Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Neslyšící zaměstnance ohromila jejich kolegyně. Naučila se znakovat, aby si rozuměli

komerční článek
10. 12. 2021 9:47
Neslyšící a nedoslýchavé zaměstnance v českém Amazonu pozitivně překvapila jejich kolegyně Eliška z oddělení lidských zdrojů. Začala se učit znakový jazyk, aby se jim byla blíž a mohla s nimi vyřídit pracovní záležitosti i bez pomoci tlumočníka. Nejen u neslyšících zaměstnanců se její aktivita setkala s velkým úspěchem
Foto: komerční článek

Prvotní myšlenka na to, naučit se znakový jazyk, přišla v době loňské sezónní špičky. "Přišlo mi líto, že nedokážu neslyšícím a nedoslýchavým zaměstnancům kvůli jazykové bariéře plnohodnotně pomoci," říká jednatřicetiletá Eliška Kul‘hová, "Máme sice k dispozici tlumočníka, ať už online nebo jednou týdně i osobně v distribučním centru, ale cítila jsem potřebu umět se spolupracovníky vyřídit potřebné sama," doplňuje. 

Znakovat se učí v rámci kurzu organizace Tichý svět, jejímž cílem je přispívat k začlenění neslyšících do běžné společnosti. První kurz absolvovala během čtyř měsíců a nyní pokračuje v pokročilejším. "Každý kurz je ukončený zkouškou, která probíhá celá ve znakovém jazyce. Lekce znakování kvůli aktuální situaci probíhají online," popisuje Eliška. 

Aktuálně má za sebou již desítky hodin výuky. "Díky tomu jsem schopná si s neslyšícími a nedoslýchavými kolegy popovídat a domluvit se s nimi na základních pracovních věcech. Řešili jsme společně třeba navýšení mezd, svozovou dopravu nebo pracovní neschopnost," říká Eliška a dodává: "Nejsem v tom určitě bezchybná, ale důležité je, že si rozumíme. Je to pro mě velice pozitivní zážitek."

To, že Eliška přišla s tímto nápadem oceňují nejen neslyšící a nedoslýchaví zaměstnanci. Inspirovala také kolegu k zorganizování dobrovolného kurzu znakového jazyka pro ostatní zaměstnance, kteří jsou s neslyšícími spolupracovníky v každodenním kontaktu. Díky pozitivnímu zájmu má dojít k rozšíření na další oddělení v rámci dobrovízského distribučního centra. 

Společnost Amazon zaměstnankyni, která byla pohonem této pozitivní změny ve firmě, ocenila za její aktivitu dárkovým poukazem na individuální kurzy znakového jazyka a nové domácí spotřebiče dle vlastního výběru. Cenu převzala Eliška z rukou moderátorské dvojice Evropy 2 Ondřeje Urbana a Petra Říbala.

Video: Amazon
 

Právě se děje

Další zprávy