Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Na byznys na Islandu a v Dánsku musíte chytře

komerční článek
20. 9. 2020 10:24
Dělat úspěšný byznys doma v Čechách už tolik výjimečné není. Mít centrálu v Česku a dělat byznys v severských zemích už ale není běžné ani trochu a už vůbec ne ve financích. Orka Ventures právě finanční byznys už tři roky dělá a zvládla z Čech i tak „exotický“ trh, jakým je Island.
Foto: komerční článek

V čem tkví tajemství úspěchu? "Jednoduše v digitalizaci. Na severu mají penetraci internetu na úrovni 90 % a v digitalizaci jsou premianti. Pro srovnání - tady ve střední Evropě je penetrace internetu jen 69 %, i když se pořád zvyšuje," říká Ondřej Šmakal, ředitel Orka Ventures, který dál nadšeně rozsáhle povídá o digitalizaci států severní Evropy a výhodách, které to podnikání přináší. "Profitabilita fintech společností je závislá na automatizaci procesů a rozsahu dat, který do procesu vkládají." 

S celkovým rozšířením internetu mezi lidi jde na severu ruku v ruce i vysoká digitalizace státní správy. Pro účely podnikání jsou zde dostupné online registry obyvatel, registry zaměstnanosti a nebo dokonce databáze pronájmů nemovitostí.

"Právě díky vysoké digitalizaci a dostupnosti dat tak jsme u nás schopni například klienta přesně identifikovat a zjistit jeho kreditní riziko, a to bez nutnosti, aby nám něco dokládal nebo někam chodil. V Dánsku máme dokonce přístup i do daňové správy, která nám o klientovi sdělí, kolik bere měsíčně. Pro ně je to úplně normální a neberou to jako Velkého bratra," konstatuje Šmakal.

Obchodní algoritmus, který posuzuje islandské i dánské klienty, společnost nastavuje v Praze, kde má  tým riskařů, produktových specialistů a IT vývojářů. "Vše děláme online a vzdáleně. V jednotlivých zemích máme pouze customer service, protože islandština i dánština jsou pro nás přece jen exotické jazyky," dodává s úsměvem Ondřej Šmakal.

Zajímavá je také skladba klientů. V Česku mají o tyto produkty zájem hlavně lidé středního věku, kteří potřebují vyjít do další výplaty. "Na Islandu je to mnohem pestřejší, často se na nás obrací mladí lidé, kteří nutně potřebují nějakou technologickou novinku, typicky mobilní telefon, a tohle je pro ně nejsnazší způsob, jak se k němu dostat co nejdřív. Lidé na Islandu tím tedy neřeší přežití z měsíce na měsíc, spíš si prostě rádi dopřávají s minimem papírování," uzavírá generální ředitel Ondřej Šmakal.

Orka Ventures je fintech společnost. Sídlo má v Londýně mezi dalšími fintech dravci. Centrálu však má v Praze, odkud dobývá trhy s financemi v severní Evropě. Poskytuje spotřebitelské úvěry na Islandu pod značkou NúNú (jen za letošek téměř 92 tisíc úvěrů) a nově i v Dánsku pod značkou Brea. Dohromady už poskytla 1 milion úvěrů za 128 milionů EUR. V zimě letošního roku se mimo jiné chystá spuštění nebankovní mobilní aplikace, a ve spolupráci s Mastercard také vydání platebních karet Orka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Biden přijme 1. prosince francouzského prezidenta Macrona

Americký prezident Joe Biden přijme 1. prosince ve Washingtonu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, oznámila v pondělí mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. Jedním z hlavních důvodů návštěvy je i shodný pohled obou státníků na význam podpory Ukrajiny napadené Ruskem, uvedla mluvčí.

"Hluboce si vážíme našich vztahů s Francií, která patří k našim nejdůležitějším spojencům," uvedla mluvčí. Francie a USA "sdílejí demokratické hodnoty i ekonomické vazby, úzce spolupracují na bezpečnostních a obranných otázkách," dodala Jean-Pierreová.

Biden a Macron se před týdnem setkali v Londýně na pohřbu zesnulé britské panovnice Alžběty II. Na recepci pořádané novým britským králem Karlem III. se podle médií dohodlo několik návštěv na nejvyšší úrovni.

Macron navštívil Oválnou pracovnu již v roce 2018, tehdy tam ovšem úřadoval Bidenův předchůdce Donald Trump, připomněla stanice BFM TV.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Při protestech, které v Íránu pokračují více než týden, zemřelo nejméně 76 lidí

Při protestech, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě, zemřelo nejméně 76 lidí, uvedla v pondělí nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) se sídlem v Oslu. Mezi mrtvými je šest žen a čtyři děti. Íránská státní média naposledy o víkendu hovořila o 41 mrtvých.

"Podle informací, které organizace Iran Human Rights sesbírala, bylo při demonstracích zabito nejméně 76 lidí ve 14 íránských provinciích," stojí v prohlášení IHR, ze kterého citovala agentura AFP. Nevládní organizace podle svých slov získala "videozáznamy a úmrtní listy, které potvrzují, že bezpečnostní složky na demonstranty střílí ostrými náboji".

Protesty se v uplynulých dnech konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie před téměř dvěma týdny zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Británie chce pokutovat TikTok kvůli nedostatečné ochraně soukromí dětí

Aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok by mohla v Británii dostat pokutu 27 milionů liber (zhruba 740 milionů Kč) kvůli nedostatečné ochraně soukromí dětských uživatelů. Informoval o tom britský úřad na ochranu osobních údajů (ICO). Podle úřadu je možné, že aplikace zpracovávala data o uživatelích mladších než 13 let bez potřebného souhlasu rodičů. Majitelem TikToku je čínská společnost ByteDance.

"TikTok by mohl čelit pokutě 27 milionů liber poté, co vyšetřování ICO zjistilo, že tato firma možná porušila britský zákon o ochraně údajů," uvedl úřad ve zprávě. Dodal, že firmě zaslal právní dokument, který předchází vyměření pokuty. Upozornil, že před přijetím konečného rozhodnutí posoudí veškerá vyjádření podniku.

V nynější fázi podle úřadu stále není jisté, že firma zákon porušila a že dostane pokutu. Aplikace TikTok podle agentury AP uvedla, že s předběžnými závěry úřadu nesouhlasí a že mu hodlá předložit oficiální reakci.

"Všichni usilujeme o to, aby děti mohly poznávat digitální svět, ale s řádnou ochranou osobních údajů," uvedl šéf úřadu John Edwards. "Podniky poskytující digitální služby mají zákonnou povinnost tuto ochranu zajistit. Podle našeho předběžného názoru však TikTok tento požadavek nesplnil," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy