Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Mycophyta a Parametric: filmy, které vznikly, protože budoucnost tvoříme již dnes

31. 8. 2021 17:54
Budoucnost planety Země, naši i jídla zobrazují dva krátké futuristické filmy, jejichž autory jsou dnes již absolventi UMPRUM. Ti v rámci projektu zadaného společností McDonald’s popustili uzdu fantazii. Výsledek spolupráce, do níž se zapojil i Jakub Jirásek a Amazing Company, nyní může volně shlédnout široká veřejnost.
Foto: Komerční sdělení

Naše protože, to je název kampaně společnosti McDonald’s, která nabádá k udržitelnému přístupu k planetě Zemi. A právě její součástí jsou i dva originální filmy nesoucí název Mycophyta a Parametric.

Mycophyta: houba, která spasí svět

Tak trochu apokalyptická je vize budoucnosti absolventa UMPRUM Tomáše Rachunka. Opírá se o hlenky, jednobuněčné eukaryotické organismy, který žijí na pomezí hub a protistů. Rachunka hlenky dlouhodobě fascinují, právě proto je vsadil do svého příběhu, který popisuje jeho vizi budoucnost, kde jediným řešením pro přežití lidské rasy je právě mutualistická symbióza hub a člověka. Podobnou symbiózu v přírodě ostatně můžeme nalézt už nyní, a to mezi rostlinami a mykorhizními houbami, které prorůstají kořeny rostlin a pomáhají jim s příjmem nedostupných živin a vody, chrání je před patogeny a vytváří obrovské propojené sítě.

Video: komerční obsah

Automat přesně na míru

Automat, který připraví jídlo přímo na míru potřebám každého člověka, to je motiv Terezie Lexové, z něhož vznikl námět a scénář filmu Parametric. V rámci kreativního tvoření se Lexová zaměřila na podobu chuti.  Inspiraci našla v nápojových a jídelních automatech, které budou, dle její vize, v budoucnu schopné připravovat jídlo přesně na míru co se poměru chuti, tvaru, barvy a konzistence týče. Její vize budoucnosti stojí na strojích, které na základě matematiky a parametrických rovnic generujících jídlo dle požadované chuti, které bude vždy vypadat tak, jak ve skutečnosti chutná." V konečném důsledku je tak můj koncept hodně o vizualizaci chutí, bezobalovost je pak další přidanou hodnotou," vysvětluje Terezie Lexová.

Video: komerční obsah

Protože budoucnost tvoříme již dnes

Práci studentů zaštítila nejenom Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, ale i designér Michal Froněk, který byl studentům, coby vedoucí Ateliéru, rádcem a dohlížel na tvůrčí procesy. "Spolupracím s komerčními subjekty se naše škola nebrání, právě naopak. Spojování uměleckého a průmyslového světa s komerční sférou je zajímavým tvůrčím procesem, který může našim studentům hodně dát," říká Michal Froněk, vedoucí Ateliéru produktového designu na UMPRUM, a dodává "Je skvělé, když vidíte, jak akademická sféra může ovlivnit tu komerční a korporátní. V případě této spolupráce se navíc jednalo o zajímavý tvůrčí proces, protože zadání bylo možné různě ohýbat a přizpůsobovat." Do projektu se zapojila také společnost Amazing Company, která pod kreativním vedením Ondřeje Šorma, producentky Petry Ondřejkové a ve spolupráci s Jakubem Jiráskem, vytvořila konkrétní náměty filmového zpracování a scénáře obou krátkých filmů. Právě Jakub Jirásek, absolvent FAMU, se postaral o režii, návrhy kostýmů pochází z dílny Jakuba Polanky. Jak už bylo řečeno, podnět pro vznik krátkých filmů Mycophyta a Parametric dala společnost McDonald’s, která jejich vznik financovala. Ačkoliv původně měly filmy světlo světa spatřit již dříve, až nyní v létě je může veřejnost shlédnout. Společnost McDonald’s prosazuje udržitelnost desítky let, jídlo servíruje v obalech z recyklovaného a certifikovaného papíru, za zákazníky i dodavatele dlouhodobě třídí odpad, plastové nádobí, brčka a příbory nahradila papírovými a dřevěnými.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy