reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Nikon Z na scéně! Nikon představil špičkové full-framové mirrorles fotoaparáty

V srpnu Nikon představil dlouho a s napětím očekávané mirrorless fotoaparáty a objektivy čili zcela nový systémový koncept. S trochou nadsázky či pošetilosti se mi chce napsat – Zorro mstitel se vrací 🙂 Začínáme si totiž zvykat na nové označení Z.
Jak vejce vejci…

První dva nové systémové fotoaparáty - Nikon Z6 a Z7  - začínají velkoryse v nejvyšší kategorii ve full-framu. Jde tedy o přístroje s plnoformátovými snímači velikosti políčka kinofilmu (36 × 24 mm). K rozdílům mezi Z6 a Z7 se hned dostanu, nejprve se ale pozastavím u konstrukce těl. Kromě označení totiž nenajdete žádný rozdíl mezi designem obou modelů. Nenajdete ho zpředu ani ze zadní strany, ani nikde jinde. Obě těla jsou totiž zcela identická.

Pokud čekáte kapesní kompakty, jste na omylu - ostatně jsme ve třídě full-frame. Nicméně s šířkou 134 mm a výškou těla 100 mm, jsou nové fotoaparáty Z6 a Z7 menší nežli nejmenší plnoformátová zrcadlovka Nikon D750. Hloubka těla činí 67,5 mm, hmotnost 675 gramů. Na fotografiích jasně vidíte mohutný grip pro pravou ruku - ergonomii držení tedy bylo učiněno zadost. Podobně je to i s ovládacími prvky. Vývojáři se zbytečně nesnažili "objevit Ameriku", nýbrž vyšli z toho nejlepšího, co lze najít na nejvyspělejších zrcadlovkách Nikonu. Včetně malého joysticku na zadní stěně například.

Kostra těl je vyrobená z hořčíkové slitiny, fotoaparáty jsou utěsněné proti stékající vodě a prachu - opět obvyklé profesionální provedení Nikonu.

Interní blesk nová "Zetka" nemají, ale sáňky pro externí blesk jsou klasické "Nikoňácké". Jak u Z6, tak i u Z7 budete moci využívat běžných systémových blesků Nikonu - včetně rádiového ovládání blesku Speedlight SB-5000 -, plně funkční bude také CLS (Creative Lighting System).
 
Pravověrné zrcadlovkáře, přísahající na obraz optického hledáčku, bude jistě zajímat, jak se tvůrci Nikonů Z vypořádali s elektronickým zobrazovačem. EVF hledáček obou "Zetek" má rozlišení 3 690 tisíc obrazových bodů při zvětšení 0,8×. Nelze tedy mít pochyby o tom, že velikost a "jemnost" obrazu je více než výborná. Hledáček je samozřejmě vybavený dioptrickou korekcí a očním čidlem pro automatické přepínání mezi EVF a zadním LCD.

Mimochodem, hledáček má kromě jiného jednu velmi zajímavou funkci právě pro uživatele, kteří přechází z DSLR na mirrorles. Hledáček lze nastavit do režimu, kdy nepodává obraz zpracovaný tak, jak bude uložená fotografie, ale zobrazuje scénu reálně, jako byste koukali přes "optiku".

Zadní displej má úhlopříčku 8 cm, rozlišení 2 100 tisíc pixelů a je výklopný a samozřejmě dotykový. Nechybí ani horní černobílý (opravdu černobílý, nikoliv obvyklý monochromatický) stavový displej, který zobrazuje informace nezvykle inverzně, negativně.

Oba fotoaparáty shodně napájí akumulátor EN-EL15b. Výrobce udává výdrž kolem 330 snímků na jedno nabití. Ve vývoji je nicméně battery pack MB-N10 pro dva akumulátory EN-EL15b. A pozor, fotoaparáty je možné nabíjet také přes USB port. Takže například v terénu udělá dobrou službu powerbanka.

Obrazové soubory a videodata jsou ukládaná na kartu typu XQD. Dva sloty se do těla bohužel nevešly.

Fotoaparáty Nikon Z6 a Z7 zakoupíte výhodně na megapixel.cz.

autor: Petr Lindner, Nikon | 19. 11. 2018 13:47

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama