Dopravní letadlo nebo vojenskou stíhačku sice nakonec v dospělosti bude řídit málokdo, přesto nemusí být cesta k pilotování až tak nedostupná. Pokud se tedy spokojíte třeba s tím, že budete ovládat pouze "malý bezpilotní letoun", kterému obvykle říkáme - dron. Víte, jaká specifika s k létání s drony váží? A tušíte, že někdy je třeba dron také ze zákona pojistit?
Létání s dronem má svá pravidla
Létání s dronem se v poslední době stává stále oblíbenější - a cenově dostupnější - aktivitou. Drony si své místo našly jak v profesionálním využití, tak mezi amatérskými nadšenci. Dávno už se totiž nejedná o pouhé létající hračky. Moderní drony disponují špičkovým ovládáním, dlouhým doletem i výdrží, lze je osadit digitálními kamerami i foťáky s vysokým rozlišením a napojit na Wi-Fi.
Díky svým praktickým vlastnostem se používají u filmu, v reklamě, průmyslu, ale i třeba i v dopravě. Někteří si je ovšem pořizují z čiré radosti z létání, jako sofistikovanou hračku, která jim plní dětské sny.
Přesto se ale jedná o létající objekty, které podléhají jistým pravidlům. A to platí zejména tehdy, jedná-li se o drony větší a těžší, nebo když jsou využívány k profesionálním a komerčním účelům.
Nejmenší restrikce se váží k dronům v otevřené kategorii (Open), pro něž nepotřebujete žádné předběžné povolení k provozu. Nicméně i zde je nutné dodržovat jistá pravidla "letového provozu". Například maximální letovou výšku (120 metrů), neustálý vizuální kontakt s dronem nebo minimální bezpečnou vzdálenost dronu od ostatních lidí. Zakázáno je také přelétávání nad shromážděním osob.
Pro drony vyšší kategorie (Specific, Certified) už je pro provoz navíc vyžadováno povolení příslušného úřadu (Úřad pro civilní letectví).
Specifickými pravidly se řídí také pojištění dronů
Za určitých okolností mají provozovatelé dronů dokonce zákonnou povinnost sjednat si k nim adekvátní pojištění. Jedná se přitom o pojištění odpovědnosti provozovatele za škodu způsobenou provozem bezpilotního letadla, tedy o svého druhu "povinné ručení". Sjednat ho lze například u pojišťovny Kooperativa, která nabízí jeho sjednání v rámci svých partnerů.
Výjimku z tohoto pojištění mají pouze ti, kteří si jen tak pro zábavu (v rámci tzv. "rekreačně-sportovního provozu") létají - třeba na vlastní zahradě - s bezpilotním letadlem (dronem) o maximální vzletové hmotnosti do 20 kg. Pojištění je ovšem povinné tehdy, pokud létáte s dronem v kategorii Specific, nebo využíváte drony k natáčení pro komerční účely.
Mezinárodními předpisy je přitom také určena i minimální výše sjednané pojistné částky. Ta je odstupňována dle hmotnosti dronu, neboť lze předpokládat, že případná havárie těžšího dronu způsobí také větší materiální škody. Minimální limit plnění třeba pro malé drony do hmotnosti 0,91 kg činí 250 000 Kč, pro větší drony o hmotnosti 7-20 kg však už stoupá na 3 milióny korun.
Podle toho, kde a na jakém území máte v plánu s dronem létat, je také vhodné se zamyslet nad územním rozsahem platnosti pojištění. Bezproblémové bude sjednání pojištění dronu pro Českou republiku a Slovensko, stejně jako pro Evropu. Lze ho přirozeně sjednat i pro další státy po celém světě, nicméně v těchto případech už je třeba zaměřit se na případná specifická omezení, která mohou v určitých oblastech a státech platit.