reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Nepodceňujte pojištění invalidity a jeho správné nastavení

Foto: Komerční sdělení
Ať už po nemoci nebo úrazu, invalidním se může stát každý. Ke konci roku 2016 bylo v ČR evidováno téměř 426 tisíc osob pobírajících invalidní důchod.

Invalidní důchod vypočítává individuálně ČSSZ a odvíjí se od stupně invalidity, který je stanoven na základě % snížení pracovní schopnosti. Průměrný invalidní důchod nejtěžšího 3. stupně činil v roce 2015 něco přes 11 000 Kč.

Je proto dobré minimálně zvážit možnost komerčního pojištění, které v případě potřeby pomůže pokrýt výpadek příjmu a další související náklady. Základem by mělo být pojištění 2. a 3. stupně invalidity, které v podstatě vylučují, že by člověk mohl pracovat (pracovní schopnost snížená o více než 50, resp. 70 %). Lidé bez větších rezerv, s hypotékou a živitelé rodiny by měli zvážit i 1. stupeň. Variantou, která zahrnuje všechny stupně a šetří rozpočet, je rozložení pojistné částky na různé stupně invalidity.

Nastavujte pečlivě

Aby pojištění v případě potřeby opravdu pomohlo, pečlivě volte pojistnou částku. "Setkáváme se s požadavky na částky okolo 200 tisíc. Tato suma možná pokryje náklady na nákup pomůcek či základní úpravy domácnosti, ale dlouhodobě bohužel nepomůže. Produktivní člověk mladší 40 let by měl zvážit částku alespoň 1 - 2,5 milionu," říká Tereza Kůželová z pojišťovny MetLife. Chcete-li ušetřit, můžete zvolit pojištění s klesající částkou - kvalitní zajištění proti invaliditě je klíčové v době, kdy člověk pracuje a živí rodinu. V pozdějším věku potřeba klesá.

Pozor na příčiny

"Jsem samoživitelka, takže jsem se kdysi rozhodla, že si sjednám i pojištění invalidity. Cena nebyla nijak vysoká a já byla v klidu. Pak ale přišla vážná nemoc, neschopenka a invalidita 2. stupně. Přiznali mi důchod okolo 7 000 a já až pozdě zjistila, že moje pojistka je jen na invaliditu po úrazu, takže nedostanu nic." Zdá se vám příběh paní Jany absurdní? Při uzavírání pojištění invalidity si pečlivě hlídejte příčiny, které zahrnuje. "U více než 90 % lidí je invalidita zapříčiněna nemocí, takže trvejte na pojištění z obou příčin. MetLife automaticky zahrnuje veškeré příčiny, ale u některých pojišťoven se můžete setkat i s jejich rozdělením," říká Tereza Kůželová.

autor: komerční článek | 22. 11. 2017 14:17

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama