Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Máme zaktualizováno, hlásí Jeden svět. Na festivalu uspěly válečné dokumenty i český snímek Nerodič

komerční článek
12. 3. 2018 14:19
Festival dokumentárních filmů Jeden svět 2018 už zná své vítěze ve třech hlavních soutěžních kategoriích – Mezinárodní soutěž, Česká soutěž a kategorie dokumentů s lidskoprávní tématikou Máte právo vědět.
Nerodič
Nerodič | Foto: Jeden svět

Na letošním, již dvacátém ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech se představilo 128 dokumentů. Festival pořádá společnost Člověk v tísni a filmy, které se na festivalu představily, nahlížejí na lidská práva z mnoha různých úhlů pohledu. Letošním tématem Jednoho světa je aktualizace systému, která je v dnešních online a offline světech, v nichž paralelně žijeme, čas od času nevyhnutelná.

Pozornost poroty přitáhly válečné snímky

Mezinárodní soutěži se utkalo celkem 12 snímků. V silné konkurenci filmů s jedinečným autorským uchopením získal cenu za nejlepší dokument snímek Hledač min. Dokument švédské produkce zachycuje příběh otce osmi dětí, který s neutuchající odvahou bojuje proti válečné surovosti a dennodenně riskuje svůj život. Snímek přenese diváky do reality iráckého města Dahúk, které už dlouhá léta nezažilo klid zbraní.

Hledač min
Hledač min | Foto: Jeden svět

Cenu za nejlepší režii získal v mezinárodní kategorii snímek O otcích a synech, který nás také zavádí do válkou sužovaného prostředí. Režisér Talal Derki, jenž do Prahy přijel film osobně představit, nahlíží skrz kameru na počínání muže bojujícího za islámský chalífát a jeho rodiny. Podařilo se mu tak vytvořit unikátní studii islámské radikalizace.

Zvláštní uznání poroty získal film Sestřenice, intimní zpověď dvou mladých dívek z Argentiny, které na první pohled zažívají běžné a ničím nenarušené dospívání. Společné jim jsou však niterní šrámy, které už budou navždy součástí jejich těl i duší. Obě dívky byly v raném věku sexuálně zneužívány. Jejich citlivé a osobní povídání zdokumentovala kanadská režisérka s argentinskými kořeny Laura Bari.

Sestřenice
Sestřenice | Foto: Jeden svět

Co všechno máme právo vědět

Kategorii Máte právo vědět ovládl film Wataní - Můj domov, který je šokujícím svědectvím o životě rodiny velitele Svobodné syrské armády ve zdevastovaném Aleppu. Boj proti Bašáru al-Asadovi otec považuje za stejně důležitý jako ochranu vlastní rodiny. Zvláštní uznání poroty patří letos snímku Ctihodný W., který přímočaře zobrazuje dlouhodobé utlačování muslimské etnické menšiny Rohingyů v buddhistické Barmě. Nejen o tomto palčivém problému diskutovala s diváky barmská politická aktivistka Wai Wai Nu.

Wataní - Můj domov
Wataní - Můj domov | Foto: Jeden svět

Kategorie Máte právo vědět každoročně hostí filmy, které odkrývají závažná porušování lidských práv nebo představují silné příběhy lidí, kteří za lidská práva aktivně bojují. Organizace Člověk v tísni už déle než čtvrt století pomáhá v zemích, kde jsou tato základní lidská práva porušována a mnoho festivalových filmů přibližuje situaci právě v takto problematických oblastech.

Ctihodný W
Ctihodný W | Foto: Jeden svět

Souboj českých dokumentů

Druhým rokem Jeden svět oceňuje i snímky z domácí produkce. Letos kategorie promítla 10 filmů, za nejlepší porota zvolila snímek Nerodič. Mozaiku toho, jaké různé podoby má v dnešním světě rodičovství, natočila dokumentaristka Jana Počtová, která se podobnému tématu věnovala už ve svém předchozím filmu Generace Singles. Porota složená ze zástupců mezinárodních festivalů udělila také zvláštní uznání filmu Nic jako dřív. Dokument, který bez jakýchkoliv úlev zobrazuje dospívání v současném českém pohraničním maloměstě, pochází z dílny režisérského dua Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše.

Studentská cena festivalu Jeden svět patří filmu Mír s vámi, o který se postaral slovenský fotograf Juraj Mravec. V dokumentu nahlíží střízlivýma očima na východní Ukrajinu a životy obyčejných lidí nedobrovolně postavených do válečných zón a politických sporů.

Mír s vámi
Mír s vámi | Foto: Jeden svět

Festival Jeden svět v Praze skončil, ale přesouvá se do dalších 36 českých měst. Celoročně je také možné stahovat a promítat dokumenty z Jednoho světa v rámci projektu Promítej i Ty.

 

Právě se děje

Další zprávy