Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Manemo Vám poradí, jak přežít léto v obleku.

21. 6. 2019 12:44
Na letní dny se většina z nás těší celý rok. Pokud ale neplánujete strávit celé léto u vody, může být takové počasí v některých případech naobtíž. O to více pro některé muže, kteří si kvůli pracovním povinnostem nemohou dovolit sáhnout po kraťasech a triku.
Foto: komerční obsah

I přesto, že se od formálního dress codu opouští napříč všemi obory víc než kdy dřív, přijít na důležité jednání oblečený jako na "grilovačku" s přáteli, nebude to pravé ořechové. Nebudeme si nic nalhávat, oblek není tím nejvhodnějším kouskem v šatníku, po kterém sáhnout během léta. Nicméně je rozdíl mezi oblekem a letním oblekem.

Foto: komerční článek

Důkazem toho, že i v létě se dá nosit oblek (ne za trest), jsou další země, kde teploty během léta ukazují ještě vyšší hodnoty. To, že v obleku tamní muži vydrží celý den, není ani tolik zapříčiněno tím, že jsou na dané podnebí zvyklí, ale tím, že ví, jaký oblek zvolit.

Důkazem toho je světový veletrh pánské módy Pitti Uomo v italské Florencii. Naposledy teploty ve stínu ukazovaly 33 stupňů, i přesto měla většina účastníku oblek. V případě dobře zvoleného materiálu jsou i tyto podmínky snesitelné.

Jak teda vybrat letní oblek? Popravdě, vybírat takový oblek v konfekci může být těžší, než se zdá. Zejména z důvodu, že nabídka mnohdy není natolik široká, a také musíte zvážit více kritérií než u celoročního obleku.

Foto: komerční článek

Materiál

Ten je samozřejmě nejdůležitější a dalo by se říct, že na něm přímo závisí Vaše pohodlí a míra pocení. Pro ty nejteplejší dny ani lehká gramáž vlny okolo 230 g neposkytne dostatečnou prodyšnost. Samozřejmě mírné zlepšení pocítíte, ale bohužel ne takové jako u vlněných materiálů s příměsí lnu a hedvábí. Takové složení Vám zaručí příjemnou prodyšnost a poměrně nízkou mačkavost, což se hodí pro formálnější (letní) události.

Jako kompromis mezi vlnou a lnem se nabízí bavlna. Oblek ušitý z bavlny v gramáži okolo 190 g nabídne poměrně vysokou prodyšnost a zároveň formálnější vzhled, než oblek vyrobený z čistého lnu.

Mezi oblíbené barvy letních bavlněných obleků patří pískově béžová a olivově zelená, které snad nikdy nevyjdou z módy. Výhoda bavlněného obleku je, že kalhoty můžete kdykoliv i během roku nosit jako "chinosky".

Foto: komerční článek

Len, král prodyšnosti. Pokud je na prvním místě komfort a prodyšnost, doporučujeme sáhnout právě po lnu, případně kombinaci materiálu, kde len převažuje. V zahraničí si s mačkavostí lnu tolik hlavu nelámou, proto je během léta velice oblíbený. Z toho důvodu je k dostání ve většině vzorech a barvách jako běžné vlněné látky.

Podšívka

Jakákoliv další vrstva na prodyšnosti materiálu obleku ubere. Proto pro formálnější obleky, které potřebují pevnější konstrukci z důvodu menší mačkavosti, doporučujeme polopodšitou variantu. Jedná se o konstrukci obleku, kde podšívka chybí pouze v oblasti zad a neovlivňuje pevnost konstrukce saka příliš, zároveň však nabízí vyšší prodyšnost. Vhodným materiálem je hedvábí nebo viskóza (náhražka hedvábí), v žádném případě nedoporučujeme podšívku vyrobenou z polyesteru.

Nepodšité sako

V této variantě se podšívka nachází pouze v rukávech a podpaží z důvodu lehčího oblékání. Jedná se tedy o nejprodyšnější variantu a při volbě vhodného lehkého materiálu můžete docílit toho, že Vám sako bude spíše připomínat druhou košili než sako samotné. Na obrázku níže můžete vidět nepodšité sako ušité z lehkého letního materiálu v kombinaci vlny a lnu. I přesto, že se sako jeví téměř jako průhledné, nemusíte se bát, košile Vám vidět nepůjde.

Foto: komerční článek

Střih

I střih samotného obleku a zejména kalhot má vliv na Váš komfort během horkých dní. Mnoho mužů preferuje střih obleku jako "slim fit", u letního obleku doporučujeme trošku upustit od touhy po zvýraznění siluety, ale zaměřit se na komfort. Pokud budou kalhoty mírně volnější a také kratší (ne příliš), umožníte cirkulaci vzduchu, který Vás bude příjemně ochlazovat. Pro ultimátní "summer look" můžete kratší kalhoty kombinovat s boty typu loafers, které jsou do teplých dní více snesitelné než klasické polobotky.

Foto: komerční článek

Košile

Ať už bude košile z jakéhokoliv materiálu, pocení nezabráníte. Proto doporučujeme vybírat košili v bílé barvě, na které to jde vidět nejméně. Světle modrá nemusí být zrovna vhodnou volbou, pokud máte v plánu během dne odložit sako.

Jako materiál košile pro letní měsíce se nabízí bavlna v lehké gramáži okolo 90 g. Jen je potřeba pamatovat, že taková látka je více průhledná a nehodí se tolik na separátní košili. V případě, že nechcete čiště lněnou košili, nabízí se možnost kombinace lnu a bavlny. Taková látka nabízí větší prodyšnost, ale zároveň působí pořád formálně.

Pokud jste už sáhli po lnu při výběru saka či obleku, nemá cenu volit jiný materiál u košile. Lněná košile Vám nabídne vyšší prodyšnost než jakákoliv bavlněná, cenu za pohodlí si vybírá v podobě mačkavosti, která však košili společně se strukturou látky přidává na zajímavosti.

Vesta

Během letních dní, kdy oblek není potřeba, je vesta vhodným společníkem. Pro vestu platí stejné pravidlo jako pro výběr letního obleku, tedy zvolit vhodný materiál. Nosit vestu ve dny, kdy můžete mít jen košili, se může zdát nelogické. Nicméně je důležité si uvědomit, že ne celý den trávíte v rozpálených ulicích města. Pokud je nějaká šance, že se během léta nachladíte, tak je to právě v klimatizované kanceláři. V případě, že budete mít vestu, tak Vám v ulicích nepůjdou vidět zpocená záda a v kanceláři Vám bude zase příjemně i v případě, že to kolega s klimatizací mírně přežene.

Foto: komerční článek

Pokud jste zjistili, že žádný letní oblek či formální outfit na léto nemáte, doporučujeme alespoň do jednoho investovat a vyzkoušet ho na "vlastní kůži". Jsme přesvědčení, že budete příjemně překvapeni. Navštivte pánskou módní značku Manemo v  centru Prahy, kde Vám poradí s výběrem Vašeho neoblíbenějšího outfitu.

Foto: komerční článek
 

Právě se děje

Další zprávy