Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Nad bydlením je třeba se zamyslet včas. Vlastní už si nepořídí každý

Daniel Macoun, OVB Allfinanz
20. 12. 2018 12:55
Od roku 2016 si na celou cenu nemovitosti půjčit nemůžete. Tehdy Česká národní banka poprvé omezila takzvané stoprocentní hypotéky (LTV – loan to value). Původní kosmetické snížení, kdy banky směly od října půjčovat už jen na 95 % hodnoty nemovitosti, bylo v dubnu 2017 prohloubeno na 80 %.
Foto: OVB Holding AG

I když banka ponechala 15 procentům klientů možnost dosáhnout až na 90 %, většina populace si dnes musí naspořit na pětinu hodnoty bytu nebo domu z vlastního. Pokud jde o byty v lokalitách s nízkými cenami nemovitostí (do 1 milionu korun), tak to až takový oříšek být nemusí, když si ale chcete postavit dům nebo pořídit byt ve většině krajských měst, musíte mít na kontě víc.

Je nutné mít naspořeno minimálně na čtvrtinu nemovitosti

Mladí lidé si to mnohdy neuvědomují, ale pokud chtějí mít ve 30 letech byt nebo dům, řekněme za 3 miliony, musejí mít naspořeno minimálně 600 tisíc korun. A to není málo. Jenže nepěkné vyhlídky tím nekončí. Od 1. listopadu 2016 totiž daň z převodu nemovitosti vždy platí nabyvatel - tedy kupující. Dříve tomu bylo naopak. Takže k 20 procentům vlastních prostředků přičtěte ještě čtyřprocentní daň.  A ani tím to nekončí. Budete potřebovat zaplatit správní poplatky, poplatky bance, odhadci a mnoho dalších drobností. Když pak budete chtít byt nebo dům ještě hezky vybavit, jste při koupi bytu za 3 miliony na 800 tisících dřív, než se nadějete.

Dříve ještě bylo možné vše zafinancovat jiným úvěrem, například spotřebitelským nebo meziúvěrem ze stavebního spoření. To už bude dnes také těžké. ČNB totiž dala letos v říjnu bankám doporučení:

  • Žádný úvěr žadatele (hypotéka, spotřebitelské úvěry, kreditky, kontokorenty apod.) nesmí převýšit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu.
  • Poměr všech splátek žadatele o úvěr nesmí překročit 45 % jeho měsíčního příjmu.

Tyto dvě podmínky v podstatě vyřazují z potenciálních zájemců o hypotéku ty, kteří už nějaký úvěr mají. Velmi omezující je zejména podmínka 45 % měsíčního příjmu.

Hypotéka jen pro zodpovědné střadatele

Pokud tedy chcete k bydlení ve vlastním využít hypotéku, musíte být v rozhodování o svých financích opravdu zodpovědní. Pro mladé lidi to znamená hned od začátku produktivního života, tedy od doby, kdy začnou vydělávat, dávat peníze stranou "jen na bydlení". Pokud byste chtěli dostat za deset let hypotéku na již zmíněné 3 miliony korun, počítejte s tím, že budete muset měsíčně odkládat minimálně 5 tisíc korun, a to do produktů, které mají větší výnos než spořicí účty. Zároveň nesmíte zapomenout, že vaše úvěrová historie musí být bez jediné černé kaňky v podobě pozdní splátky. Pokud už dnes víte, že budete chtít bydlet ve vlastním a že byste k dosažení tohoto cíle rádi využili hypotéku, tak si nastavte své finance co nejzodpovědněji. Pokud si na to nevěříte, využijte služeb profesionálů, kteří vám poradí, jak úspory rozumně spravovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy