Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

NonOilen mění pravidla hry 3D tisku

komerční článek
30. 3. 2021 15:52
NonOilen je světová novinka z dílny české firmy Fillamentum, která boří mýty o plastech.
NonOilen mění pravidla hry 3D tisku
NonOilen mění pravidla hry 3D tisku | Foto: komerční článek

Udržitelný filament perfektně zapadá do principu cirkulární ekonomiky

V čem tkví kouzlo NonOilenu? Jedná se o jediný filament pro 3D tisk na světě vyrobený ze 100 % z biologicky obnovitelných zdrojů, může být mnohokrát recyklovatelný beze ztráty svých funkčních vlastností.

NonOilen mění pravidla hry 3D tisku
NonOilen mění pravidla hry 3D tisku | Foto: komerční článek

Použitím uživatel eliminuje zdroje vstupního materiálu při výrobě či prototypování a může samotný materiál použít znovu a znovu. Jakmile skončí životnost NonOilenu, cyklus se uzavírá a materiál se po rozkladu v průmyslovém nebo i domácím kompostu 100 % vrací zpátky přírodě.

Toto je možné díky obsahu PHB (polyhydroxybutyrát), který působí jako iniciátor procesu rozpadu a umožňuje bakteriím rychleji "požírat" polymer. Po rozložení nezůstávají v kompostu žádné mikroplasty, které by ničily naše životní prostředí.

NonOilen mění pravidla hry 3D tisku
NonOilen mění pravidla hry 3D tisku | Foto: komerční článek

Green prototyping s NonOilenem

Společnost Fremach je globálním dodavatelem komplexních plastových komponent pro automobilový průmysl, která jako vůbec první použila NonOilen při výrobě šablon a ozubených koleček. Fremach tak začal uplatňovat green prototyping v 3D tisku. 3D tištěná ozubená kolečka tvoří součást rotačního systému pro lakování válcových dílů, proto je velice vítaná odolnost vůči vysokým teplotám, kterým jsou ozubená kolečka vystavena, aniž by se deformovala. Vytištěné šablony slouží ke kontrole pozic symbolů na dekorovaných dílech a jsou po splnění účelu nevyužity. Díky tomu je recyklovatelnost NonOilenu pro společnost obrovským přínosem a umožňuje výrazně snížit množství odpadu. "Výhody 3D tisku jsou zřejmé a pro naši firmu mají čím dál větší význam. Navíc ekologické myšlení firmy Fillamentum nás motivuje k vlastním krokům přibližujícím nás k přírodě," uvedla Miroslava Přibylová, procesní inženýrka společnosti Fremach.

NonOilen mění pravidla hry 3D tisku
NonOilen mění pravidla hry 3D tisku | Foto: komerční článek

Všeobecně se idea udržitelnosti a recyklace stává tématem číslo jedna ve společnostech napříč všemi průmyslovými obory. Udržitelnost je jedním z hlavních principů společnosti Fillamentum, která je připravena tento ohleduplný přístup k životnímu prostředí šířit i mezi ostatní firmy s cílem zajistit kvalitní život budoucím generacím.

NonOilen mění pravidla hry 3D tisku
NonOilen mění pravidla hry 3D tisku | Foto: komerční článek

Fillamentum na Expo2020 v Dubaji

3D tiskový materiál Fillamentum NonOilen® je výsledkem dlouhodobé spolupráce mezi společností Fillamentum a výzkumným týmem autora a držitele světového patentu, prof. Ing. Pavla Alexyho, PhD. ze Slovenské technické univerzity. Světovou premiéru si NonOilen naplno užije na Expo2020 v Dubaji. "Pro Fillamentum je obrovská pocta, že se tento rok bude moci stát součástí expozice českého pavilonu," vysvětluje Josef Doleček, zakladatel Fillamentum a uzavírá: "NonOilen jako největší počin firmy za 8 let své existence zde bude mít své čestné místo."

(pozn. Expo 2020 bylo kvůli pandemii coronaviru přeloženo z roku 2020 na 2021)

 

Právě se děje

před 30 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy