reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Některé chyby stojí obchodníky na finančních trzích zbytečné peníze, dá se jim ale úspěšně předejít

Je jasné, že úspěšné investování vyžaduje znalost trhu, do kterého investujete. K tomu je potřebný dostatečný kapitál, aby vložená investice mohla přinést zajímavý výnos. Málokdo si však uvědomuje, že velkou část úspěchu tvoří také znalost obchodního softwaru a zkušenost s jeho ovládáním.

Soukromí investoři, kteří chtějí svůj volný kapitál zhodnocovat na finančních trzích v kratším časovém horizontu, mohou využít pro obchodní transakce software ve svém počítači, nebo telefonu. Tento software, označovaný jako obchodní platforma, umožňuje investorům spekulovat na růst, či pokles ceny nejrůznějších aktiv.

Mohou to být např. akciové indexy, komodity, nebo měny. Nejznámějšími akciovými indexy jsou pravděpodobně americké indexy Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq, pro evropského investora nejsou neznámé ani německý index DAX, britský FTSE, francouzský CAC 40, příp. japonský Nikkei a mnohé další. Trhu komodit dlouhodobě vládne zlato, ropa a káva. Pozornost investorů si ale z drahých kovů získalo i stříbro, či palladium, ze zemědělských plodin kukuřice, pšenice či kakao, nebo průmyslové komodity jako zinek, měď, či železná ruda.

Celosvětově nejvíce používanou obchodní platformou pro individuálního investora je MetaTrader 4. Nejlepší podmínky pro obchodování nabízí platforma, kterou si stáhnete do svého počítače. Po přihlášení se zobrazí přehled finančních instrumentů, které je možné v platformě obchodovat, graf cenového vývoje vybraných instrumentů a stav finančních prostředků na obchodním účtu.

Aplikaci MetaTrader 4 si můžete stáhnout do svého mobilního zařízení (tablet, mobil). Tato aplikace vzhledem ke svému menšímu zobrazení slouží spíše ke kontrole obchodních pozic v průběhu dne a rychlým úpravám, než k samotnému plnohodnotnému obchodování.

Platforma v jejím základním nastavení není 100% připravena na obchodování. Po přihlášení je vhodné provést úpravy v přehledu instrumentů a vybrat si pouze takové, které obchoduji, nebo sleduji. Poté je vhodné upravit zobrazení grafu. Pro vývoj ceny se nejčastěji používá svíčkový graf na bílém pozadí, kdy jsou zeleně označeny rostoucí svíčky a červeně klesající. Do grafu je možné vložit různé nástroje pro technickou analýzu, které obchodníkovi pomáhají s určením pravděpodobného budoucího vývoje ceny obchodovaného instrumentu. Nejznámější z nich je klouzavý průměr, ale pokročilí obchodníci znají a používají i indikátory Pivotní body, MACD, nebo Bollinger Bands.

V základním nastavení je v grafu zobrazena pouze poptávková cena, tedy cena, za kterou obchodník otevírá obchodní pozice, pokud očekává pokles ceny instrumentu. Proto je nutné si zobrazit také nabídkovou cenu, při které budou otevírány nákupní pozice.

MetaTrader 4 nabízí řadu způsobů, jak zjednodušit a urychlit obchodování. Např. je možné v platformě nastavit obchodování jedním kliknutím, tzv. One Click Trading. Velmi rychle lze také zadávat obchodní pokyny pomocí tzv. doplňků, ať už skriptů nebo automatických systémů. V MetaTrader 4 je možné zadávat také tzv. čekající pokyny, které otevřou obchodní pozici pouze v případě, že cena dosáhne určité předem zadané úrovně. Platnost čekajících pokynů může být obchodníkem časově omezena.

V neposlední řadě je možné v platformě zapnout alarmy, které obchodníka upozorní na změnu ceny instrumentu, nebo dosažení určité úrovně ceny. Alarmy je možné nastavit jako zprávu na pracovní plochu počítače, na mobil či na e-mail.

Kromě výše uvedených nabízí platforma MetaTrader 4 i mnoho dalších funkcí. Jejich přehled včetně detailního popisu a ukázky v platformě, najdete v e-booku MetaTrader 4: Nejpopulárnější obchodní platforma. Tento e-book je ke stažení zdarma. 

autor: XTB | 20. 2. 2018 10:30

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama