Michal Koudelka

Vláda opět navrhuje jmenování šéfa BIS Koudelky generálem

Vláda opět navrhuje jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky generálem. Po dnešním zasedání kabinetu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Prezident Miloš Zeman nevyhověl předchozím šesti vládním návrhům, proti kontrarozvědce a Koudelkovi má dlouhodobě výhrady.

Fiala novinářům řekl, že kabinet dnes na výjezdním zasedání na zámku Štiřín odsouhlasil návrhy na povýšení několika lidí do generálské hodnosti. Koudelka je mezi nimi, doplnil. Fialův koaliční kabinet v únoru potvrdil Koudelku ve funkci šéfa BIS, kterou byl od loňského léta pověřený po vypršení předchozího pětiletého mandátu.

Minulý kabinet Andreje Babiše (ANO) zdůvodňoval návrh jmenovat Koudelku generálem vysokými profesními a osobními kvalitami šéfa BIS, ale také velmi dobrými výsledky samotné kontrarozvědky. Prezident loni už předem avizoval, že návrhu znovu nevyhoví. Uvedl, že zatím k tomu nevidí důvod a počká, jak skončí vyšetřování výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka se narodil v roce 1965, vystudoval ČVUT. Je dlouholetým pracovníkem kontrarozvědky, v tajných službách je od roku 1992. Deset let vedl odbor kontrašpionáže. Ředitelem BIS ho v roce 2016 poprvé jmenovala vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). V polovině srpna 2016 vystřídal dlouholetého šéfa BIS Jiřího Langa, který požádal o odvolání a nyní je ředitelem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Řízení BIS se opětovně plnohodnotně ujal 15. února.

Zdroj: ČTK

Předsedkyně sněmovny opět navrhla státní vyznamenání pro šéfa BIS Koudelku

Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová navrhuje opět na státní vyznamenání ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Oznámila to dnes na twitteru. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) neúspěšně navrhovala vyznamenat Koudelku už loni, kdy ještě byla v opozici. Vyznamenání udílí prezident Miloš Zeman, který Koudelku opakovaně kritizuje. Již šestkrát Zeman také odmítl Koudelku jmenovat generálem.

"Dlouhodobě varoval před vlivem Ruska a Číny na našem území, pod jeho vedením bezpečnostní služba odkryla zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích," zdůvodnila návrh na vyznamenání Pekarová Adamová.

Prezident Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje. Pozornost vzbudil například prezidentův komentář k výroční zprávě BIS z prosince 2018, ve které tajná služba varovala před ruskými a čínskými agenty. Zeman zprávu označil za "plácání" a zpravodajce za "čučkaře".

Zdroj: ČTK

Bezpečnostní výbor doporučil vládě, aby ředitelem BIS jmenovala Koudelku

Sněmovní bezpečnostní výbor doporučil vládě jmenovat Michala Koudelku ředitelem Bezpečnostní informační služby. Vyplývá to z usnesení, které přijal ve čtvrtek po návštěvě kontrarozvědky. Koudelka BIS vedl od srpna 2016 do loňského léta, kdy ho bývalá vláda ANO a ČSSD pověřila zastupováním ředitele BIS do jmenování nového plnohodnotného šéfa. Většina zástupců stran nynější vlády Petra Fialy (ODS) loni podporovala Koudelkovo setrvání.

Výbor v usnesení poděkoval příslušníkům a zaměstnancům Bezpečnostní informační služby za práci na zajišťování svrchovanosti a územní celistvosti Česka, ochraně jejích demokratických základů, životů, zdraví a majetku občanů. "Výbor doporučuje vládě, aby jmenovala Michala Koudelku ředitelem BIS," stojí také v dokumentu.

BIS na Twitteru uvedla, že výbor navštívil kontrarozvědku při svém čtvrtečním jednání. "Jeho členové vyslechli prezentaci pověřeného ředitele Koudelky k činnosti služby a aktuálním bezpečnostním hrozbám. Děkujeme za návštěvu a podporu," stojí ve vyjádření BIS.

Zdroj: ČTK
Pokračovat