 2019. Hledáte-li nové trendy v oblasti tohoto segmentu businessu, nehledejte je ve službách cestovních kanceláří, či v destinacích, které zrovna jsou nebo nejsou v kurzu. I cestovním ruchem hýbou především informační technologie a jejich využití v marketingu.
Foto: Komerční sdělení

Data o zákaznících jsou zlatý důl. A získat se dají i offline

Možnostem využití informačních technologií v oblasti cestovního ruchu se věnovaly sekce berlínského veletrhu ITB eTravel Lab a eTravel Stage. Přednášky věnované trendům v digitálním marketingu po etravel business ukázaly, že znát svého zákazníka je přínosným i pro cestovní kanceláře, nebo provozovatele webových služeb v souvislosti s cestovním ruchem. Člověk, který si kupuje zájezd, je stejným zákazníkem jako každý jiný. Je proto důležité znát pohlaví zákazníka, četnost jeho nákupů, cenu posledního nákupu, výběr časového období, míru dokončených nákupů a celou řadu dalších důležitých údajů. Zákazníky tak dokážeme snadno rozdělit do segmentů a nabídnout jim pak v pravou chvíli ten pravý produkt.

Pro mnoho zasvěcených však výše uvedená práce s daty klientů cestovních kanceláří není nijak překvapivá. Možná už s nimi takto pracují, nebo mají sběr a práci s těmito daty ve fázi příprav. Mnohem zajímavějším poznatkem je, že lze i v cestovním ruchu digitální marketing využívat i offline. Takže zapomeňte na nesmyslné dotazníky: Co byste rádi… Inspirující je například marketingový počin Disney. Ve chvíli, kdy navštívíte zábavní park firmy, dostanete na ruku náramek Disney Magical Band. Bez něj toho v parku moc nenaděláte. Jak ve své reportáži z prvního dne veletrhu ITB píše Michal Rost, otevírá vám ty správné dveře, zpřístupňuje atrakce i objednává jídlo. "Na základě dat z náramku se personalizuje pobyt zákazníka v zábavním parku a zároveň jsou informace využívány k tvorbě služeb a balíčků na míru cílovým skupinám," konstatuje poznatek z prezentace Klause Kohlmayra (The Role Of Humans In The Future Of Revenue - A Story Of Magic, Intelligence And Dogs).

Amazon ví, jak se vyvarovat chyb v komunikaci s mileniány

Velice zajímavou byla i ochutnávka čísel z Amazonu, jejíž hlavním cílem bylo sdělit, jak je výhodné integrovat platební systém Amazonu Alexa pay i do etravel. Současně však prezentace Martina McDonalda s názvem Rethinking Convenience For The Connected Traveler upozornila na důležitost UX. Zejména mileniánové, kteří jsou neustále online, očekávají, že ecommerce služba bude vypadat stejně, ať k ní přistupují z jakéhokoliv zařízení. Zcela je umí odradit absence některých funkcí na vybraných zařízeních. Podle poznámek Michaela Rosta "až 73 % ecommerce zákazníků změní dodavatele služeb, pokud je odradí UX".

Jak budou nejen klienti cestovních kanceláří v budoucnu hledat na internetu?

Užitečnými jsou rovněž závěry plynoucí z grafu predikce vývoje hledání na internetu do roku 2025 od YEXT, který Michal Rost publikoval na svém blogu. Stále markantněji bude klesat hledání prostřednictvím webu. Částečně ve prospěch vyhledávačů, ale především moderních chatovacích a voice služeb.

National Geographic představil svůj ekosystém

Andrew Nelson ve své přednášce Content, an dem man hängenbleibt prezentoval, jak zajímavě, komplexně a efektivně zvládá tento 131 let starý titul pracovat se všemi moderními mediálními kanály. Řada českých médií, která se považují primárně za tištěná, by si měla brát z National Geographic příklad. A to samozřejmě i těch se zaměřením na cestování a volnočasové aktivity. Zajímavým faktem též je, že časopis nemá vůbec placenou reklamu, a přesto se díky svému unikátnímu a kvalitnímu obsahu uživí. Více z přednášky se lze dozvědět na blogu Michala Rosta.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy